Povežite se s nama

Kultura

Noć muzeja 2019.: Muzeji diljem Varaždinske i Međimurske županije pripremili zanimljiv program

Objavljeno:

- dana

Noć muzeja u svom će se 14. izdanju održati 1. veljače, u petak.

Muzeji na sjeveru Hrvatske već se tradicionalno uključuju u ovu popularnu manifestaciju, koja je besplatna za posjetitelje.

Donosimo kratak pregled događanja u našem kraju.

Varaždin

Gradski muzej Varaždin besplatno će otvoriti svoja vrata za sve željne kulture od 18 do 1 sat.

Muzej hrvatskog vatrogastva

Raspored:
18:00 – 23:00 Izložba stalnog postava Muzeja hrvatskog vatrogastva

20:00 Otvorenje izložbe karikatura Damira Novaka “Karikaturom protiv požara”

18:00-20:00 Radionica crtanja karikatura za najmlađe

18:00- 23:00 Što rade vatrogasci/Druženje

Dvorac Trakošćan

Ove godine osigurali su nastup udruge “Plemićka mladež” iz Zaprešića i njihov “dvorski vremeplov” kroz kostimirani prikaz življenja u dvorcu s naglaskom na srednji vijek i na 19. stoljeću. Također, u sklopu Noći muzeja 2019. posjetiteljima će otvoriti troja vrata koja su inače zaključana. Radi se o razgledavanju dvorskih WC-a i grofovske kupaonice.

Lepoglava

Po prvi puta ove će se godine izuzetno posjećenoj kulturnoj manifestaciji “Noć muzeja” priključiti i Lepoglava. Naime, u noći u kojoj svoja vrata besplatno građanima otvaraju muzejske ustanove diljem Hrvatske predstavljajući svoje muzejske zbirke i postave, u Lepoglavi će se moći razgledati postave posvećene vrijednom nematerijalnom kulturnom blagu s UNESCO-ve liste, jedinstvenom i vrijednom kulturnom nasljeđu lepoglavskog kraja – lepoglavskoj čipki. Tako će se u Lepoglavi, 1. veljače od 18 sati pa sve do jednog sata iz ponoći, u Domu kulture, moći razgledati izložbe posvećene lepoglavskoj čipki. Bit će to prigoda na jednom mjestu, ne samo za vrijeme trajanja Međunarodnog festivala čipke, uživati u ljepoti lepoglavske čipke i upoznati se s njenom poviješću i procesom njenog nastajanja.

Varaždinske Toplice

U petak, 1. veljače, Varaždinske Toplice ponovno će se pridružiti programu popularne nacionalne manifestacije Noći muzeja. Za sve posjetitelje bit će otvorena vrata Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica od 17 do 18 sati te će se moći razgledajte bogati arheološki postav i postav Galerije Toplissa. U Kino dvorani u 18 sati Miroslav Klemm održat će zanimljivo predavanje o jedinom spomeniku proglašenja hrvatskog jezika službenim jezikom, koji se nalazi upravo u Varaždinskim Toplicama. Od 19 do 20 sati posjetitelji će se u prostoru Muzeja moći družiti s gostom predavačem.
Jedinstveni spomenik proglašenju hrvatskog jezika službenim jezikom nalazi se u centru Varaždinskih Toplica kao simbol sjećanja na političku borbu, domoljubnu ustrajnost i djelovanje Ivana Kukuljevića Sakcinskog te u spomen na njegov važan povijesni govor koji je održao u Hrvatskom saboru 1843. godine.
Postavljanje spomenika u Varaždinskim Toplicama inicirao je poznati hrvatski slikar i umjetnik Ivan Rabuzin, koji je projekt postavljanja spomenika predložio Družbi „Braća Hrvatskoga Zmaja“.

Ludbreg

U sklopu Noći muzeja 2019., Centar za kulturu i informiranje “Dragutin Novak” organizira biografsku izložbu iz ostavštine Marije Winter na temu života znakovitih Ludbrežana. Izložba prikazuje živote 26 Ludbrežana koji su svojim radom postavili temelje za daljnji razvoj modernog grada.

Tema ovogodišnje Noći muzeja su inovacije i digitalna budućnost. Upravo je to bila prilika da se publici na jednostavan i zabavan način približe muzejski sadržaji te da ih se virtualno uvede u budućnost muzeja.

Izložba će biti postavljena u prostorijama dvorca Batthyany.

Ludbrežani će biti predstavljeni u dva zasebna izložbena prostora. U prvom dijelu prikazat će se kroz fotografi je i biografsku građu, a u podrumskom izložbenom prostoru digitalnim putem.

Ivanec

Muzej planinarstva

Organizatori priređuju atraktivan program za Noć muzeja pa stoga pozivaju sve građane, a naročito mlade i djecu, da te večeri svrate u muzej, prisustvuju službenom programu, razgledaju prateću izložbu te da se potom nastave družiti u jedinstvenom ambijentu ispred muzeja.
Tema ovogodišnje Noći muzeja jest „Muzeji – inovacije i digitalna budućnost“ za što će biti vezan i dio službenog programa koji će u muzejskim prostorima početi u 19.30 sati.
Za tu priliku priprema se atraktivan program koji je, naravno, tematski vezan uz planinu svih planina, ali i uz dogodovštine na Ivonjščici i spodi Ivonjščice, a o čemu ćete više čuti u samom programu.
Program će pratiti i bogata izložba stare i nove planinarske fotografije, planinarske opreme i suvenira koje je za tu priliku na raspolaganje stavilo desetak ivanečkih planinara i kolekcionara.
Dakle, u petak, 1. veljače, dođite u Muzej planinarstva koji će toga dana za sve posjetitelje ostati otvoren do ponoći.

Čakovec

Muzej Međimurja Čakovec

Od 10 do 13 sati u muzejsko-informativnom centru (MIC) pripremaju se sljedeće radionice:
1. Likovna radionica za djecu predškolskog uzrasta u suradnji s Učiteljskim fakultetom, Odsjek Čakovec,
2. Radionica animacije muzejskog sadržaja za učenike nižih razreda osnovnih škola u suradnji s čakovečkim ŠAF-om
3. Radionica QR kodiranja na podlozi poznatog Oproštajnog pisma Petra Zrinskog Katarini Zrinskoj za učenike viših razreda osnovnih škola pod vodstvom muzejskog pedagoga.

U 18 sati u dvorani za svečane namjene (vjenčaoni) bit će svečano otvorenje Noći muzeja uz pratnju VŽS Stridone uz glavni program: otvorenje stalne izložbe donacije dr.sc. Danijela Režeka, nakon kojeg slijedi promocija romansirane biografije Nikole Zrinskog pod imenom “Samo sreća, ništa drugo” autora Hrvoje Hitreca.

Od 18 do 1 sat stalni muzejski postavi i aktualna izložba “Domorodci! Medjimurci!” bit će otvoreni za besplatan razgled.

Kao dodatan sadržaj u prostorima Muzeja bit će istaknuti mnogobrojni digitalni sadržaji osmišljeni kroz redovnu djelatnost muzejskih djelatnika. Digitalni sadržaj obuhvaća virtualne izložbe, virtualne šetnje postavom, filmove i aplikacije u stalnom postavu. Svi će sadržaji biti označeni posebnim znakovima i dostupni za pregled putem multimedije.

Prelog

Muzej Croata insulanus Grada Preloga

U skladu s ovogodišnjom temom Noći muzeja “Muzeji- inovacije i digitalna budućnost”, Muzej Croata insulanus Grada Preloga kreće u korak s novim medijima i digitalnom stvarnošću, prenoseći kroz njih tradicionalne oblike likovnog izražavanja. Izabrana djela iz stalnog postava Muzeja biti će prezentirana kroz kompjuterske animacije. Posjetitelji će stoga moći razotkrivati stvaranje djela kroz suvremenu tehnologiju.

Izložba “Eteralni kod” Hrvatskog društva likovnih umjetnika Međimurja nudi čitanje djela putem QR kodova. Na izložbi svoja djela predstavljaju: Aleksandar Tomulić, Andrej Zbašnik, Bojan Miljančić, Bojana Vojvodić, Dario Štokić, Dijana Iva Sesartić, Ivana Mrčela, Ivan Mesek, Kristina Pongrac, Petra Krpan i Jadranka Hlupić Dujmušić, Manuela Drk, Maura Batarilović,Marijan Crtalić, Smiljana Šafarić, Stjepan Jerković, Vedran Ivanković, Veljko Popović, Roko Štokić, Stela Horvat i Roberta Weissman Nagy. Prostorne instalacije prezentirati će varaždinska umjetnica Lila Herceg kroz samostalnu izložbu na 2. katu Muzeja.

Uz izložbene programe, organiziran je glazbeni programi u kojem sudjeluju Tamara Korunek i Hrvoje Šenjug, te Lea Šprajc. Gastro kutak s prezentacijom međimurskog vina posjetitelji će moći pronaći u prizemlju muzeja. Posjetitelji će moći posjetiti Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga koja također nudi raznovrsni program.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje