Bogata međimurska kultura i baština dobila je veliko priznanje krajem studenoga kada je međimurska popevka uvrštena na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Glazbeno-tradicijski znak Međimurja tako je postao prepoznatljiv diljem svijeta. Da bi obilježio ovaj uspjeh, Muzej Međimurja Čakovec je u suradnji s Međimurskom županijom u srijedu, 19. prosinca, u Centru za kulturu Čakovec održao premijeru filma „Međimurska popevka“.
Pore života
Film je nastao u okviru projekta „Dokumentiranje nematerijalne baštine“, koji provodi Muzej Međimurja Čakovec s ciljem bilježenja trenutnog stanja nematerijalne baštine na području Međimurja.
– Ovo je četvrti film u serijalu dokumentiranja nematerijalne baštine kojim smo željeli zabilježiti mnogobrojne segmente kojima međimurska popevka zadire u pore života Međimurki i Međimuraca. Za popularizaciju i očuvanje popevke, uz ključne institucije na području Međimurja, najzaslužniji su pojedinci koji popevku žive i nose u sebi, članovi kulturno-umjetničkih društava, udruga i zborova. Filmom smo htjeli prikazati njihov rad i zahvaliti im – rekla je ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan.
Promociju su izvedbama raznih popevki obogatili kantautorica Lea Šprajc i sastav Ethno Garden
Međimurska popevka dio je identiteta međimurskog čovjeka, istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec, dodavši da se popevka provlačila tijekom cijeloga život ljudi, od rođenja do smrti:
– Zahvaljujući popevki, danas je Međimurje dio Hrvatske. Ona objedinjuje naš kraj i ljude, ono stvarno i intimno te je njena vrijednost nemjerljiva u povijesnom i kulturnom smislu. Zato moramo i dalje čuvati, živjeti i poštivati ovo najživlje i najraširenije kulturno dobro u Međimurju!
Muzej baštine
Snimljen pod redateljskom palicom Danijela Jankovića, kamermana Zorana Frasa i voditeljice projekta Janje Kovač, ujedno kustosice Muzeja, film je okupio mnoge zaljubljenike u popevku, a sam projekt zajednički financiraju Ministarstvo kulture, Muzej Međimurja Čakovec, Grad Čakovec i produkcijska kuća Strix. Promocija je popraćena kratkom diskusijom koju je vodila kustosica Muzeja Janja Kovač.
U raspravi su sudjelovali predsjednik Zajednice HKUU MŽ Dejan Buvač (koji je istaknuo ulogu amaterizma u očuvanju baštine), dr. sc. Lidija Bajuk s Instituta za etnologiju i fokloristiku (koja je govorila o znanstvenom aspektu istraživanja popevke i sudjelovanju stručnjaka u procesu upisa na listu UNESCO-a), ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan (koja je naglasila projekte Muzeja na polju nematerijalne baštine) te Tatjana Horvatić, voditeljica Službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu Ministarstva kulture (koja je istaknula djelatnosti Ministarstva u cijelom procesu).
Mlada kantautorica Lea Šprajc i sastav Ethno Garden obogatili su promociju filma izvedbama međimurskih popevki. Svi dosad snimljeni filmovi postat će dio stalnog postava novog muzeja nematerijalne baštine.
