Povežite se s nama

U fokusu

Nutricionistica Ivana Domislović: “Već u osnovnoj školi djeca ‚paze’ na prehranu, mršave i pobornici su dijeta”

Objavljeno:

- dana

Posljednjih su se godina, prema raznim istraživanjima, prehrambene navike osnovnoškolaca i srednjoškolaca pogoršale, pa tako mnogi roditelji navode da njihova djeca često ne konzumiraju dovoljno voća ili povrća, ribe i zdravih napitaka, već im se prehrana temelji na prženoj hrani, slatkišima, slanim grickalicama, gaziranim napitcima i sličnom.

Što poduzeti?

Koliko takva prehrana utječe na njihov razvoj, ali i cjelokupno zdravlje, objasnila je Ivana Domislović, dipl. ing., univ. spec. nutricionist, s dugogodišnjim iskustvom u struci. Svoj profesionalni put započela je 2006. godine radeći kao stručna konzultantica za zdravstvenu ispravnost hrane u prehrambenoj industriji te nastavila osnivanjem obrta Verde family, gdje spaja veliku ljubav i profesiju.

Danas kao nutricionistica radi i u Poliklinici Adarta u Varaždinu kao stručni suradnik, članica je Hrvatskog društva nutricionista i dijetetičara te surađuje s brojnim udrugama, vrtićima i školama na području Hrvatske obrađujući teme nutricionizma. Poznata je i po tome što već 10 godina vodi Facebook grupu “Domaće kašice za bebe”, koja s grupom “Domaća kuhinja za našu djecu” broji više od 290.000 članova. Strastvena je biovrtlarka te majka troje djece.

Razgovor započinjemo temom prehrane srednjoškolaca, odnosno neugodnom činjenicom da je u Gospodarskoj školi u Varaždinu u vrijeme provođenja projekta “Sit, a fit” više od dvije trećine prisutnih srednjoškolaca izjavilo da prvi obrok ima tek u vrijeme velikog odmora (u jutarnjoj smjeni).

– Djeca danas u školu odlaze bez doručka, a u vrijeme velikog odmora su već pregladnjela. Izbor prehrambenih proizvoda i kvalitetnih obroka u blizini varaždinskih, ali i općenito škola je iznimno loš. Posljedično je i veća učestalost konzumacije brze hrane, pekarskih proizvoda te zaslađenih i energetskih napitaka. Velik broj djece kuhani obrok ima tek u kasnopopodnevnim satima. Također, djeca koja putuju na nastavu u popodnevnoj smjeni ističu da ne doručkuju, a rijetko i ručaju jer “ne stignu” ili “nemaju ništa spremljeno”. Njima je prvi obrok tek za popodnevnoga velikog odmora, a neki navode da im je prvi obrok tek u večernjim satima. Taj se obrok ponovno bazira na kruhu, namazima ili pak raznim pahuljicama s većim sadržajem šećera – objašnjava nutricionistica Ivana Domislović, navodeći da je takva prehrana uglavnom količinski izdašna, energetski bogata, a nutritivno iznimno siromašna.

Takva kontinuirana prehrana neupitno dovodi do problema sa zdravljem, a napose s debljinom, koja je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema i izazova današnjeg društva. Prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti i srodnih zdravstvenih problema, debljina je klasificirana kao bolest, ističe naša sugovornica, te je u svim europskim zemljama zabilježen zabrinjavajući porast broja djece s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom.

Hrvatska se tu nalazi na visokom petom mjestu, zajedno s ostalim zemljama mediteranske regije Europe. Naime, rezultati istraživanja “Europska inicijativa praćenja debljine u djece, Hrvatska 2018./2019. (CroCOSI)” pokazuju da 35 % djece u dobi od osam do devet godina starosti u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu. Na nacionalnoj razini je problem debljine veći u dječaka nego u djevojčica te iznosi 17,8 % u odnosu na 11,9 % u djevojčica.

– Debljina u djetinjstvu predstavlja rizik za narušeno cjeloživotno zdravlje i razvoj brojnih kroničnih nezaraznih bolesti, poput šećerne bolesti tipa 2, povišenoga krvnog tlaka, kardiovaskularnih bolesti, koštano-mišićnih bolesti, astme i zloćudnih novotvorevina. Podjednako je važno napomenuti da su djeca s debljinom često u društveno nepovoljnijem položaju, izolirana i odbacivana, ponekad i izrugivana. Imaju niže samopouzdanje te lošiji školski uspjeh. Već u osnovnoj školi susrećemo se s djecom koja “paze” na prehranu, mršave i pobornici su raznih dijetnih režima. Danas znamo da na pojavu debljine vrlo velik utjecaj ima i vrijeme ranoga životnog razdoblja, koje uključuje i prenatalno vrijeme (epigenetski čimbenici u vrijeme trudnoće, debljina majke prije i u vrijeme trudnoće, razvoj gestacijskog dijabetesa), ali i postnatalno razdoblje: dužina dojenja i/ili izostanak dojenja, pravovremeni početak uvođenja krutih obroka, izbor namirnica u početku dohrane koje nadopunjuju nedostatak hranjivih tvari koje u toj dobi majčino mlijeko više ne zadovoljava (željezo, cink, omega 3 masti), nepravilna prehrana u djetinjstvu, nedovoljna tjelesna aktivnost, navike obitelji i socioekonomski status obitelji – objašnjava Ivana Domislović.

Upitali smo je pomažu li regulaciji pretilosti kod djece i mladih određene tablete koje su dostupne na tržištu upravo za tu primjenu, ili su pak rješenja za pretilost fizička aktivnost i pravilna prehrana, na što odgovara da proizvodi na tržištu koji obećavaju brzo mršavljenje, sagorijevanje masti i zavidnu vitku liniju bez promjene životnog stila ne samo da ne dovode do željenog efekta nego mogu i štetno djelovati na zdravlje, kako fizičko, tako i mentalno. Tu je i problem nedostatka kontrole kvalitete i štetnosti za zdravlje takvih preparata.

– Dijetna kultura je kod nas iznimno razvijena, mlade osobe se stavljaju u okvire “prihvatljivog”, stavljajući velik teret na leđa adolescenata, koji se s tim teretom teško nose. Nerijetko dolazi i do poremećaja u prehrani, koji često ostaju i neprepoznati te se protežu u odraslu i stariju dob. Potrebna je sustavna edukacija roditelja i djece već od vrtićke dobi, kako bi se usadile i prihvatile smjernice pravilnoga životnog stila. Pravilni životni stil ne uključuje samo raznovrsnu i nutritivno kvalitetnu prehranu nego i tjelesnu aktivnost, higijenu spavanja, poštovanje cirkadijalnog ritma, menadžment stresa, ali i emocionalno zadovoljstvo i stvaranje pozitivnog odnosa prema svom tijelu – naglašava nutricionistica Domislović. Objašnjava da se pravilne prehrambene navike baziraju na postulatima mediteranske prehrane: uključuju optimizaciju frekvencije obroka kroz dan, kako bi tijelo imalo dovoljno energije. Obično se govori o trima glavnim obrocima, uz dva međuobroka. No, ovo nije pravilo, nego preporuke koje se mogu mijenjati ovisno o životnom stilu pojedinca.

– Svakako, za školsku dob, doručak je od iznimne važnosti jer djeca tako dobiju dovoljno energije za školske izazove i učenje te sprečavaju kasniju potrebu za većom količinom energetski (pre)bogate hrane. U ovom obroku trebalo bi birati kombinaciju cjelovitih ugljikohidrata, bjelančevina i masti, na primjer omlet s povrćem i integralnim kruhom, namaz na bazi sira, mahunarki i sjemenki suncokreta, jogurt sa zobenim pahuljicama, voćem i orašastim plodovima ili sjemenkama. Sve su to brzo gotova i nutritivno kvalitetna jela. U prehrani populacije općenito nedostaju povrće, mahunarke, riba, sjemenke i orašasti plodovi. Ručak, koji se obično tradicionalno sastoji od mesa i ugljikohidrata (krumpir, riža, proso, heljda), potrebno je obogatiti dodatkom povrća. U večere je potrebno ubaciti više mahunarki i povrća, kuhana jaja, ribe… Voće je također odlično u međuobroku s orašastim plodovima i/ili jogurtom. Jednostavno i brzo te se može ponijeti sa sobom – predlaže Domislović te napominje da se iznimno malo važnosti pridaje nedostatku predmeta u školi koji će djecu naučiti praktičnom radu, odnosno naučiti ih uzgojiti vlastitu hranu te kako tu hranu pripremiti.

Stoga je veseli što su u projektu “Sit a fit”, uz edukaciju u klasičnom smislu predavanja, uključili i ovaj tip edukacije te odveli učenike u kuhinju i potaknuli ih da sami kuhaju. – Iznimno me razveselilo što su mladi, koji dotad nikad nisu ništa kuhali sami, pripremili sami svoj obrok, kušali ga i hrabro odlučili svoje naučene vještine predstaviti roditeljima – zaključuje naša sugovornica.

RAVNATELJICA VESNA VRČEK O PREHRAMBENIM NAVIKAMA SREDNJOŠKOLACA:

“Ima učenica koje su izrazito mršave i ne jedu gotovo ništa”

Promatrajući prehrambene navike učenika škole, ravnateljica Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin Vesna Vrček, prof., navodi da se danas prehrana srednjoškolaca svakako treba poboljšati.

– Bilo bi lijepo kad bi škole mogle imati salate, prirodne sokove, šejkove, kuhanu hranu i slično u ponudi obroka za pauze umjesto peciva – smatra ravnateljica Vrček, navodeći da, iako se srednjoškolce danas dosta informira o važnosti pravilne prehrane i aktivnog načina života, većina njih savjete ipak usvaja – djelomično. – Oni uče o prehrani, ali za vrijeme pauze najčešće jedu peciva iz pekarnice pokraj škole. Manji broj učenika hranu nosi od kuće i priprema si zdravije obroke. Ne mislim da se dovoljno zdravo hrane, barem u školi, kod kuće ne znam, ali prema dojmu, ne. Ima učenika, posebno učenica koje su izrazite mršave i ne jedu gotovo ništa, što je opet možda neki od poremećaja. Većina ipak naginje nezdravoj hrani – otkriva ravnateljica Vrček te dodaje da je, kada je riječ o Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi, interes za upis u smjerove vezane uz prehranu, odnosno prehrambene razrede (tehničar nutricionist i prehrambeni tehničar) stabilan, odnosno da se uvijek popune oba razreda, pogotovo sada kada su ograničeni na 20 učenika.

prehrana, pretilost, debljina

Prehrana u varaždinskim vrtićima – Poštuju li se standardi?

Kada je riječ o prehrani u vrtićima, postoje nacionalni “Prehrambeni standardi za planiranje prehrane u vrtićima”. U praksi, kaže Ivana Domislović, postoje dobri primjeri koji su ih proveli, kao i primjeri koji su manje uspješni u tome.

– Mjesta za napredak uvijek ima, no, kao i sve promjene koje se donose u životu, one moraju biti svrsishodne, postupne, ali dosljedne, uz obvezno uključivanje edukacije svih sudionika: od zaposlenih u vrtiću do djece i njihovih roditelja. Jedino takav sustavni rad može dati zadovoljavajuće rezultate. U usporedbi s prehranom u većini osnovnih škola, a osobito s prehranom srednjoškolaca, vrtićka prehrana zasad ipak najviše prati smjernice. Već i danas imamo pozitivnih primjera u praksi koji pokazuju da je, kada postoje želja i volja, sve moguće – ističe Domislović, koja s veseljem ukazuje da je i Grad Varaždin prepoznao važnost ovakvog pristupa i odnedavno započeo s projektom uvođenja “Healthy meal” standarda u varaždinske gradske vrtiće, čime će se osigurati nutritivno kvalitetna, ali i djeci prihvatljiva prehrana.

Kao jedan od odličnih primjera navodi i Dječji vrtić “Gumbek” u Beletincu, u kojem, osim što veliku važnost pridaju prehrani i formiranju pravilnih prehrambenih navika, djeca sama uz pomoć odgojitelja uzgajaju povrće u vrtićkom povrtnjaku.

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje