Povežite se s nama

U fokusu

Nema popisa članova? Kazna za udruge od 2.000 do čak 10.000 kuna

Objavljeno:

- dana

NOVI ZAKON O UDRUGAMA

– Mi od početka poslujemo transparentno, imamo godišnju skupštinu s financijskim izvješćem i izvješćem o radu udruge i mislim da novi Zakon o udrugama neće utjecati na naš daljnji rad – rekla je Marija Hrašćanec, predsjednica Mammae kluba Varaždin. Dok članice ove varaždinske udruge ne očekuju probleme, novi Zakon o udrugama, koji je stupio na snagu 1. listopada prošle godine nekima će ipak uzrokovati glavobolje.

Potvrdio je to i Mario Željezić, voditelj LAG-a Sjeverozapad koji aktivno provodi radionice vezane uz aktivnosti i ulogu LAG-a u razvoju ruralnlih područja. S obzirom na to da u radu LAG-a aktivno sudjeluju udruge, u Vinici su nedavno održali i prezentaciju o novom Zakonu o udrugama.

Na koji će način evidentirati uplate o plaćanju članarina, kako se prijaviti u registar, koja su pravila izrade financijskih izvješća samo su neka od pitanja koja su zanimala predstavnike udruga.

Strah zbog kontrola i kazni

Ipak, najzabrinutiji su zbog visokih kazni koje bi mogli platiti nakon 30. rujna ove godine, do kada su udruge dužne svoje akte i djelovanje uskladiti s novim zakonom. Tako, primjerice, udruga koja ne vodi popis članova ili ga ne vodi na način propisan novim zakonom, može zaraditi kaznu od 2.000 do 10.000 kuna!

– Trenutno u udrugama vlada određeni strah zbog najavljenih strožih kontrola i sankcija za nepravilnosti. Čelnici pojedinih udruga napominju kako žrtvuju slobodno vrijeme, pa i novac za provođenje aktivnosti, a novim zakonom im se prijeti visokim novčanim kaznama ukoliko se utvrde nepravilnosti. Nažalost, to će neke primorati da se povuku iz udruga ili da udruge prestanu postojati. Smatram da će male udruge imati više problema s usklađenjem s novim Zakonom od većih i jačih – upozorio je Željezić.

Udrugama bi poteškoće mogla predstavljati i financijska izvješća koja će sada morati dostavljati Ministarstvu financija. Ipak, najgore će proći udruge koje su neaktivne i koje postoje samo na papiru jer njih uredi državne uprave, prema novom Zakonu, mogu ugasiti.

Udruge su dužne svoje akte i djelovanje uskladiti s novim zakonom do 30. rujna ove godine

– Ako udruge ne održavaju skupštine sukladno statutu i ne dostavljaju zapisnike o tome u Ured državne uprave, prema novom zakonu ured može donijeti rješenje o prestanku djelovanja udruge. Jednako tako, ukoliko se udruge neće uskladiti s novim zakonom do propisanog roka ili ukoliko im članstvo padne ispod broja određenog statutom udruge, ured državne uprave također može donijeti rješenje o prestanku djelovanja udruge – doznajemo od Željezića.

Hoće li se i koliko udruga zbog primjene novog zakona ugasiti, ostaje tek vidjeti. No, novi zakon trebao bi napraviti reda u radu udruga.

– Dosad je u području djelovanja udruga vladao popriličan nered, što najbolje potvrđuje činjenica da je od 52.000 registriranih udruga u Hrvatskoj samo 24.100 upisano u Registar neprofitnih organizacija pri Ministarstvu financija u koji su se dužne upisati sve registrirane udruge, a samo oko 14.000 udruga predaje financijsko izvješće. Znamo da udruge najčešće koriste sredstva iz javnih izvora za provođenje svojih programa i projekata. Upravo iz tog razloga transparentnost rada udruga treba dići na višu razinu što će se postići obvezom da se financijska izvješća udruga javno objavljuju – navodi Željezić.  

Transparentnost

Sada će se javno objavljivati i statuti udruga, koji su temeljni akt svake udruge.

– Važno je da sve udruge donesu što kvalitetnije statute. Što je statut kvalitetnije napisan, što preciznije on razrađuje pojedina područja djelovanja udruge, kasnije će u provođenju tih aktivnosti članovima udruge biti lakše postupati. Javna objava statuta, uz financijska izvješća, utjecat će na veću transparentnost rada udruga – zaključio je Željezić.

REGISTAR UDRUGA

Udruge stječu pravnu osobnost upisom u Registar udruga prema kojem na području Varaždinske županije djeluje nešto više od 1800 udruga. I dosad su podaci udruga upisanih u registar bili javno objavljeni na stranicama Ministarstva uprave, no podaci koji su bili javno dostupni odnosili su se na naziv udruge, registarski broj, OIB, djelatnost, sjedište i osobe ovlaštene za zastupanje. Prema novom zakonu, javno će morati biti objavljeni statuti i financijska izvješća.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje