Povežite se s nama

Međimurje

Natalie Vurušić: „Podrška je važna, no pokrenuti se morate – sami!“

Objavljeno:

- dana

Kazališna družina Štolcer dio je Pjevačkoga zbora „Josip Štolcer Slavenski“ iz Čakovca.

Družina je nedavno proslavila deset godina djelovanja, a tijekom toga desetljeća njome su prodefilirali brojni članovi. Jedno od pojačanja koje je ansambl Štolcera dobio ove sezone je i Natalie Vurušić iz Nedelišća.

Od glume do pisanja

Iako joj je samo 17 godina, mlada Natalie već se okušala u brojnim aktivnostima: od glume i volontiranja do sudjelovanja na raznim natjecanjima i pisanju. Već je više od devet godina članica Dječjega gradskog kazališta Čakovec, koje vodi poznat i uspješan čakovečki dramski pedagog, Dejan Buvač.

– Dejan je izvršio nemjerljivi utjecaj na mene u smislu glumačkog napretka, ali i razvoja kao osobe! U Dječjem gradskom kazalištu formirali smo ekipu koja se druži i izvan proba i nastupa, osobito otkad smo krenuli u srednju školu, a Dejan nam je postao „drugim tatom“ – s osmijehom na licu objašnjava Natalie. Buvač je ujedno i poveznica između dvaju spomenutih kazališta, budući da je jedan od osnivača Štolcera te tamošnji „kućni redatelj“. Kao uzor Natalie izdvaja i Kristinu Štebih, drugu osnivačicu Štolcera, koja osim što u Družini glumi, za nju piše i tekstove.

Učenica gimnazije u Srednjoj školi Čakovec rođena je u Berlinu, u kojem je kratko živjela prije nego što su se njezini roditelji doselili najprije u Čakovec, a potom u Nedelišće. Prvi je doticaj s glumom imala u Osnovnoj školi u Nedelišću, gdje je u nižim razredima pohađala dramsku skupinu koju je vodila Marija Topolnjak. Kazalište je utjecalo na njezin životni put do te mjere da joj je i prvi izbor za fakultet – dramaturgija.

– Budući da je na dramaturgiju teško upasti, naravno da imam i rezerve, sociologiju te predškolski odgoj, no nadam se najboljem. Moja prva autorska drama zove se „Lejla“, a premijeru će doživjeti na ovogodišnjem Festivalu kazališnih amatera u Prelogu. Pišem i poeziju: zasad imam četrdesetak pjesama, voljela bih objaviti i zbirku kad cjelina bude dovršena. Pjesme ove godine prvi put šaljem i na LiDraNo, na kojem sam dosad isključivo sudjelovala s pojedinačnim scenskim nastupima – dodaje Vurušić.

Iznimno je angažirana i u matičnoj školi: predsjednica je tamošnjeg Vijeća učenika, članica Zbora Srednje škole Čakovec, DSD grupe (Deutsches Sprachdiplom), dramske grupe i polaznica fakultativne grupe francuskoga jezika te je sudjelovala na brojnim natjecanjima. Primjerice, tijekom prethodnih dviju godina pohađala je i fakultativnu nastavu iz Građanskog odgoja, pri čemu je ekipa oba puta sudjelovala i na Državnom natjecanju iz toga predmeta. Kao izniman pozitivni utjecaj izdvaja profesoricu Aleksandru Pleh:

– Profesorica Pleh okrenula mi je život za 180 stupnjeva! Jedno vrijeme bila mi je razrednica te mi je otvorila oči oko vlastitih mogućnosti – shvatila sam da mogu sve što hoću ako se tome posvetim. Kao mentorica bila je predivna, udijelila mi je krasne i korisne savjete i dala mi smjernice kojih se i dan-danas držim. Nevjerojatno je koliko jedna osoba podrškom može utjecati na drugu!

Osim profesorice Pleh, Natalie posebno izdvaja i svesrdnu pomoć ravnateljice Srednje škole Čakovec, Gordane Ramušćak, koja je također podržava u svim aktivnostima i pomaže joj kako god može.

Šalji dalje!

Pod mentorstvom Katarine Škvorc priprema se za natjecanje iz njemačkoga jezika: na natjecanjima iz toga germanskog jezika sudjeluje već niz godina. Sudjelovala je i na projektima povezanima s njemačkim. Jedan od tih projekata jest „Max sucht den Superstar“, talent šou na njemačkom jeziku, na kojem je Natalie 2018. proglašena najboljom u kategoriji dramskog izričaja. Drugi projekt nosi naziv „Theaterspiel“, u sklopu kojeg vrtićarci, školarci i studenti izvode kraće skečeve na njemačkom jeziku. Mentorica joj je u oba projekta bila Irena Pevec-Jurešić.

Natalie je i volonterka Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu. Za kraj svima preporuča da pruže priliku dobrotvornom radu:

– Volontiram kad za to nađem vremena, ni približno onoliko koliko bih htjela. U MURID-u sam počela s volontiranjem zahvaljujući prijateljici s dramske, koja je također tamo aktivna. Obožavam rad s djecom i zaljubila sam se u taj oblik komunikacije putem igre! Bila sam dijelom projekta Udruge Zora „Šalji dalje!“, u kojem se mlade educiralo o tehnici tzv. „forum teatra“ te izradilo predstavu na temu prevencije vršnjačkog nasilja.

Da mi vrijeme dozvoljava, definitivno bih voljela volontirati i u čakovečkome Centru za odgoj i obrazovanje, no raspored mi je trenutno prenatrpan. Mladima svakako savjetujem da daju šansu volontiranju – ne samo da će pomoći potrebitima, već i dobiti priliku mnogo naučiti te raditi na osobnom rastu i razvoju!

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje