Za članove Ivanečkog sunca osigurano financiranje četiri osobna asistenta
Nakon što joj je krajem prošle godine na natječaju Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva odobren trogodišnji projekt vrijedan 240.480...
SVAKA ČAST
Uoči Božića u Brezničkom Humu je predstavljena nova zbirka pjesama Terezije Zinke Kožić pod nazivom “Nie se puzabilu”. Promocija je bila posebna: Terezija Zinka Kožić je ove godine proslavila 80. rođendan, a pjesmu “Bilu je tešku”, jednu iz nove zbirke, pročitao je načelnik Vinice Marijan Kostanjevac, a pozorno je sve slušao domaćin, načelnik Brezničkog Huma Zoran Hegedić.
– Gospođa Kožić rođena Kovačić porijeklom je iz Vinice, s Viničkog trga, a s 14 godina je iz rodnog kraja otišla na školovanje. Kao učiteljica je punih 36 godina radila u Osnovnoj školi u Brezničkom Humu – ponosni su u Općini Vinica na sumještanku.
Osamdesetogodišnja učiteljica i pjesnikinja sa suprugom Zvonkom, s kojim je 66 godina u braku, provodi, kao što sama kaže, najljepše staračke dane u Domu za starije i nemoćne osobe u Varaždinu. Načelnik Kostanjevac je gospođu Tereziju pozvao da svoju novu zbirku pjesama predstavi i u Vinici, za što je dodatan razlog i to što je jedan od pomagača pri izdavanju knjige bio Viničanec Ivan Bek, također vinički pjesnik i čuvar kajkavske riječi, posebno viničke. Na promociji u Brezničkom Humu i on je pročitao nekoliko pjesama.
Recenzent i glavni urednik zbirke pjesama “Nie se puzabilu” Robert Ivančan rekao je da se tom knjigom 80-ogodišnja Terezija Zinka Kožić vratila u – Vinicu. – Ova je zbirka pjesnički prinos gospođe Kožić pogledom usmjeren unatrag, približavajući nas poimanju čežnje i zahvalnosti prema rodnoj grudi pisan kajkavskim narječjem, s elementima iz viničkog okružja. Čeznuće za nekim, nečim, uspomenama, doživljajima – rekao je Ivančan.
Izvor:
Foto:
Prikupljena donacija učenika OŠ grofa Janka Draškovića Klenovnik dostavljena je 3. ožujka u OŠ Glina.
Dostavu donacije od 300 komada raznih slatkiša i 317 komada školske opreme, u vrijednosti 3314 kuna, djelatnik GDCK Ivanec, Mladen Jagarinec i volonter i član Skupštine GDCK Ivanec iz Maruševca Dragutin Kolenko, odradili su jučer.
Sa svojom srijedom započeli su u Voćarskoj ulici u Petrinji gdje su i danas smještene brojene službe, te Logistički centar Hrvatskog Crvenog križa i volonteri HCK koji i nadalje pružaju pomoć stanovništvu pogođenom potresom.
Djelatnik GDCK Ivanec Mladen Jagarinec: ”Najprije smo pokupili Matiju (svima već dobro poznatog volontera GDCK-a Ivanec, iz Lepoglave koji gotovo neprekidno pomaže od samog početaka krize), na skladištu u Petrinji i istina je da je već postao pomalo glavni u Petrinji i čini se da su svi nekako oko njega i kad smo ga vratili poslijepodne, svi su jedna dočekali i skočili u smislu: stigao je naš Matija. S tim u vezi ponavljamo da itekako možemo biti ponosi na njega!”
U OŠ Glina dostavljen je školski pribor, pernice, torbe, te slatkiši koje su prikupila djeca OŠ grofa Janka Draškovića Klenovnik. Djelatnika i volontere GDCK Ivanec dočekali su i toplo primili ravnateljica škole, Robertina Štajdohar, ravnateljica GDCK-a Glina, Alberta Cestarić, te predsjednica školskog odbora OŠ Glina, Štefica Ponder.
Prijem je bio i više nego ugodan i topao, za njih je pripremljen i doručak te su se zadržali u kratkom razgovoru i druženju. Ravnateljica je rekla kako je škola jako stradala u potresu, no zajedničkom i brzom reakcijom nje kao ravnateljice, školskog odbora, Županije i Grada odmah se krenulo u sanaciju i škola od ponedjeljka, 08. ožujka kreće s radom. Važno je napomenuti da je dio škole dio označen crvenom naljepnicom koji je sada statički siguran.
Preostali dio robe koji je GDCK Ivanec u međuvremenu prikupio od građana (hrana, higijena, pokrivači, zaštitna oprema u vrijednosti od nešto malo više od 2000 kuna) doniran je GDCK-u Glina i odvezen na njihovo skladište pod vodstvom ravnateljice Alberte Cestarić. Ravnateljica je prisutne upoznala sa svojim djelatnicima, suradnicima i radom GDCK-a Glina u ovim teškim vremenima.
GDCK Ivanec je od 29. prosinca lani do danas na područje pogođeno potresom poslalo robe u vrijednosti ukupno nešto iznad 90.000 kuna prikupljene većim dijelom od građana, dijelom sa svojih zaliha, a dijelom od pravnih osoba, poput donacije OŠ Klenovnik.
Volontera, koji su uglavnom spontani volonteri GDCK Ivanec uputio je na područje pogođeno potresom od dana početka krize do danas ukupno: 20 volontera koji su odradili ukupno 1428 volonterskih sati, a Matija Žuliček, neumoran volonter GDCK Ivaneci iz Lepoglave i dalje je na terenu.
Na zadnjoj sjednici Županijske skupštine, održanoj u utorak, 23. veljače, Varaždinska županija osnovala je javnu ustanovu za obrazovanje odraslih Europski talent centar Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije.
Riječ je o ustanovi stvorenoj s ciljem unapređenja rada učenika polaznika Centara izvrsnosti, u kojoj će se dodatno osposobljavati njihovi mentori kako bi se unaprijedile njihove vještine i znanja u radu s darovitim učenicima.
Naime, u prijedlogu koji se našao pred vijećnicima objašnjeno je da postojeći programi fakulteta koji se bave obrazovanjem nastavnog i nenastavnog osoblja (pedagozi, logopedi, defektolozi, psiholozi) u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, kao i dodatnim osposobljavanjem u okviru „Škole za život“, pružaju vrlo malo ili uopće ne pružaju znanja potrebna za rad s darovitim učenicima.
Slijedom toga, zaključeno je da usavršavanje iz područja rada s darovitima nije sustavno te je potrebno, da bi se moglo odgovoriti na specifične potrebe darovitih učenika, omogućiti nastavnom i nenastavnom osoblju usavršavanje putem certificiranih programa kako bi stekli potrebna znanja za rad s darovitim učenicima.
Novoosnovana će ustanova stoga izvoditi formalne i neformalne programe obrazovanja odraslih – programe usavršavanja, osposobljavanja i prekvalifikacije – te neformalne oblike obrazovanja odraslih kao što su tečajevi i seminari. Nadalje, izvodit će programe koji će se baviti usko specijaliziranim usavršavanjima iz drugih područja od iznimne važnosti za obrazovni sustav Varaždinske županije, a to su nove tehnologije, nastavna pomagala, dronovi, humanoidni roboti, razvoj digitalnih sadržaja, razvoj učionica budućnosti i dr.
Sudjelovat će također u nacionalnim i međunarodnim projektima, kao i razvojnim programima, te organizirati međunarodne konferencije i surađivati s drugim ustanovama.
– Osobama koji rade s nadarenim učenicima, koji imaju natprosječne vještine te su visokomotivirani, obrazovni sustav u Hrvatskoj ne daje sustavnu mogućnost ili usavršavanja ili školovanja. Zbog toga smo predložili osnivanje jedne takve ustanove koja će se dominantno baviti usavršavanjem naših mentora koji rade s darovitima. Bit će i tu druga područja rada, osobito ona koja su usko specijalistička i doprinose novim tehnologijama u obrazovanju – naglasio je Miroslav Huđek, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.
Zaključio je da osnivanje Europskog talent centra Hrvatska – Centara izvrsnosti Varaždinske županije ne znači i dodatno zapošljavanje, a ni dodatne troškove, jer je sve već osigurano putem nadležnog upravnog odjela u postojećem proračunu za rad Centara izvrsnosti.