Povežite se s nama

Međimurje

Nikola Novak: „Međimurje mora imati tri grada i tri općine. Sve iznad toga je administrativni apsurd!“

Objavljeno:

- dana

Prema aktualnom teritorijalnom ustroju u Međimurskoj županiji tri su grada, 22 općine i 131 naselje. U Hrvatskoj je pak 21 županija (uključujući Grad Zagreb, nap. a.), 128 gradova, čak 428 općina i 6755 naselja. Upravo ovoliko velika administrativna rascjepkanost natjerala je Vladu Republike Hrvatske da započne s definiranjem kriterija za spajanjem općina. Ono što će se naći na stolu kao konačni prijedlog su stvarna i funkcionalna spajanja općina, a onima koji se odluče na ovaj korak Vlada nudi razne oblike financijske pomoći.

Kod stvarnog spajanja općina država osigurava preuzimanje dugovanja, a novooformljena veća općina dobivat će dvostruko veći iznos od onoga koji je manja, odnosno spojena općina do tog trenutka dobivala iz fonda fiskalnog izravnanja. Poticaji za dobrovoljna stvarna spajanja uključivat će i jednokratne kapitalne transfere tijekom sljedećih pet godina, koji će se namjenski koristiti za infrastrukturne projekte. Druga mogućnost koja će se naći na stolu je tzv. funkcionalno spajanje općina. U ovom slučaju općine će se udruživati na obavljanju pojedinih zajedničkih poslova, a država se obvezuje pokrivati dio troškova tekućeg poslovanja. Iako je i dalje riječ o prijedlogu plana za spajanje općina, Vlada RH se napokon odlučila uhvatiti u koštac s ovim problemom. Doduše, „poguranac“ dolazi iz Bruxellesa, koji od svih članica EU-a traži istu stvar.

Plan je ukinuti 85 općina, a njih 171 funkcionalno spojiti

Konačni cilj je da se do 2026. godine stvarno spoji barem 20 posto, odnosno funkcionalno spoji minimalno 40 posto općina. Bude li plan uspješno realiziran, do lipnja 2026. godine u Hrvatskoj bi bilo ukinuto oko 85 općina, odnosno njih 171 bilo bi funkcionalno spojeno.

– Iako do nas tek dolaze prve informacije o planu spajanja općina, činjenica je da su potrebne reforme. Čak 25 jedinica lokalne samouprave u Međimurju, tri grada i 22 općine, daleko je prevelik broj. Realno, najveći učinak lokalne uprave bio bi s tri grada i tri općine. Tada bi općine, u smislu kakvim ih danas doživljavamo, imale puni učinak – konkretan je u svojim stavovima Nikola Novak, načelnik Općine Nedelišće, najveće međimurske općine i druge po veličini općine u Hrvatskoj.

Dodaje načelnik Novak da se svakako trebaju definirati svi odnosi između spojenih općina, kao i novonastalih općina s višim razinama odlučivanja, županijama i, posebno, državom.

– Financije treba decentralizirati i dati novooformljenih jedinicama veće ovlasti. U suprotnom će se stvoriti samo još jedan birokratska piramida bez stvarnih pomaka nabolje – mišljenja je načelnik Nedelišća.

Protivnici spajanja općina kao najveći problem ističu bojazan od nemogućnosti financiranja kapitalnih projekata i preusmjeravanja novca u općinska središta.

– Ne vjerujem da se može pojaviti taj problem. Naime, Općina Nedelišće sada u svojem sastavu ima 11 naselja. Svako naselje ima svoje vijeće mjesnog odbora na kojem se donose prijedlozi i planovi za financiranje programa i projekata. Svi prijedlozi se uzimaju u obzir, potvrđuju na Općinskom vijeću Općine Nedelišće i time omogućuje da se sva naselja ravnomjerno razvijaju. S obzirom na našu veličini, mi već sada funkcioniramo kao spojena općina, jer neka su naša naselja veća od pojedinih općina u Međimurju. Spajanjem općina izbjegle bi se situacije koje sada imamo, a to je da općinu čini jedno naselje. Koji je smisao općine koja ne može financirati nijedan zahtjevniji projekt, već joj se funkcioniranje svodi na preusmjeravanje novca lokalnim vatrogascima? To je administrativni apsurd – poručuje načelnik Općine Nedelišće.

U Međimurju je čak sedam općina koje čini samo po jedno naselje: Dekanovec, Donja Dubrava, Donji Vidovec, Goričan, Kotoriba, Pribislavec i Strahoninec. Još pet općina se sastoji od svega dva naselja: Belica, Domašinec, Sveta Marija, Šenkovec i Vratišinec.

U svakom slučaju, formiranjem većih općina smanjili bi se administrativni troškovi, jer bi velika većina zajedničkih poslova bila stavljane pod istu kapu. Također, i same općine bi lakše pristupale državnom i europskom novcu te tako financirale skupe projekte.

– Stava sam da nikako ne bi trebale postojati općine s manje od 20.000 stanovnika. Općina koja zadovoljava taj kriterij jedina je gospodarski, infrastrukturno i financijski dovoljno jaka da sama pokriva tekuće troškove, financira javne potrebe svojih mještana i aplicira na javne natječaje za financiranje kapitalnih projekata. Treba se usredotočiti na javnu korist. Manje je bitno kako će se općina zvati i gdje će joj biti središte pa i u našem slučaju, iako smo druga najveća općina u Hrvatskoj. Svima nam mora biti najvažnije da svojim mještanima osiguramo maksimalne uvjete za visoki životni standard – zaključuje načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak.

„Gradovi i općine u Međimurju opravdavaju svoje postojanje“

Međimurska županija o temi spajanja općina još uvijek ima neutralni stav. Dok s jedne strane brani broj jedinica lokalne samouprave na svojem području, s druge poziva na strpljenje do konačne odluke Vlade RH i definiranja jasnih kriterija spajanja.

– U Međimurskoj županiji svi gradovi i općine iznimno dobro samostalno funkcioniraju i opravdavaju svoje postojanje. Svaka naša općina na svom području ima osnovnu školu, vrtić, ambulantu, ljekarnu, a neke općine već sad zajednički surađuju putem zajedničkih komunalnih redara, pročelnika ili pak zajedničkih projekata. Sve naše općine uspješne su u privlačenju europskih sredstava i provođenju europskih projekata te na taj način definiraju svoj razvoj. Da bi se moglo govoriti o konkretnim prednostima i nedostacima spajanja općina, potrebno je jasno razraditi kriterije njihova spajanja. Smatramo da u Hrvatskoj postoji puno više prostora za spajanje općina nego je to situacija u Međimurskoj županiji, no važno je utvrditi ciljeve, kriterije te što se time želi postići i tek tada se mogu voditi ozbiljnije rasprave – odgovorili su nam iz Međimurske županije.

U trenutku kada prijedlog Vlade bude potvrđen, o ovoj temi će se raspravljati i na županijskom Kolegiju gradonačelnika i načelnika.

– Prema našim saznanjima zasad nijedna općina nije iskazala interes za spajanjem – dodali su iz Međimurske županije.

Međimurje

Počela dogradnja dječjeg vrtića u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Godine 2019. uz gradski blagdan sv. Barbare otvoren je novi dječji vrtić u Murskom Središću.

Obzirom što je Vlada RH osigurala značajna sredstva za potrebe daljnjeg širenja dječjeg vrtića Grad Mursko Središće odlučio je da se dogradi gradski dječji vrtić jer već neko vrijeme ima neupisane djece zbog pomanjkanja prostora.

Dogradnjom će se dobiti još četiri skupine te se u Gradu nadaju da će se dogradnjom osigurati mjesto za svu djecu u vrtiću.

Nakon otvorenog postupka javne nabave odabran je izvođač tvrtka Kontura d.o.o. iz Varaždina, a vrijednost radova je 1.655.188,39 eura. Kroz prijavu u NPOO Gradu Mursko Središće dodijeljeno je 649.810,87 eura sredstava, a naknadno je Grad poslao Zahtjev Ministarstvu znanosti i obrazovanja temeljem njihove odluke te se nadaju dobiti još 710.189,13 eura, što bi bila značajna pomoć gradskom proračunu jer u protivnom moraju osigurati oko milijun eura proračunskih sredstava Grada Mursko Središće.

U projektu dogradnje vrtića su natkrivene terase koje su dosad vrlo nedostajale što će biti znatno olakšanje za boravak djece na otvoreno. Također se planira posaditi više drveća okolo vrtića kako bi on bio u sjeni, a time boravak djeci i osoblju ugodniji.

Rok dogradnje je polovica srpnja iduće godine te će se moći upisati puno više djece u pedagoškoj godini 2025./2026.

Uz ovaj projekt uskoro započinje i energetska obnova nove sportske dvorane vrijednosti 1,2 milijuna eura kroz koji će se ona u potpunosti obnoviti uključujući novi krov, novi sportski pod, fasadu, prozore, rasvjetu, a ugradit će se i solari te toplinske pumpe. Uz to kreće još jedan značajni projekt, a to je izgradnja multikulturnog centra to jest društvenog doma u romskom naselju Sitnice obzirom što tamo ne postoji nikakva društvena prostorija, a izgradnjom ovog objekta to će se promijeniti te će se moći organizirati razne edukacije, zborovi mještana, mjesto za izbore, a također i za privatne potrebe tog naselja. Izgradnja se financira sredstvima državnog proračuna. Prva faza gradnje multikulturnog centra do pod krov, a kroz otvoreni postupak javne nabave posao je dobila tvrtka Čaki graditeljstvo j.d.o.o. iz Brezja, Sveti Juraj na Bregu, a vrijednost radova je 566.564,63 eura s PDV-om.

Društveni dom Križovec

Gradonačelnik Dražen Srpak je 10. rujna sa stručnim službama te Mjesnim odborom Križovec obišao radove na uređenju unutrašnjosti društvenog doma Križovec.

Društveni dom Križovec je kao i svi ostali društveni domovi u proteklim godinama stalno uređivan i obnavljan kako bi mogao služiti mještanima za razne potrebe. Trenutno se u njemu uređuje pod na način da je izvađen stari parket koji je zbog vlage postao grbav. Rezat će se zidovi kako bi se napravila hidroizolacija te će se postaviti nova glazura s armaturom i keramika. Zamijenit će se elektroinstalacije i u potpunosti će se urediti zidovi. Već prije je sanirano krovište te su uređene sanitarije, kuhinja, bina u sali uključujući novu rasvjetu te su ugrađene klime. Također je kupljen novi inventar i razglas.

Vrijednost radova na uređenju unutrašnjosti društvenog doma je 40.911,00 eura, a posao je putem provedenog postupka jednostavne nabave dobila tvrtka Tekeli projekt inženjering iz Murskog Središća.

Nastavite čitati

Međimurje

Mursko Središće ima drugi najljepši vrtić u Hrvatskoj

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Facebook izboru najljepšeg vrtića  sudjelovalo je 40 vrtića iz 41 gradova i općina iz čitave Hrvatske, a slike vrtića kroz ovaj su izbor postigle ukupni doseg od preko 730 tisuća FB korisnika.

Gledano po kategorijama, ‘srebro’ u kategoriji malih gradova osvojio je DV Maslačak iz Murskog Središća koji je osvojio 894 lajkova na stranici Gradonačelnik.hr, preko 1.800 na svim objavama, a vidjelo ga je preko 30 tisuća FB korisnika. Danas, 28. kolovoza 2024. godine ravnateljica DV Maslačak Ivana Maltarić i gradonačelnik Dražen Srpak preuzeli su Priznanje za 2. mjesto po izboru korisnika Facebook-a za najljepši dječji vrtić u Hrvatskoj – kategorija mali gradovi koje im je uručio predstavnik društva Gradonačelnik.hr Ivan Todorić.

Ističemo kako su krajem 2022. godine Gradu Mursko Središće odobrena novčana sredstva u iznosu od 649.810,81 eura putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova, prvi Poziv, NPOO.C3.1.R1-II.01 za dogradnju Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće za još četiri skupine. Dogradnjom će se osigurati dovoljni kapaciteti za svu djecu, vjerojatno za minimalno deset i više godina unaprijed.  Početkom srpnja gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak potpisao je ugovor o izvođenju radova na dogradnji Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće u vrijednosti od 1.746.263,39 eura pa je stoga vidljivo da Grad Mursko Središće mora osigurati preostalih milijun eura no svakako će tražiti sufinanciranje tog dijela od strane Republike Hrvatske. Trenutno se vrše pripremne radnje za dogradnju dječjeg vrtića te sami radovi kreću kroz koji dan, dok se završetak istih očekuje krajem školske godine – lipanj 2025. godine. 

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje