Povežite se s nama

Kultura

Novi prostor za HDLU će biti osiguran u Gradskom muzeju?

Objavljeno:

- dana

GRADSKA POSLA

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika uskoro bi se moglo naći na ulici. Prema tekstu objavljenom na blogu člana Upravnog odbora Udruge Nedjeljka Krčara, Grad Varaždin od društva zahtijeva plaćanje najma od 10 tisuća kuna godišnje ili iseljenje iz gradskog prostora u Ulici kralja Petra Krešimira IV.

Društvo koje okuplja 40-ak većinom akademskih likovnih umjetnika koristilo je jednu prostoriju na spomenutoj adresi. U istoj su zgradi djelovali i Matica hrvatska te Hrvatsko-njemačko društvo. Problem je nastao kad je Matica hrvatska kao najmoprimac 31. ožujka raskinula ugovor s Gradom i nedavno se preselila. Ostale dvije udruge već neko vrijeme ne koriste prostor u kojemu je, kao što piše Krčar, još uvijek njihov namještaj.

Ovo nije prvi put da se Grad maćehinski odnosi prema svojem Društvu likovnih umjetnika. Naslušali su se raznih obećanja od Grada o trajnom udomljavanju, ali do danas su ostali podstanari „na crno“. Primjerice, kad se uređivala Galerija u palači Sermage na Stančićevom trgu, prema Krčarevom je napisu – koji Grad ne demantira – likovnjacima bilo obećano prizemlje i podrum za galeriju i atelier. Galerija je tada pripala varaždinskom Gradskom muzeju i HDLU je ostao ilegalni podstanar.

Nakon toga obećan je prostor u palači Patačić, koja je trebala postati Galerija Stančić-Režek, no Grad ju je dao u koncesiju banci. Gradsko poglavarstvo na čelu s Ivanom Čehokom 2006. godine odlukom je dodijelilo HDLU-u bivši prostor Tiska u Uskoj ulici. No ni to nije realizirano, već je prije stanovitog vremena u njega uselila Turistička zajednica Županije. Društvo ne mora iseliti s današnje adrese, ali u tom slučaju godišnje na račun Grada mora uplatiti 10 tisuća kuna. Iz HDLU-a tvrde da oni taj novac nemaju.

Samoinicijativa

Iz Grada pak tvrde da su sve udruge u prostoru boravile samo zahvaljujući samoinicijativnoj odluci Matice hrvatske, dok one same nisu imale nikakav ugovor s Gradom. S obzirom na to da su Matica hrvatska i Grad prekinuli ugovor o najmu, HDLU, navode iz Grada, sada koristi prostor bez ikakvog ugovora. – Društvu ni u  jednom trenutku nije naloženo da mora napustiti prostor – napominju iz Grada i ističu da davanje prostora u zakup udrugama bez natječaja više nije moguć. 

Krčar: Grad zahtijeva da plaćamo 10.000 kuna godišnje, a taj novac Društvo nema

Iz svega, dakle, proizlazi da će HDLU i Hrvatsko-njemačko društvo morati iseliti jer, kao što navode iz Grada, “prostor koriste bez valjane pravne osnove, odnosno nitko ne plaća ni zakup ni režije”. Naime, iz HDLU-a neprestano naglašavaju da oni 10 tisuća kuna za najamninu – nemaju.
„Zadnja informacija je da će se HDLU iseliti i vratiti ključeve Gradu Varaždinu“, piše u dopisu Grada.
– Vodimo brigu o velikom broju udruga, a pravila i kriteriji za dodjelu prostora vrijede za sve jednako. Upućujemo sva društva da podnesu zahtjeve te potpuno transparentno i legalno riješe pitanje prostora za svoje djelovanje javljanjem na natječaj – ističu.

U međuvremenu se u kuloarima proširila priča da će HDLU biti udomljen u sklopu prostora Gradskog muzeja Varaždin. Ravnatelj Muzeja Miran Bojanić Morandini je potvrdio da su 25. kolovoza primili zamolbu HDLU-a za korištenje prostora prizemlja Kule stražarnice.

– S obzirom na to da Gradski muzej nije vlasnik spomenutog prostora, ne može donositi odluku o predmetnoj zamolbi. Prema zakonskoj proceduri, o tome će raspravljati Upravno vijeće GMV-a na svojoj sjednici, a svoje će mišljenje proslijediti osnivaču, Gradu Varaždinu, koji će o tome donijeti konačnu odluku – odgovorio je Bojanić Morandini. Prema neslužbenim informacijama, upravo će tako i biti. Grad neće priznati da se „zaletio“ izbacivanjem HDLU-a na ulicu, pa će preko GMV-a, kad Upravno vijeće donese pozitivan sud, na elegantan način donijeti konačnu odluku o dodjeli prostora likovnjacima.

Malo pažnje

Vijećnica ZS-a Mirjana Kolarek Karakaš na aktualnom satu Županijske skupštine je postavila  pitanje o iseljenju HDLU-a. 
– Likovna umjetnost nije prosto izlijevanje boje na platno, likovna umjetnost obilježava nas same. Nažalost, svjedoci smo kako se likovnoj umjetnosti pridodaje malo pažnje, u školama je predviđen za likovnu kulturu samo sat tjedno. Varaždin zapravo ni nema pravu galeriju, a sad HDLU gubi prostor. Mi moramo reagirati – rekla je Kolarek Karakaš.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje