Varaždinski proračun raste za tri milijuna eura
U Gradskoj vijećnici Grada Varaždina u ponedjeljak je najavljena nadolazeća, 10. sjednica Gradskog vijeća koja će se održati u utorak,...
NEIZVJESNO
Još uvijek je neizvjesno hoće li gradski vijećnici izglasati proračun Grada Varaždina za 2017. godinu, o čemu ovisi hoće li gradonačelnik Goran Habuš ostati na toj dužnosti do izbora u svibnju.
Gradonačelnik Goran Habuš je predstavio na samoj sjednici potpuno novi prijedlog proračuna u odnosu na onaj koji je objavljen i koji je bio upućen na javnu raspravu.
Iz prijedloga je izbačena prodaja dionica Termoplina i kupnja Varteksove robne kuće, tako da prijedlog proračuna, umjesto 327 milijuna kuna, iznosi 267 milijuna kuna.
U tijeku je stanka. Naime, vijećnik HSLS-a Željko Bunić zatražio je da se sastanu članovi Odbora za financije, dok je Robert Podolnjak (nezavisni) podržao da se sastane i Odbor za statutarno-pravna pitanja.
Naime, vijećnici su tek jutros primili gradonačelnikove amandmane na vlastiti prijedlog temeljnog financijskog dokumenta, pa su upozorili da više nikome nije jasno o čemu bi trebali odlučivati.
– Odbor za financije nije podržao prvi rebalans, a o drugom nije ni raspravljao. Mi više ne znamo o čemu uopće raspravljamo. Dobili smo dva dokumenta, jedan je debeli, a drugi je mršavi. Jedan ima oznaku 60, a drugi oznaku 61. Koalicija HNS-SDP je ovime prevršila svaku mjeru političke pristojnosti. Ovo nije legalan način donošenja proračuna, jer jedna od zakonskih odredbi govori o transparentnosti. Ako je ovo transparentno, Drava je najbistrija rijeka – rekao je HSLS-ov Željko Bunić.
Ustvrdio je da je Gradski odbor SDP-a zamijenio Odbor za financije. – SDP-ovi članovi su imali privilegiju vidjeti stavke izmijenjenog proračuna, koje ni meni nisu jasne. Roštali su po proračunu i zato tražim da se sastane Odbor za financije, ali i Odbor za statutarno pravna pitanja – rekao je Bunić.
Natalija Martinčević iz Reformista je donošenje proračuna nazvala lakrdijom.
– Sramota je da vijećnici HNS-a i SDP-a skupa vode Grad, a večer prije dolaze s potpuno novim proračunom. U njemu se vidi izlazak iz naših gradskih problema, ne vide se kapitalni projekti, ništa se vidi. Zato podržavam prijedlog da se sastanu odbori – složila se Martinčević.
Hoće li proračun podržati 13 od 25 vijećnika, nije poznato. Prema svim računicama, gradonačelnik Habuš ima sigurnih 12 glasova. Sad su sve oči uperene u četvoricu vijećnika, čiji će glasovi presuditi.
Riječ je o nezavisnom Stjepanu Cepancu, koji je novinarima uz smiješak kratko rekao da će se uskoro vidjeti kako će glasovati. Zatim nije jasno ni kako će glasovati Krunoslav Burek iz Hrasta. Naime, Ladislav Ilčić je s govornice poručio da će obojica biti protiv proračuna, no Burek je danas podržao rebalans, što je otvorilo nagađanja da bi on mogao biti presudni vijećnik.
Tu je HSLS-ov Miodrag Pap, no on je najavio da će glasovati protiv proračuna. Dvojbe su i oko nezavisnog Marijana Cingule iako bi se po njegovom današnjem glasovanju i ponašanju moglo zaključiti da neće biti za proračun.
Dodajmo da je uoči rasprave o proračunu s dnevnog reda današnje sjednice skinuta točka o prijedlogu mirnog rješavanja spora s C.I.O.S MBO-om oko zemljišta, za što je glasovalo 16 od 25 vijećnika.
Izvor:
Foto: Arhiva RT
SDP Varaždinske županije održao je 8. listopada konferenciju za medije te su najavili da je njihov kandidat za župana Varaždinske županije Bruno Ister, dok će Lovro Lukavečki na predstojećim lokalnim izborima biti njegov zamjenik.
Podsjetimo, lokalni izbori trebali bi se održati sredinom 2025. godine.
Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik SDP-a, u Varaždinu je rekao da su Ister i Lukavečki odličan spoj iskustva te mladosti i entuzijazma.
– Hvala članovima SDP-a na podršci u kandidaturi za župana Varaždinske županije! Naša županija u posljednjih osam godina postala politički poligon za obračune klasičnih političara, odnosno političkih teškaša. Ja nisam karijerni političar – i to smatram svojom prednošću. Ova županija, naši građani, ne trebaju klasične političare uvijek spremne na političke svađe, već ozbiljne i odgovorne osobe, profesionalce koji će im omogućiti bolje i kvalitenije uvjete za život u ovoj našoj prekrasnoj Županiji – poručio je Ister.
Nedavno najavljeni porez na nekretnine će se plaćati samo za nekretnine koje se ne koriste za stanovanje, uz određene izuzetke.
Prema podacima popisa stanovništva iz 2021., u Hrvatskoj se 40 posto stanova ne koristi za stanovanje. U to spadaju prazni stanovi, stanovi za odmor, za poljoprivredne djelatnosti i one u kojima se samo obavlja gospodarska djelatnost. Okvirno se prema tome može odrediti da porezna baza za nekretnine iznosi oko 900.000 stambenih jedinica, ako se zanemare oni koji se koriste za poljoprivredu jer se na njih neće plaćati porez na nekretnine.
Teško je procijeniti koliko je od nenastanjenih stanova neprikladno za stanovanje, što znači da se ni na njih neće plaćati porez na nekretnine, i koliko će ih biti izuzeto na temelju ostalih odredbi, piše index.hr.
Postoje i velike varijacije između županija po pitanju učestalosti oblika praznih nekretnina. Izuzmu li se stanovi za odmor, poljoprivredu i za obavljanje djelatnosti, u Hrvatskoj je nenastanjen svaki četvrti stan (24.88 posto). Najmanji udio nenastanjenih je Varaždinskoj županiji (19 posto), Međimurskoj (20 posto), i Zagrebačkoj (20 posto). Čak trećina nekretnina je nenastanjena u Šibensko-kninskoj županiji (36 posto), Ličko-senjskoj (34 posto) i Sisačko-moslavačkoj (32 posto).
Uz stanovanje, najviše stanova u Hrvatskoj služi za odmor. Postoji oštra podjela na dvije Hrvatske: kontinentalne županije s malim brojem stanova za odmor i priobalne županije s velikim. Osim Zagrebačke županije i Varaždinske županije, nijedna kontinentalna županija nema više od 10.000 stanova za odmor. Najmanje ih je u Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj.