Povežite se s nama

Život i društvo

“Obiteljski liječnici konstantno ulažu u svoje obrazovanje i medicinsku opremu”

Objavljeno:

- dana

Cjelovita skrb te koordinacija zdravstvenog zbrinjavanja pojedinca, obitelji i lokalne zajednice zahtijevaju multidisciplinarni pristup i timski rad

Podružnica Hrvatske udružbe obiteljske medicine (HUOM) Varaždin i Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Varaždinske županije reagirale su na članak o liječnicima obiteljske medicine i dežurstvima koji je objavljen u Regionalnom tjedniku broj 791.

Podsjetimo, predsjednica HUOM-a za Varaždin je prim. Tatjana Cikač, dr. med.

– Obiteljska medicina se smatra temeljem primarne zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim sustavima u svijetu. Liječnik obiteljske medicine je odgovoran za pružanje kontinuirane zdravstvene zaštite populacije koja ga je izabrala, što podrazumijeva pružanje zdravstvene zaštite kroz sve životne dobi. On također pruža sveobuhvatnu skrb za pacijente, a često i njihove obitelji, s naglaskom na promicanje zdravlja, prevenciju bolesti i zbrinjavanje kroničnih bolesti. Cjelovita skrb i koordinacija zdravstvenog zbrinjavanja pojedinca, obitelji i lokalne zajednice zahtijevaju multidisciplinarni pristup i timski rad – ističu liječnici okupljeni u ovim udrugama.

Također ističu da organizacija rada ordinacije obiteljske medicine predstavlja poseban izazov i svi zaposlenici ordinacije odgovorni su za njezin razvoj te da uspješnost i kvaliteta rada tima liječnika obiteljske medicine ovise prije svega o stručnosti, znanju i vještinama članova tima.

– Uz znanje, za kvalitetan rad u našim ambulantama potrebna je i adekvatna oprema koja može brzo i učinkovito potpomoći zaokruživanju dijagnostičkog i terapeutskog procesa. Zbog toga kontinuirano ulažemo u opremanje svojih ambulanata: kompjutoriziranim EKG-om, spirometrom, ultrazvukom, elektrokauterom, terapeutskim laserom, elektrostimulatorom, inhalatorom, krioterapijom, opremom za male kirurške zahvate. Na taj način svojim pacijentima pružamo niz dijagnostičkih i terapijskih postupaka i većinu problematike rješavamo u svojim ambulantama. U sve navedeno ulažemo isključivo svoje resurse: vrijeme, novac, znanje. Cijena našeg rada uvelike ovisi o kvaliteti rada i uslugama koje pružamo, stoga neprestano moramo ulagati vlastita sredstva u opremanje svojih ambulanata, kao i u vlastitu edukaciju, kako bismo zadovoljili sve kriterije. Naše usluge traže brojni pacijenti, a to je stoga što možemo i znamo pružiti rješenja zdravstvenih problema i dati najsvrsishodniji savjet – rekli su iz navedenih udruga objašnjavajući kolika su ulaganja potrebna.

Prihodi i troškovi

Liječnici s područja Varaždinske županije objašnjavaju i koliko moraju uložiti te koliki su im troškovi po ambulanti.

– Naši prihodi se sastoje od hladnog pogona, glavarine i DTP postupaka. Hladni pogon je fiksni dio, jednak za sve ordinacije i iznosi 17.442,94 kune, a podrazumijeva plaću liječnika (minimalna plaća, uvećana za doprinose) i medicinske sestre te ostale troškove (energija i komunalne usluge, zbrinjavanje komunalnog i medicinskog otpada, održavanje, troškovi telefona i interneta, čišćenja, knjigovodstva i ostaloga). Glavarina je zadana brojem osiguranika, a obračunava se prema koeficijentima koji su određeni prema dobi populacije koju ordinacija zbrinjava. Glavarina podrazumijeva plaću liječnika (razlika do pune plaće prema Kolektivnom ugovoru uvećana za doprinose) i ostale troškove (lijekovi i potrošni materijal). Treći dio prihoda čine DTP postupci. Preko DTP postupaka se prihodi ostvaruju prema izvršenju i osnovica su za izračunavanje ostalih prihoda. Iz svega navedenoga i više je nego očito da dobar dio vlastitih sredstava moramo uložiti u svoje ambulante kako bismo zadovoljili i ostvarili sve navedene kriterije, pa iznošenje podataka o iznosima naših plaća je neutemeljeno te kao visokoobrazovani kadar s obzirom na odgovornost posla i uvjete rada zasigurno u ovom trenutku nismo preplaćeni, posebice ako se usporedimo s liječnicima u zemljama Europske unije, kojoj i sami pripadamo. Ističemo i dalje kako su kolege u domovima zdravlja u neravnopravnijem položaju jer se radi o mladim liječnicima koji također pružaju jednaku kvalitetu rada i usluge svojim pacijentima, međutim, uz osnovnu plaću ne mogu ostvariti dodatne prihode (temeljem izvršenih DTP postupaka) – jasni su liječnici obiteljske medicine.

Sveobuhvatna skrb

Organizacija rada ordinacije obiteljske medicine predstavlja poseban izazov i svi zaposlenici ordinacije odgovorni su za njezin razvoj te za uspješnost i kvalitetu rada tima liječnika obiteljske medicine.

Život i društvo

Društvo građevinskih inženjera i tehničara Varaždin održalo godišnju skupštinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Društvo građevinskih inženjera i tehničara Varaždin održalo je u petak 22. ožujka, svoju redovnu godišnju skupštinu.

Ovogodišnja skupština, 65. po redu održana je u prostorijama hotela „Turist“ u Varaždinu. Na skupštini je od 167 redovnih i trenutno aktivnih članova bilo prisutno 72 člana.

Osim njih Skupštini su nazočili  uvaženi gosti, predstavnici DGIT Međimurje, zatim Nina Lovrec Dražin, dipl. ing. građ., predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva, Nenad Petrović, mag. ing. geoing. predsjednik Hrvatskog društva inženjera geotehnike te Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj koji su se prigodnim pozdravnim govorima obratili svima prisutnima.

Samu skupštinu vodila je u svojstvu članice DGIT Varaždin, Mirna Amadori, dipl. ing. građ, aktualna predsjednica Hrvatskog saveza građevinskih inženjera. Na Skupštini su podnesena sva izvješća koja su jednoglasno prihvaćena, te su doneseni i usvojeni plan rada i financijski plan za ovu godinu.

Nakon Skupštine organizirana je već tradicionalno zajednička večera i druženje uz pratnju tamburaša.

Nastavite čitati

Život i društvo

Prijemom roditelja i novorođenih beba započelo ovogodišnje obilježavanje Dana Općine Maruševec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uoči blagdana svetog Jurja, zaštitnika Općine Maruševec u prostorijama Općine Maruševec načelnik Mario Klapša ugostio je roditelje i bebe koje su se rodile u posljednjih nekoliko mjeseci od zadnjeg primanja krajem prošle godine.

Općina Maruševec bogatija je za deset stanovnika čijim je roditeljima u ovoj slatkoj prigodi načelnik Klapša čestitao na prinovama u nadi da će oni svoje djetinjstvo, odrastanje i život pun zdravlja i uspjeha ostvariti na području Općine.

– Maruševec je danas sredina koja aktivno o svojim stanovnicima vodi brigu od njihovog rođenja. Demografska slika Hrvatske je nažalost sumorna, zato su od posebne važnosti upravo mlade obitelji kojima Općina Maruševec izlazi u susret kroz čitav niz potpora. Naknade za novorođene bebe, sufinanciranje cijene dječjih vrtića, autobusnog prijevoza učenika, produženog boravka u školi, škole plivanja, nagrade za darovite učenike, stipendije i druga ulaganja u školstvo samo su neke od mjera kojima nastojimo privući i zadržati mlade ljude u našoj zajednici – istaknuo je prigodom druženja s mladima načelnik Mario Klapša.

Uoči prijema, Općina Maruševec je svojim mladim obiteljima uputila prigodne financijske potpore za novorođenčad u iznosu od 275 eura za prvo, 350 eura za drugo i 500 eura za svako sljedeće dijete.

Uz ranije spomenute mjere, Općina Maruševec je i ove godine osigurala proračunska sredstva za mlade koje na ovom području žele nastaviti ili krenuti u obiteljski život kroz potpore za kupnju ili adaptaciju nekretnina.

Također, kroz dosad značajna ulaganja u novu Stambenu zonu u Donjem Ladanju, u narednom periodu pružit će se svim zainteresiranima infrastrukturno opremljeni prostor za formiranje novih stambenih jedinica, budući da interes za ostanak i doseljavanje na područje Općine Maruševec ne jenjava.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje