Povežite se s nama

U fokusu

Nenad Bakić: Moje najveće ulaganje, ono u “Varteks”, ujedno je i moja najveća životna pogreška

Objavljeno:

- dana

Nenad Bakić je koncem ljeta 2018. godine za 20 milijuna kuna, odnosno 46,69 % dionica, postao većinski vlasnik Varteksa.

Iduće, 2019. godine preuzeo je mjesto predsjednik Uprave tvrtke. Isticao je tada da je njegov plan u potpunosti financijski stabilizirati kompaniju, povećati produktivnost, broj radnika i njihove plaće.

No, s pandemijom koronavirusa stigli su i problemi za varaždinsku tvrtku, nekad simbol Varaždina.

– U Hrvatskoj je to sramota reći, ali nisam siromašan. Imam neke kompanije i investicije. Neke od kompanija posluju odlično. Moje najveće ulaganje, ono u “Varteks”, ujedno je i moja najveća životna pogreška. To je počelo kao neko portfeljno ulaganje i nisam ispočetka htio ništa dublje imati s time, a na koncu je ispalo da je to de facto jedan “Titanic” koji banke i drugi akteri nisu htjeli pratiti, do te mjere da bi banke, kad bih ja ulagao u tu tvrtku, čak i isisale taj novac, što je nevjerojatno. Recimo, prodamo neko zemljište i, umjesto da novac ostane “Varteksu”, one bi odmah sjele na njega. Grozno. Kao sve modne i tekstilne kompanije, i “Varteks” je u ovoj krizi prošao jako loše, a već otprije bio je jako ranjen. Samo da tvrtku održim na životu, u nju sam, beskamatno, ubacio vlastitih pozajmica u iznosu od pedesetak milijuna kuna. Tvrtka je na burzi i to je javna informacija. Kompanija se pokušava restrukturirati, a ja, unatoč raširenom uvjerenju, nikad nisam bio njezin većinski vlasnik, ali jesam najveći dioničar. Dakle, kompanija nije moja i danas se pokušavam distancirati od nje jer “Varteks” nije moja životna priča – istaknuo je u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju.

Inače, Bakić je mnogo energije uložio za varaždinsku tvrtku.

– Kad sam se prihvatio toga, onda sam se, naravno, prihvatio iz sve snage, kao i svega što radim u životu. Uostalom, godinu dana bio sam osobno i predsjednik Uprave. Ali nisam vezan uz “Varteks” kao netko tko je osnovao pivovaru pa je ona njegova životna priča. Ta kompanija ima problema i budućnost joj je neizvjesna, tako da je pitanje što će na kraju biti s mojim ulaganjem i pozajmicama – dodao je.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje