Propala najveća nabava za nova vatrogasna vozila. Natječaj je bio nezakonit?
Najveća nabava u sustavu hrvatskog vatrogastva u posljednjih nekoliko godina, kupnja novih 78 vatrogasnih vozila za šumske požare vrijednih 21,6...
Na njihovoj farmi u Svetom Đurđu godišnje se proizvede više od 42 milijuna jaja, a osim što imaju najmoderniju tehnologiju, prvi su u Hrvatskoj počeli s proizvodnjom jaja gdje nesilice nisu u kavezima. Ivana i Dražen Čurila, brat i sestra iz Ludbrega, 8. studenog prošle godine proslavili su deseti rođendan farme i tvrtke Luneta.
To je, naime, obljetnica od kad su prve nesilice stigle na njihovu farmu. Od tad je, kažu, bilo puno uspona i padova, ali to ih nije spriječilo da se redovito prijavljuju na natječaje i ulažu u tehnologiju, a samim time i kvalitetu. Zbog toga se ponose brojnim međunarodnim certifikatima koji jamče kvalitetu, a od nedavno Lunetina jaja označena su i žigom “Dokazana kvaliteta”. Crveni žig znači nadstandard koji je certificirala Europska komisija.
Luneta trenutno ima 22 zaposlena domaća radnika, a većina ih je iz Općine Sveti Đurđ. Treba spomenuti i da su Ivana i Dražen prije 11 godina krenuli od nule, odnosno od ideje. Potom su svoj plan obrazložili u opsežnoj dokumentaciji za prijavu na EU fondove i dobili sredstva. Sad su jaja iz Svetog Đurđa u supermarketima diljem Hrvatske, a dio proizvode i za izvoz.
Povod za razgovor s ovim mladim poduzetnicima bio je, među ostalim, značajan rast cijena jaja ove godine.
Hrvatska je, prema podacima Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP), na samom vrhu kad je u pitanju veleprodajna cijena jaja.
Hrvatska je, naime, u veljači imala najvišu prosječnu veleprodajnu cijenu jaja od svih članica Europske unije, pa su jaja iz najprodavanijeg razreda L i M u siječnju u veleprodaji u Hrvatskoj koštala 292,49 eura za sto kilograma.
Cijene jaja u cijelom su svijetu u drugoj polovici prošle godine snažno porasle, a uz cijene stočne hrane i energenata, najveći je poticaj tom rastu dala epidemija ptičje gripe od koje je u prošloj godini stradalo više od 50 milijuna komada peradi u Europi.
– Troškovi su drastično porasli, za više od 100 posto, a na svjetskom tržištu došlo je i do nestašice jaja zbog ptičje gripe. Sve to dovelo je do rasta cijena jaja – objašnjava Dražen Čurila.
Međutim, za razliku od ostalih proizvoda čijem rastu cijena svjedočimo svaki put kad odemo u trgovinu, i to više od dvije godine, čini se kao da se rast cijena jaja dogodio naglo.
– Djelomično i je tako. Nama su troškovi rasli unazad dvije godine, ali donedavno nije rasla cijena jaja, što je proizvođačima stvaralo dodatne probleme – objašnjavaju Dražen i Ivana.
Povećani su svi troškovi, od cijena hrane, pa do plina, struje, goriva, prijevoza, ambalaže, posebice papira. Također, s rastom inflacije rasle su i plaće.
– Otkupna cijena kukuruza prije tri godine bila je 80 lipa dok je ove godine bila 2,65 kuna. Najveći trošak u proizvodnji jaja je upravo stočna hrana. To je otprilike 70 posto troškova – kaže Dražen.
Osim toga, cijena energenata otišla je u nebo.
– Porasla je i cijena energije, najviše se u peradarstvu koristi plin za grijanje objekata. Mali pilići griju se na 33 ili 34 stupnja. Poskupila je i struja, koja se koristi pretežito za ventilaciju. Znači svi troškovi su enormno porasli, cijena kukuruza je sad na povijesno visokoj razini. To je krenulo u vrijeme pandemije, kad je došlo do zastoja u svim lancima dobave. Onda je došao rat u Ukrajini, a na sve to došla je i ptičja gripa koja je poharala Nizozemsku, Poljsku, Španjolsku, Francusku… To je uzrokovalo nestašicu jaja u pojedinim zemljama, ne samo u Europi nego i u drugim dijelovima svijeta poput SAD-a, Japana, Australije, ali i u Argentini, te Brazilu koji je veliki proizvođač piletine. Na sreću ptičja gripa nije obuhvatila hrvatske farme – objasnio je Dražen Čurila.
Kažu da se nadaju kako će se u što skorije vrijeme regulirati tržište, posebice vezano za žitarice i stočnu hranu, što bi onda omogućilo i snižavanje cijena jaja.
Ivana i Dražen najavljuju i nova ulaganja u proizvodnju. Za otprilike tri mjeseca stiže im novi stroj, kojim će dodatno unaprijediti proizvodnju, odnosno sortiranje jaja.
Uz to, samo poslovanje unaprijedili su i vlastitim uzgojem nesilica. Više ih ne uvoze već ih uzgajaju na zasebnoj farmi u Prilesu.
– Dosad smo uvozili 144.000 nesilica godišnje, jer ih u Hrvatskoj nema dovoljno za uzgoj bez kaveza. Budući da naše nesilice nisu u kavezu, od početka moraju naučiti letjeti i kretati se. Period od jednodnevnog pilića do razvoja u nesilicu traje pet mjeseci i jako je važan, a sada ga sami kontroliramo, čime možemo poboljšati kvalitetu nesilice, pa time i jaja – objasnila je Ivana.
Proizvodnja jaja iz podnog uzgoja počela je 2012. godine otvorenjem najmodernije farme za proizvodnju jaja iz uzgoja bez kaveza na ovim prostorima. Sa takozvanim alternativnim načinom uzgoja koji se odvija bez kaveza Luneta d.o.o. krenula je s kapacitetom od 48.000 kokoši nesilica smještenih u dva peradarnika. Godišnja proizvodnja iznosila je oko 14 milijuna jaja. U međuvremenu dobili su i brojne certifikate koji kupcima jamče kvalitetu.
Povećanje proizvodnih kapaciteta postignuto je 2017. godine uz sufinanciranje iz EU fondova za ruralni razvoj. Dogradnjom farme izgrađena su još četiri peradarnika u kojima se kokoši nesilice drže slobodne u podnom uzgoju bez kaveza, prošireni su pakirni kapaciteti, dograđen je spremnik za odlaganje stajskog gnojiva te su nabavljena gospodarska vozila. Na cjelokupnom gospodarstvu jaja iz podnog uzgoja proizvodi 144.000 kokoši nesilica koje tokom godine iznesu oko 42 milijuna jaja. S namjerom postizanja ekonomičnijeg poslovanja i brige o zaštiti okoliša izvršeno je ulaganje u obnovljive izvore energije. Sufinancirana je, naime, sunčana elektrana te se od 2018. godine koristi električna energija za vlastite potrebe iz obnovljivih izvora.
Na lokaciji Otok Virje (C1), u Varaždinskoj županiji, nastavljeni su radovi obnove ekosustava rijeke Drave u sklopu projekta “DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama”.
Cilj je restauracija rukavca duljine 1,3 km i djelomično uklanjanje obaloutvrde, što će omogućiti dovođenje vode u rukavac i potaknuti stvaranje novih staništa za ptice. Radovi će poboljšati prirodnu dinamiku rijeke i doprinijeti zaštiti ugroženih vrsta te povećati sigurnost od poplava u naseljenim područjima.
Desni rukavac rijeke Drave „Otok Virje (C.1)“ u sadašnjem stanju sa svoje uzvodne strane nije spojen s rijekom, već voda u njega ulazi s nizvodne strane. Područje je uglavnom obraslo visokom vegetacijom, sa širim potezima šumskih površina uz sam tok rijeke Drave. Zbog bolje protočnosti, potrebno je ukloniti vegetaciju u području mosta i rukavca te od iskopanog materijala izgraditi pristupne putove. Navedeni zahvati koristit će brojnim ugroženim staništima i vrstama u područjima Natura 2000 i pridonijet će boljoj zaštiti od poplava u naseljenim područjima uz rijeku Dravu te će povećati rekreacijsku vrijednost područja za lokalno stanovništvo.
-Provođenjem ovog jedinstvenog projekta, primjera suradnje ustanova za upravljanje vodama i zaštitu prirode te nevladinih organizacija, ključne prirodne značajke ekosustava Drave obnavljamo otvaranjem i stvaranjem novih rukavaca, uklanjanjem i prilagodbom obaloutvrda i ostalih vodnih građevina te očuvanjem poplavnih područja i prirodnih strmih obala rijeke – poručio je voditelj projekta Igor Tošić, iz Hrvatskih voda.
Kako bi se osigurala zaštita za buduće generacije, područje DRAVA LIFE projekta postalo je dio prvog svjetskog Petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD), poznatog kao “Europska Amazona”. Projekt obuhvaća područja Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, čime je Drava uključena u globalnu mrežu najpoznatijih prirodnih područja.
-Ponosni smo što je projekt DRAVA LIFE, prvi takve vrste u Hrvatskoj i regiji, postavio temelje za buduće projekte i suradnju na obnovi riječnog ekosustava Mura-Drava-Dunav, jednog od najvažnijih u Europi – istaknuo je Arno Mohl iz WWF Austrija.
Silvija Zagorec, zamjenica župana Varaždinske županije, naglasila je da rijeka Drava u Hrvatsku utječe upravo u toj županiji, u kojoj su stoga posebno svjesni važnosti njenog očuvanja.
-Drava protječe kroz osam naših općina i jedan grad, čime oblikuje i definira veliki dio naše županije. Područje ove rijeke zaštićeno je još od 2011. godine i najveće je zaštićeno područje u našoj županiji, a ima i međunarodni značaj budući da se nalazi i pod zaštitom UNESCO-a. To nas obvezuje na dugoročnu brigu i zaštitu ove rijeke. Na prostoru Drave u našoj županiji zabilježeno je čak 200 vrsta ptica, a istraživanja su pokazala da je po broju različitih ribljih vrsta najbogatija rijeka u Hrvatskoj. To bogatstvo moramo očuvati – rekla je Silvija Zagorec.
Na zaštiti i očuvanju područja uz rijeku Dravu kontinuirano radi Javna ustanova “Priroda Varaždinske županije”, koja je posljednjih godina u okviru različitih projekata provela istraživanja faune, vretenaca, kornjaša, vidre, riba i vodozemaca, a posebno je vrijedno što su izdali i prateće knjižice dostupne svim zainteresiranim građanima. Na području uz Dravu u Varaždinskoj županiji uredili su šest DRAVA LIFE informativno-edukativnih točaka, edukativno dječje igralište u Dravskoj park-šumi u Varaždinu te izdali slikovnicu „Ptičja posla“. Nastavljaju i s provođenjem aktivnosti reintrodukcije kebrača (Myricaria germanica), danas gotovo izumrle, a nekada česte grmolike vrste dravskih sprudova, kao i s aktivnostima održavanja staništa za rijetke vrste ptica, što uključuje uređenje strmih obala za gniježđenje bregunica, kao i održavanje otoka za gniježđenje čigri u akumulaciji HE Varaždin.
-Iako se ovaj projekt bliži završetku, aktivnosti na zaštiti i očuvanju rijeke Drave nastavljaju se i kroz druge inicijative, poput projekta Life Restore for MDD. Aktivnosti tog projekta su u Varaždinskoj županiji usmjerene na uklanjanje invazivnih vrsta, što je također jako važno za očuvanje bioraznolikosti. Posebno je važno što radimo i na uspostavi edukativnih programa poput “Škole uz rijeku”, jer je edukacija najmlađih generacija od neprocjenjivog značaja – zaključila je Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije.
Farmaceutska tvrtka Pliva prijavila je Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) nestašicu antibiotika Klavocin. Riječ je o seriji lijeka Klavocin DT 875mg/125mg tablete za oralnu suspenziju / raspadljive tablete za usta.
Iz Plive navode kako lijeka neće biti sve do početka srpnja 2025. godine, iz razloga povezanih s proizvodnjom, prenosi Dnevnik.hr.
Klavocin sadrži dvije djelatne tvari amoksicilin i klavulansku kiselinu, a najčešće se koristi u odraslih i djece za liječenje infekcija: infekcije srednjeg uha i sinusa, infekcije dišnih putova, infekcije mokraćnih putova, infekcije kože i mekih tkiva uključujući infekcije zuba i desni, infekcije kostiju i zglobova.