Povežite se s nama

Međimurje

Od 1226. u Donjem Vidovcu dišu europski

Objavljeno:

- dana

Obljetnica

Cijele godine u Donjem Vidovcu održavale su se brojne svečanosti povodom značajne, 790. obljetnice prvog spomena mjesta.

Svečanoj sjednici, kao središnjem događanju obljetnice, prisustvovala je kao pokroviteljica proslave hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Inače, Donji Vidovec se prvi put u pisanim dokumentima spominje daleke 1226. godine. Riječ je o mjestu u kojem je nekad bilo smješteno središte velike međimurske župe, gdje su i Zrinski imali svoj ljetnikovac, odnosno o sredini koja je oduvijek disala europski. Mještanke i mještani su zajedno s Josipom Grivcom, načelnikom Općine, godinu odradili u znaku velikog jubileja nizom manifestacija. Naime, održan je susret mladih umjetnika “Ruža međimurska”, slijedila je tradicionalna povijesna kulinarska manifestacija “Zrinski kotlić”, održani su Festival folklora i tradicije, Lov na zlatarski prsten, kao i borba Vidovskih vukova za vrijeme Zrinskih.

Donji Vidovec ima bogatu povijest, tu su i članovi obitelji Zrinski imali svoj ljetnikovac

– Vidovec ima vrlo bogatu povijest, volimo reći da se tu oduvijek živjelo – rekao je općinski načelnik, dodavši da je ponosan što njegovi mještani imaju i potporu Županije. 

Pritom je zahvalio svima onima koji su upotpunili njihov dan. U pripremljenom popratnom programu recital “Vidovec je…” izveli su učenici tamošnje osnovne škole, dok je Martin Srpak otpjevao pjesmu “Stiha, stiha” i pjesmu “790”. Dječja sekcija KUD-a Donji Vidovec prikazala je splet međimurskih pjesama i plesova s kojim je ove godine predstavljala Međimursku županiju na Državnoj smotri dječjeg folklora u Kutini. Slavljeničku atmosferu upotpunile su svojim nastupom i Ena Cenko te Paula Lukša, izvevši svima dragu narodnu pjesmu “Dej mi Bože joči sokolove”.

VRHUNAC

Slavljeničku atmosferu na svečanoj sjednici upotpunile su svojim nastupom i Ena Cenko te Paula Lukša, izvevši svima dragu međimursku narodnu pjesmu “Dej mi Bože joči sokolove”

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje