Povežite se s nama

U fokusu

Neodgovorni pojedinci sjedaju za volan kad ne bi trebali unatoč visokim kaznama!

Objavljeno:

- dana

U srijedu, 3. lipnja oko 11 sati u Čehovcu došlo je do prometne nesreće.

Vozač (28) tegljača s pridodanom poluprikolicom, čakovečkih registarskih oznaka, približavao se prijelazu ceste preko željezničke pruge u trenutku kada su ga svjetlosni i zvučni znaci upozoravali da će se uređaj za zatvaranje prometa početi spuštati. U opisanoj situaciji nije zaustavio skup vozila pred pružnim prijelazom, već je nastavio vožnju. Zbog toga je bočnim dijelovima poluprikolice udario u polubranike. Zbog počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama 28-godišnjem vozaču izreći će se novčana kazna u iznosu od 3.000 kuna uz zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozila CE kategorije u trajanju od jednog mjeseca.

Ujedno, nakon pravomoćnosti odluke o ovom prekršaju vozaču će se u odgovarajuću evidenciju upisati i tri negativna prekršajna boda. Svi vozači status svojih vozačkih dozvola mogu provjeriti na web stranicama MUP-a putem kategorije Status vozačke dozvole u glavnom izborniku

Potencijalna opasnost

Tijekom prošle godine na pružnim prijelazima na području Međimurske županije došlo je do ukupno sedam prometnih nesreća u kojima je, nasreću, nastala samo materijalna šteta. U prvih šest mjeseci ove godine evidentirane su dvije prometne nesreće, također s nastalom materijalnom štetom.

– Prometne nesreće na prijelazima cesta preko željezničke pruge nerijetko mogu završiti s najtežim posljedicama za njihove sudionike, stoga želimo podsjetiti na važna pravila za sigurno prometovanje – kažu u PU međimurskoj.

– Vozač koji se vozilom približava prijelazu ceste preko željezničke pruge u istoj razini dužan je kretanje vozila prilagoditi tako da ga može zaustaviti pred uređajem za zatvaranje prometa na prijelazu ili pred uređajem za davanje znakova kojima se najavljuje približavanje vlaka, odnosno da može zaustaviti vozilo prije nego što stupi na željezničku prugu. Sudionici u prometu koji prelaze preko željezničke pruge u istoj razini dužni su to činiti s potrebnim oprezom. Sudionici u prometu dužni su zaustaviti se pred prijelazom ceste preko željezničke pruge u istoj razini ako je uređaj za zatvaranje prometa spušten, ili ako se taj uređaj već počeo spuštati, ili ako se daju svjetlosni ili zvučni znaci koji upozoravaju da će se taj uređaj početi spuštati.

Na prijelazu ceste preko željezničke pruge u istoj razini na kojem nema uređaja za zatvaranje prometa, ni uređaja za davanje znakova kojima se najavljuje približavanje vlaka, sudionici u prometu moraju se zaustaviti te mogu prijeći preko željezničke pruge tek kad se uvjere da prugom ne nailazi vlak. Pješaci su se također dužni oprezno približiti prijelazu ceste preko željezničke pruge i poštovati svjetlosno-zvučnu signalizaciju – objašnjavaju.

Samo tijekom proteklog vikenda na međimurskim prometnicama došlo je do ukupno devet prometnih nesreća. Dvije nesreće uključivale su ozlijeđene osobe u kojima su 42-godišnja pješakinja i dijete-pješak lakše ozlijeđeni te sedam prometnih nesreća s nastalom materijalnom štetom, od čega se u dvije prometne nesreće čekaju kvalifikacije ozljeda. Provedena je i akcija “Alkohol” u sklopu koje je utvrđeno 45 prekršaja, od toga četiri nedopuštene razine alkohola u krvi. Najveća koncentracija alkohola od 1,64 promila utvrđena je u 21 sat i 45 minuta u Gornjem Hrašćanu, Čakovečkoj ulici, kod 25-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka.

Izvan akcije rekorder je pak muškarac koji je upravljao neregistriranim i neosiguranim kombijem pod utjecajem alkohola od čak 2,93 promila, pri čemu kod sebe nije imao ni vozačku dozvolu. Vozača čeka kazna od 12.000 kuna te će mu biti zabranjeno upravljati motornim vozilima B kategorije u vremenu od godine dana. Vidljivo je da se brojni vozači unatoč represivnim aktivnostima i povećanim iznosima kazni za prometne prekršaje svejedno odlučuju sjesti za volan dok ne ispunjavaju sigurnosne i propisane uvjete za to.

Pojas i autosjedalica

U petak i subotu, 29. i 30. svibnja, kontakt policajci Policijske postaje Murske Središće proveli su aktivnosti iz akcije „Nadzor uporabe sigurnosnog pojasa te korištenja sigurnosne autosjedalice“. Ova akcija, prvenstveno preventivnog karaktera, provedena je u prijepodnevnim satima na području Grada Murskog Središća te u Vratišincu, Podturnu i Svetome Martinu na Muri. Građanima su tijekom akcije predstavljeni svi sigurnosni aspekti korištenja sigurnosnog pojasa i autosjedalice, kao i odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama koje obvezuju sudionike u cestovnom prometu na korištenje sigurnosnog pojasa i odgovarajuće autosjedalice. Tijekom akcije svim nadziranim sudionicima podijeljene su prigodne brošure „Autosjedalica uvijek i bez iznimke“ te letci „Sigurno i vješto u prometu“.

Savjeti za pravilno korištenje

Posebno ugrožena skupina u prometu su djeca, neovisno o tome nalaze li se u vozilu kao putnici, voze li bicikl ili pješače. Jedan dio roditelja zanemaruje činjenicu da se djeca koja se u vozilu nalaze kao putnici moraju pravilno smjestiti u autosjedalicu. Iako se čini da se smještanjem djeteta u autosjedalicu i postavljanjem pojasa „gubi na vremenu“, posljedice mogu biti daleko pogubnije – od zadobivanja tjelesnih ozljeda pa do smrtnog stradavanja djeteta. Najlošiji izbor je vožnja bez primjerene zaštite. Roditelji često griješe pa autosjedalicu koriste samo na dužim putovanjima, dok dijete na kraćoj relaciji npr. do trgovine ili vrtića, ne vežu za to predviđenim pojasom u autosjedalici.

– Uvijek kad prevozite djecu imajte na umu da se prometne nesreće ne događaju nekom drugom, već se iste mogu dogoditi u svakom trenutku baš vama, stoga koristite autosjedalice jer one spašavaju život i smanjuju mogućnost ozbiljnijih ozljeda kod djece! – objašnjavaju u PU međimurskoj.

U nadzoru prometa nerijetko se zatiču vozila u kojima se mala djeca, pa čak i novorođenčad drže u naručju putnika na stražnjim sjedalima, ponekad čak i na mjestu suvozača. Djeca koja se prevoze na nepravilan način predstavlja svjesno ugrožavanje njihova zdravlja. Odrasli pritom nemaju na umu činjenicu da se kod sudara pri brzini od svega 25 km/h djelovanje djetetove mase znatno povećava pa ruke odrasle osobe nisu dovoljne da zadrže dijete u istom položaju, uslijed čega dolazi do udara dječjeg tijela po unutrašnjosti vozila. Pravilno korištenje autosjedalice smanjuje rizik pogibije djeteta u prometnoj nesreći, te zadobivanja teških tjelesnih ozljeda i više od 90 posto. Da bi autosjedalica bila pravilno korištena, važno je da ona odgovara stupnju tjelesnog razvoja djeteta, da je pravilno pričvršćena i da je dijete pravilno vezano. Dječje autosjedalice su prilagođene i dizajnirane ovisno o stupnju tjelesnog razvoja djeteta, čime je omogućeno pružanje najbolje zaštite u vozilu u trenutku sudara ili naglog kočenja.

Sigurnosni atest

Svaka dječja autosjedalica treba imati oznaku atesta sigurnosti Regulative 44/04 ili Regulative 129 Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu. Pravilnikom o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama propisano je da je rečeni atest obavezan za sve autosjedalice na hrvatskom tržištu. Autosjedalice koje se postavljaju u smjer koji je suprotan smjeru vožnje sigurnije su za dijete od onih koje se postavljaju u smjeru vožnje. Razlog tome je što su djetetove kosti krhke, nerazvijene i lako lomljive, te u trenutku sudara djetetova glava i vrat trpe veliko opterećenje. Smještanjem djeteta u autosjedalicu u smjer koji je suprotan smjeru vožnje omogućava u slučaju prometne nesreće da sile sudara koje pritišću glavu, vrat i kralježnicu rasporede po cijeloj dužini naslona i svedu ozljede na minimum.

Roditelji često postavljaju pitanje kada dijete smjestiti u drugu autosjedalicu i dokad je koristiti. Pravilo prilikom odabira autosjedalice, odnosno prelaska djeteta iz grupe u grupu autosjedalica kaže da “Dijete treba biti u autosjedalici niže grupe sve dok tu nižu grupu ne preraste“, dodaju iz PUM-a. Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisano je da sva djeca niža od 150 cm trebaju biti vezana u autosjedalici prikladnoj njihovom uzrastu. Iznimno se dijete visoko između 135 i 150 cm može vezati sigurnosnim pojasom, ako je pravilno pozicioniran. Najsigurnija mjesta za prijevoz djece u vozilima su stražnja sjedala, dok je prednje suvozačevo mjesto najopasnije za dijete, čak i kad je dijete vezano u autosjedalici. Razlog tome je što u prednji dio vozila najčešće dolazi do udaraca, lomova vjetrobranskog stakla, kao i ulijetanja različitih predmeta u vozilo (drvo, plastični i metalni dijelovi, vjetrobransko staklo i dr.) pa postoji velik rizik od ozljeda. Stražnja sjedala pružaju dodatnu zaštitu jer su dalje od točke udarca.

Rok upotrebe

Svakako valja spomenuti da autosjedalice, kao i mnogi drugi proizvodi, imaju rok trajanja. Na svakoj autosjedalici trebao bi biti označen datum proizvodnje utisnut u tijelo autosjedalice ili označen na naljepnici. U proizvođačevim uputama za korištenje trebao bi biti naveden rok trajanja autosjedalice. Ako takvog podatka nema, tada se koristi opće pravilo o trajanju autosjedalica. Opće pravilo govori da se, ako nema podatka o roku trajanja, autosjedalica sigurno može koristiti šest godina od datuma proizvodnje. Autosjedalice kojima je istekao rok trajanja treba uništiti kako ih netko ne bi pokupio s odlagališta otpada i, misleći da je još sigurna, ponovo koristio. Autosjedalice se uništavaju tako da se izreže presvlaka, prerežu pojasevi autosjedalice, dok se tijelo autosjedalice također treba uništiti. Na kraju se komadi uništene autosjedalice stave u crnu vreću i zbrinu se na ekološki prihvatljiv način (odvezu na odlagalište otpada).

– Apeliramo na sve vozače, odnosno roditelje, da od prvih dana djetetova života koriste na pravilan način autosjedalicu i da ne ugrožavaju život djeteta. Svojim primjerom pokažite da vam je stalo do vašeg zdravlja i zdravlja vašeg djeteta – koristite autosjedalicu, uvijek i bez iznimke, te uvijek koristite sigurnosni pojas. U slučaju nedoumica oko korištenja sigurnosnog pojasa i autosjedalice, možete se obratiti udruzi „RODA – roditelji u akciji“ ili Odsjeku za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave međimurske, gdje ćete dobiti savjete o pravilnom korištenju – kažu u policiji.

U fokusu

Milanović: Ovo nije državni udar, ovo je samo priprema. Hoće li mi uzeti putovnicu? Ti ljudi su opasni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što se danas oglasio Ustavni sud, reagirao je i predsjednik Zoran Milanović.

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Prvo se oglasio na svom Facebooku gdje je objavio fotografiju te napisao: Danas u 17 sati reći ću vam što mislim o onome što je u ime Ustavnog suda danas rekao HDZ-ovac Miroslav Šeparović. A do tada pogledajte kako HDZ donosi odluke tzv. Ustavnog suda.

Potom je na konferenciji za medije istaknuo da želi umiriti građane.

– Želim umiriti građane koji su ljuti. Volja građana će odrediti izvršnu vlast, a sigurno neće suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana mogli su prijetiti, a ja sam se držao uputa i nisam htio ugroziti šanse SDP-a. To je bila prijetnja koja je mogla prouzročiti materijalne posljedice. Međutim, na Ustavnom sudu mogu govoriti što žele, ali ne mogu ništa napraviti! – rekao je Milanović.

Dodaje da Ustavni sud ne može ništa protiv volje građana.

– Reći ću samo da protiv toga nema pravnog lijeka. To je volja građana, Ustavni sud tu ne može ništa. Drugo, ne bih se složio da je ovo državni udar, ovo je priprema za udar. Ovo je samo priprema Ustavnog suda da Plenković dobije Sabor. Prije nego što krenemo razgovarati tko je mandatar, jako je važno da se konstituira Sabor. To su dva odvojena procesa. Ja moram sazvati konstituiranje 20 dana od objave službenih rezultata – rekao je Milanović,a prenosi Jutarnji list.

– Sabor može mijenjati zakone, donositi nove zakona, može u okviru Ustava raditi što hoće – promijeniti izborne zakone, ukinuti Lex AP, ali ja tu neću sudjelovati. Pozivam sve koji su do izbora biti antikorupcijska koalicija, koji su glasali protiv skandaloznih mjera, da pokažu dosljednost. HDZ će imati barem potpredsjednika Sabora, ali predsjednika ne. Ovo nije priča o meni, ja sam predsjednik Republike, ja ću poštivati Ustav, a mandat će dobiti samo onaj sa 76 potpisa – rekao je Milanović i dodao da će volja građana biti poštivana i da se tu Ustavni sud ne može ispriječiti.

– Hoće li mi zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti putovnicu? Što je sljedeće? Ti ljudi su opasni, tako više ne može dalje. Hrvatski ljudi su glasali protiv toga. Onaj tko skupi većinu, taj će voditi našu zemlju za koju se isplati boriti – zaključio je Milanović.

–Ja ću čekati dok se većina skupi, tu su razumni rokovi. Postoji mogućnost da se akteri dogovore, razumijem stavove stranaka, ali situacije je komplicirana i teška. Ako Sabor ne bude uspješan, može se raspustiti. Nije da prijetim. Nadam se da se to neće dogoditi – rekao je na kraju.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje