Povežite se s nama

U fokusu

Nikola Požgaj: Nismo pristali na ucjene i reket, pa su nam Hrvatske šume obustavile otkup sirovine

Objavljeno:

- dana

Požgaj Grupa sa sjedištem u Velikom Bukovcu još od prošle godine u javnosti ukazuje na, kako tvrde, klijentelističku politiku Hrvatskih šuma.

Hrvatske šume prozvali su, naime, za nezakonito izbacivanje njihovih društava iz ugovornog odnosa s tim državnim monopolistom (uglavnom bez njihove adekvatne reakcije).

– Mi ćemo biti ustrajni u tome da kroz dokumentaciju dokažemo kako su zapravo institucije Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatske šume organizirale kartel koji si je uzeo za pravo mimo zakona prisvojiti prava na drvnu masu koja je vlasništvo svih građana Republike Hrvatske, a ne samo uske skupine te interesne klike – rekao nam je Nikola Požgaj, vlasnik i predsjednik Uprave Požgaj parketa.

Tako se od 3. lipnja na nekoliko lokacija u Zagrebu mogu vidjeti jumbo-plakati s istaknutim natpisom “Velike količine trupaca dostupne samo podobnima i odabranima”.

Kriminal u Hrvatskim šumama?

– Kako mi nismo jedni od onih koji su se bili voljni prikloniti takvom modelu, nastojimo ukazati na očiti kriminal koji su mimo propisanih kriterija Hrvatske šume provele u dodjeli kvota drvne mase i na taj način samo u godinu dana oštetile državni proračun za više desetaka milijuna kuna, a još važnije od toga, legalizirajući upravo takav model kojim su legalno dodijelili kvote visokovrijedne sirovine hrasta za preprodaju sirovinu umjesto za finalnu proizvodnju, mi ukazujemo da se time izdaju nacionalni interesi – rekao je Nikola Požgaj.

Dalje navodi kako očito postoji dogovor da se Požgaj Grupa eliminira s tržišta.

– Da je tomu tako, upravo potvrđuju sve radnje i dokumentacija do koje smo došli u proteklom vremenu, a u kojoj je jasno da je naša tržišna konkurencija okupljena u kartel odlučila da će Požgaj Grupa biti eliminirana s liste ugovornih kupaca za 2021. godinu i da je takav nalog dan upravo Hrvatskim šumama, da su to Hrvatske šume provele kao operativno tijelo, a da resorno ministarstvo nije učinilo ništa da se to spriječi, iako je za to imalo jasne dokaze, vrijeme i mogućnosti, i to odmah po nastanku ove pozicije u prosincu 2020. godine – rekao je Nikola Požgaj i istaknuo da je još krajem prošle godine o svemu obavijestio Ministarstvo poljoprivrede.

“Drvna masa je jedna o rijetkih sirovina koju Republika Hrvatska ima u vlasništvu u odnosu na zemlje s kojima se nadmeće na vanjskim tržištima, stoga smatramo da svaka politika koja radi suprotno od onoga što je propisano i jedino logično (da se iz vlastitog resursa radi veća dodana vrijednost za društvo) zavređuje da je se prozove i traži njezina odgovornost, a ova postava Hrvatskih šuma i povezanih institucija je upravo ta koja radi svojih uskih interesa ne mari za interese društva u cjelini, i to je nedopustivo!”

Reket i ucjene

Međutim, odgovor nisu primili.

– Upozoravamo resorno ministarstvo da nas se ucjenjuje, reketari i da zbog toga što ne pristajemo na takav model suradnje s ovom Upravom HŠ-a nastaju posljedično štete za državni proračun. Naravno, unatoč desetak dopisa i traženja tripartitnih sastanaka, odgovore nismo primili – kaže Nikola Požgaj.

Ipak, Požgaj je optimističan i kaže kako će dokazati da se može uspjeti na vanjskom, liberalnijem tržištu.

– Požgaj Grupa je i dosad bila sinonim za predvodnika trendova u industriji, te ćemo unatoč nalogu kartela da nas se uništi, upravo sada dokazati da se i na temelju liberaliziranog tržišta drvnom masom (kakav inače postoji u svim zemljama u okruženju i EU-u, međutim, ondje nema kartela koji je zaštićen od političkih struktura) može biti uspješan i imati razvoj na vanjskim tržištima. Upravo ugovoreni projekt opremanja najvišeg nebodera u Švicarskoj, koji smo ugovorili u zadnjih mjesec dana, pokazuje da ondje gdje političke strukture ne ograničavaju razvoj, Požgaj Grupa može naći svoj dio kolača i biti poželjan partner – rekao je Nikola Požgaj.

Sirovinu nabavljaju iz izvoza

Požgaj Grupa trenutno 70 % svojih potreba za sirovinom nabavlja iz uvoza, i to po cijenama od 100 do 200 % višima nego je to cjenik Hrvatskih šuma.

– Ova godina nam je zaista izazovna u smislu restrukturiranja, međutim, iskustvom menadžmenta kroz prethodne slične procese znamo da ćemo uspjeti u tome. U isto vrijeme prema Hrvatskim šumama provodimo daljnje pravne korake u cilju zaštite naših interesa, te ćemo tijekom srpnja na adresu Hrvatskih šuma uputiti dodatne odštetne zahtjeve za protuzakonito oduzete ugovore za 2021. godinu, vrijedne 40-ak milijuna kuna – rekao je Požgaj.

Time će odštetni zahtjevi od strane Požgaj Grupe prema Hrvatskim šumama premašiti iznos od 100 milijuna kuna.

– Budući da nismo pristali na ucjenu Hrvatskih šuma za povlačenjem svih tužbenih zahtjeva kao preduvjeta za sklapanje ugovora (koja ucjena upravo potvrđuje osnovanost naših tužbi), vjerujemo da ćemo u budućim pravnim procesima dokazati istinitost onoga što javno i propagiramo, a to je da je djelovanjem Hrvatskih šuma Požgaj Grupi onemogućen rast i razvoj zadnje tri godine samo i isključivo iz razloga što nismo i nikad nećemo biti ti koji ćemo pristati na zadovoljavanje nečijih osobnih interesa – kaže Požgaj.

“U tri godine šteta za državni proračun veća od 3 milijarde kuna”

Iz Požgaj Grupe najavili su da će u idućim tjednima javnost upoznati sa:

– svim dokazima o postupcima Hrvatskih šuma i povezanih institucija s ciljem uništenja Požgaj Grupe kao subjekta koji je javno otvorio temu raspodjele drvne mase suprotno propisanim kriterijima i putem institucija hrvatskog pravosuđa zatražio odštetne zahtjeve za tako nastalu štetu po Požgaj Grupu

– dokazima o lažnim priopćenjima kojima su se Hrvatske šume služile u javnom prostoru kako bi omalovažile poziciju Požgaj Grupe i time javno prikrile vlastite protuzakonite radnje

– dokazima o protuzakonito dodijeljenim ugovorima samo za 2021. godinu od strane Hrvatskih šuma i povezanih institucija u vrijednosti višoj od 200 milijuna kuna (dok su, s druge strane, Požgaj Grupi protuzakonito oduzeti ugovori vrijedni 40 milijuna kuna)

– dokazima o postojanju kartelskog udruženja čiji su sudionici Hrvatska gospodarska komora, Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatske šume, a čije protuzakonito djelovanje je u razdoblju od 2017. do 2020. nanijelo štetu veću od 3 milijarde kuna izgubljenog prihoda za državni proračun.

Ministarstvo poljoprivrede naložilo reviziju Hrvatskih šuma

Raspodjela i ugovaranje kupoprodaje drvnih sortimenata u nadležnosti je Hrvatskih šuma, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede. Stoga su Upravi Hrvatskih šuma izdali preporuku da provede unutarnju reviziju javnog poziva za prodaju trupaca u odnosu na Grupu Požgaj.

– Iz nalaza revizije Sektora za unutarnju reviziju i nadzor provedene u razdoblju od 19. do 23. travnja o. g. proizlazi da su za društva Grupe Požgaj stečeni uvjeti za završetak obrade prigovora i donošenje konačne odluke. Ministarstvo poljoprivrede zatražilo je i od Državnog ureda za reviziju provođenje cjelovite revizije poslovanja Hrvatskih šuma d.o.o. u dijelu koji se odnosi na kupoprodaju trupaca putem javnog poziva u razdoblju od 2017. do 2021. godine. Zamolba je prihvaćena te će predmetna revizija biti provedena u skladu s planom rada Državnog ureda – priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.

Isto tako, ukazano je na potencijalno rješenje naplate potraživanja za isporučenu sirovinu, u cilju otklanjanja prepreka za sklapanje ugovora nastalih uslijed dugovanja, te je Uprava društva Hrvatske šume d.o.o. donijela odluku kojom se odobrava obročna otplata potraživanja svim kupcima koji nisu sklopili ugovor za 2021. zbog poteškoća u poslovanju uzrokovanih višom silom, pa tako i društvima iz Grupe Požgaj.

Također, uslijed epidemije koronavirusa, kao mjera za pomoć sektoru prerade drva i proizvodnje namještaja, prihvaćen je i prijedlog za odgodu roka plaćanja dospjelih obveza Hrvatskim šumama d.o.o. za drvne sortimente, što su iskoristila društva iz Grupe Požgaj, kažu u Ministarstvu.
Ministarstvo poljoprivrede u okviru svoje nadležnosti upravo provodi evaluaciju i analizu modela opskrbe drvnom sirovinom, nakon čega će pristupiti izradi strategije razvoja ovih djelatnosti za novo razdoblje, razvoja koji mora doprinositi i povećanju odgovornosti za korištenje drvnog resursa.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje