Povežite se s nama

U fokusu

Nastavljen verbalni rat: Štromar tvrdi da se Čačić “kiti tuđim perjem“

Objavljeno:

- dana

Bivši varaždinski župan i aktualni ministar graditeljstva i prostornoga uređenja, Predrag Štromar, u petak je ustvrdio da je ministrica Blaženka Divjak ta koja je osigurala 60 milijuna kuna za Medicinsku školu i Arboretum Opeku, a ne župan Radimir Čačić.

>> Srednja škola Arboretum Opeka i Medicinska škola Varaždin novi su centri kompetentnosti!

Time je nastavljen verbalni rat, kojeg oko investicija na području Varaždinske županije vode bivši i sadašnji župan. Naime, potpredsjednik Plenkovićeve Vlade, ujedno i zamjenik predsjednika HNS-a, smatra da je spomenuta ministrica obrazovanja osigurala novac za dva centra kompetentnosti u Varaždinskoj županiji.

U HNS-u ističu kako su se sredstva osigurala za dvije strukovne škole na području Varaždinske županije „iako je župan Radimir Čačić inzistirao samo na jednoj“!

Riječ je o Arboretum Opeka, za koji je osigurano 29,99 milijuna kuna, te o Medicinskoj školi Varaždin, za što je osigurano 29,88 milijuna kuna.

– Županu Čačiću očito nije u interesu razvoj obrazovanja kao ni općenito razvoj Varaždinske županije, već isključivo osobni interesi. No, iako ne samo da ne traži, već i odbija sredstva, ova Vlada čiji je HNS dio, ipak daje jer su nam na prvom mjestu građani – ističu u HNS-u.

Podsjećamo, Ministarstvo znanosti i obrazovanja odabralo je prošle godine 25 strukovnih škola koje će djelovati kao regionalni centri kompetentnosti, što će pridonijeti višoj kvaliteti strukovnog obrazovanja, ali i gospodarskom rastu i demografskoj obnovi.

Među tih 25 škola su i dvije spomenute u Varaždinskoj županiji, a ovih dana ministrica Divjak potpisuje ugovore i za druge centre na području cijele Hrvatske, stoji u priopćenju HNS-a odaslanom novinarskim redakcijama.

Za Centre je dostupno financiranje rekonstrukcije, obnove, dogradnje i adaptacije ustanova strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te nabava specijalizirane opreme.

Osiguravanje sredstava za centre kompetentnosti samo je nastavak ulaganja u Varaždinsku županiju s naglaskom na ulaganje u obrazovanje, dodaju u ovoj stranci.

– Ulaganjem u obrazovanje ulažemo u budućnost Hrvatske. Ministrica Divjak i ja sve ovo ne radimo zbog župana, načelnika, gradonačelnika ili sebe, već zbog svih građana sjevera, sve to radimo zbog mladih ljudi koji će doći poslije nas – rekao je Štromar.

Napominju i da se projekte sufinancirane preko Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja uložilo gotovo pola milijarde kuna u Varaždinsku županiju.

Najviše se, ističu, uložilo u energetsku obnovu, a tu su bolnice, škole, vrtići, društveni domovi.

Također, nakon dugo godina čekanja napokon se saniraju klizišta, a za to bi po HNS-u, trebali zahvaliti Štromaru.

– Sjever Hrvatske godinama je bio zapostavljen, a sad se napokon ispravlja nepravda. Sjever i Varaždinska županija imaju prijatelja u Vladi i dok god sam u Zagrebu garantiram da će se u ovaj kraj ulagati – zaključuje Predrag Štromar.

 

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Trakošćansko jezero uskoro bi napokon trebalo dobiti stari sjaj. Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo rekao nam je da su se radovi intenzivirali i maksimalno se koriste povoljni vremenski uvjeti. Radi se i po 12 sati dnevno, svaki dan, uključujući subote i nedjelje.

Radnici s bagerima, kamionima i ostalim radnim strojevima na jezeru u Trakošćanu nisu bili samo u dane uskrsnih blagdana i na Cvjetnu nedjelju.

Radovi na jezeru traju više od 30 dana, a nataloženi sediment koji se prikuplja odvozi se na dva i pol kilometra udaljenu deponiju. Bez obzira na blagdane, praznike i vremenske uvjete izvađen je sav sediment iz prvog dijela jezera. Prema sadašnjem planu voda bi se mogla puštati u taj prvi dio jezera već s prvim danima svibnja, otkriva nam Milan Rezo.

– Do današnjeg dana izvađeno je približno 60 tisuća kubika sedimenta, što bi značilo da se dnevno iskopa i odveze oko dvije tisuće kubika. Paralelno s vađenjem sedimenta pokrenuli smo i projekt i odabrali najpovoljnijeg projektanta za projektiranje i sanaciju erozija. Na lijevoj obali će se obaviti sanacija u dužini od 120 metara i taj dio ćemo urediti kamenim oblogom s kamenim nabačajem. Na desnoj obali, gdje je bilo takozvano bivše kupalište, uredit ćemo 100 metara uz potporni zid pomoću gabionskih zidova na visinu od metar i pol – objašnjava nam Milan Rezo.

Nakon završetka vađenja sedimenta na prvom jezeru, servisni, odnosno gradilišni putevi povlače se dalje, na druge dijelove jezera, a po potrebi će se ugraditi i kameni materijal.

– Kada povučemo sve servisne, odnosno gradilišne puteve, i to očekujemo oko 1. svibnja, onda krećemo s puštanjem vode unutar tog prvog dijela i paralelno s prestankom ispumpavanja, što bi značilo da će voda slobodno kroz temeljni ispust istjecati u rijeku Bednju – kaže Rezo.

Podsjetimo da su Hrvatske vode nakon završetka pripremnih radova uređenja deponije i gradilišnih puteva, 26. veljače krenule s nastavkom čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Podsjetimo i da je i nedavna obilna kiša zakomplicirala tijek radova, ali sve se uspjelo nadoknaditi..

Prema potpisanom ugovoru Hidroing d.d. se obvezao da će radove završiti do kraja lipnja uz povoljno vremenske uvjete. Nakon završetka radova vađenja sedimenta iz jezera, Hrvatske vode su se odvezale urediti obalu uz samo jezero. U međuvremenu će se obaviti sanacija erozija i klizišta.

Za sanaciju erozija Hrvatske vode osigurale su dodatna sredstva.

– Vrijednost investicija uređenja ovih pokosa koji su nastali erozijom je 500 tisuća eura i taj iznos se ne odnosi na onaj iznos koji je ugovoren za čišćenje jezera. Sanaciju Hrvatske vode financiraju kroz svoje preventivne, redovne i izvanredne mjere održavanja od poplava – objasnio nam je Rezo.

Što se tiče kompletnih radova i puštanja vode u jezero, s obzirom na sušni period u srpnju i kolovozu, za očekivati je da će se jezero do kraja popuniti u jesenskim i zimskim mjesecima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje