Povežite se s nama

U fokusu

“Novom Beroševom ‘fake’ reformom bolnicama će se upravljati iz Zagreba”

Objavljeno:

- dana

Jačanje preventivne zdravstvene zaštite i domova zdravlja, reorganizacija bolničkog sustava te praćenje ishoda liječenja neki su od temeljnih ciljeva reforme zdravstva koju je predstavio ministar zdravstva Vili Beroš, najavivši jačanje javnog zdravstvenog sustava.

”Otimanje Bolnice”

– Cilj nam je postići ravnotežu između želja i očekivanja pacijenata i objektivne mogućnosti države i društva, računajući na raspoložive resurse – poručio je pritom ministar Beroš dodavši da reforma podrazumijeva tri faze čija bi realizacija trebala biti završena do 2030. godine.

Novonajavljena, ne zna se već koja po redu, reforma zdravstva nije naišla na previše odobravanja u javnosti. Odmah po otvaranju javne rasprave o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti reagirali su iz Međimurskog demokratskog saveza. Iz MDS-a upozoravaju da se prijedlogom novog Zakona nastavlja s daljnjom centralizacijom države, ovaj put u sektoru zdravstva.

– Sve opće bolnice među koje spada i Županijska bolnica Čakovec, dobivaju novog osnivača, odnosno upravitelja, a to je Republika Hrvatska, odnosno Ministarstvo zdravstva. Na taj način će se o zdravstvenoj zaštiti Međimuraca odlučivati u Zagrebu, a ne u Međimurju – poručuje Željko Pavlic, predsjednik Međimurskog demokratskog saveza.

Pavlic tumači da bi Županija kao osnivač Bolnice izgubila kontrolu nad Upravnim vijećem. Sada u njemu sjede tri predstavnika osnivača, predsjednik i dva člana, dok preostala dva člana dolaze iz redova radnika Bolnice.

– S obzirom da se novim Zakonom predviđa promjena u osnivačkom, odnosno upraviteljskom dijelu, mijenjala bi se i struktura Upravnog vijeća koje bi tada imalo sedam članova. Država, odnosno Ministarstvo, imalo bi četiri predstavnika, predsjednika i tri člana, Županiji bi ostalo pravo na jednog člana, dok bi radnici zadržali pravo na dva člana. Drugim riječima, Država bi ostvarila većinu u Upravnom vijeću. S druge pak strane, Međimurska županija, koja je unutar nekoliko zadnjih godina pokrenula investicijski ciklus u Županijskoj bolnici Čakovec, prepoznajući potrebe međimurskog zdravstva, morala bi slijediti politike i planove Ministarstva zdravstva i Vlade. A jako dobro znamo da je često u takvim planovima Međimurje bilo zapostavljeno. Izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti Vlada i Ministarstvo doslovno žele “potezom olovke” oteti Županiji njezinu imovinu i upravljanje Županijskom bolnicom Čakovec – oštar je Pavlic u svojem obraćanju.

S najavljenom reformom nisu zadovoljni niti u Hrvatskoj udruzi bolničkih liječnika (HUBOL).

– I ova je reforma, kao i prošle, tek ‘fake’ reforma koja ocrtava svu nemoć i neznanje zdravstvene administracije – ističu u HUBOL-u.

Prema njihovom mišljenju javna retorika ministra Beroša i ostalih dužnosnika Ministarstva zdravstva je puna uobičajenih fraza poput pacijenta u središtu sustava, održivog zdravstvenog sustava, promjene paradigme, jačanja zdravstva i fokusa na kvalitetu.

Vraćanje duga

– Sve su to lijepe riječi kojih su se liječnici podjednako naslušali od svih jedanaestero političara koji su sjedili u stolcu ministra zdravstva u proteklih 30 godina, kao što su se nagledali i brojnih izmjena i dopuna zakona i raznoraznih pravilnika. Rezultat svih tih fraza o reformama i svih tih zakona je sve teža dostupnost zdravstvene zaštite građanima, visok mortalitet kod najčešćih uzroka smrti poput malignih bolesti ili bolesti krvožilnog sustava, nefunkcionalno upravljanje i organizacija zdravstvenog sustava, iscrpljeni bolnički liječnici zbog ogromne prekovremene satnice, urušeno primarno zdravstvo i odlazak najboljih kadrova u inozemstvo. Za sadašnje stanje zdravstvenog sustava odgovorne su sve bivše zdravstvene administracije, kao i ova sadašnja. Ministar Beroš, kao niti njegovi prethodnici, jednostavno nema političke hrabrosti predložiti stvarnu reformu zdravstva jer mu je jedini ‘modus vivendi’ opstanak na ministarskom stolcu pod svaku cijenu te ne zamjeranje premijeru Andreju Plenkoviću – poručuju iz Udruge bolničkih liječnika.

Liječnici od reforme, odnosno donošenja dva nova zdravstvena Zakona ne očekuju značajne pomake nabolje. Štoviše, smatraju da prijedlozi Zakona pokazuju da ministar i njegovi suradnici ne znaju i ne mogu riješiti ključne probleme zdravstva, poput primjerice kadrovskog urušavanja primarne zdravstvene zaštite (PZZ).

– Umjesto kadrovskog jačanja mreže PZZ-a, oni su naumili koristiti tek diplomirane mlade liječnike kao svojevrsno carevo novo ruho. Njih 500-tinjak, koliko ih godišnje diplomira, dobit će obvezu godinu dana raditi u primarnom zdravstvu da bi se prikrila dubina kadrovske devastacije te grane medicine. Manipulativna Beroševa retorika kojom to opravdava objašnjavajući da su se liječnici besplatno školovali te da trebaju vratiti dug državi, odnosno sugrađanima, ne pripada u javni dijalog već u birtijaško nadmudrivanje. U Hrvatskoj se građani za sva zanimanja školuju besplatno, ako se već koristi ta terminologija, i iznimno je diskriminirajuće samo liječnike prozivati zbog toga – zaključuju u HUBOL-u.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje