Povežite se s nama

Međimurje

Od sredine 2019. godine: za obnovu fasada, zamjenu stolarije i sustava grijanja na kućama osigurano 30 milijuna eura

Objavljeno:

- dana

Međimurska županija na najbolji je mogući način iskoristila mogućnost sufinanciranja projekata energetske obnove javnih zgrada.

Kroz ovaj projekt novo ruho dobile su ili će uskoro dobiti uprave zgrade jedinica lokalne samouprave, dječji vrtići, osnovne i srednje škole, domovi kulture, sportski objekti… Riječ je o radovima koji smanjuju gubitak toplinske i električne energije te samim tim donose velike uštede na računima za utrošak energenata.

Stare građevine

I dok je na posljednje natječaje moguće bilo prijaviti isključivo projekte vezane uz javne zgrade, uskoro na red dolaze i obiteljske kuće. Naime, ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar je prilikom posjeta Općini Nedelišće, gdje je potpisao ugovore za energetsku obnovu triju općinskih zgrada, najavio skorašnje otvaranje natječaja za vlasnike obiteljskih kuća.

60 posto energije moguće je uštedjeti mjerama energetske učinkovitosti, posebno u dijelovima grijanja, hlađenja i pripreme potrošne tople vode u obiteljskim kućama

– Natječaj za energetsku obnovu obiteljskih kuća planiran je za sredinu 2019. godine. Procedure za dodjelu EU sredstava su vrlo kompleksne te Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja radi na tome da ih pojednostavi i prilagodi građanima jer je najvažnije rasteretiti građane hrpe dokumentacije, maksimalno koliko se može a da bude u skladu s europskom regulativom. Prije raspisivanja samog poziva Ministarstvo će o dokumentaciji poziva provesti javno savjetovanje u koje će se građani moći aktivno uključiti davanjem svojih prijedloga i mišljenja – odgovorili su na naš upit iz Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja.

Inicijativa Ministarstva za otvaranjem natječaja za energetsku obnovu obiteljskih kuća ne treba čuditi s obzirom na to da one čine 65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj, koji je odgovoran za 40 posto ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini.

65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj čine obiteljske kuće, koje su odgovorne za 40 posto ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini, što je dodatni motiv za provođenje projekta

– Najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili imaju samo minimalnu toplinsku izolaciju, odnosno energetski razred E ili lošiji. Takve kuće troše 70 posto energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode, a mjere energetske učinkovitosti mogu značajno smanjiti njihovu potrošnju, u nekim slučajevima i do 60 posto u odnosu na trenutnu – dodaju iz Ministarstva.

80 posto obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1990. godine te nemaju gotovo nikakvu ili imaju samo minimalnu toplinsku izolaciju, odnosno energetski razred E ili lošiji

Program energetske obnove obiteljskih kuća donijeli su Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode početkom 2014. godine. Cilj Programa je povećanje energetske učinkovitosti postojećih kuća, smanjenje potrošnje energije i emisija ugljičnog dioksida u atmosferu te smanjenje mjesečnih troškova za energente, uz ukupno poboljšanje kvalitete života. U 2015. godini su donesene i izmjene Programa kojima je omogućena prijava građanima Hrvatske izravno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok se energetska obnova obiteljskih kuća tada provodila nacionalnim sredstvima.

Prihvatljivi radovi

– Natječajem koji se planira objaviti sredinom 2019. godine energetska obnova kuća više se neće financirati nacionalnim sredstvima, već sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, pa će i uvjeti biti drugačiji – navode iz Ministarstva.
Hrvatskoj je za obnovu stambenog sektora do 2020. godine dostupno 100 milijuna eura, od čega je oko 30 milijuna namijenjeno obnovi obiteljskih kuća. U prihvatljive radove spadaju toplinska obnova fasada na obiteljskim kućama, zamjena prozora i vrata te ugradnja energetski učinkovitih toplinskih sustava, posebno onih koji koriste obnovljive izvore energije.

U prihvatljive radove spadaju obnova fasada, zamjena prozora i vrata te sustava grijanja

– Budući da je tek nedavno donesena izmjena uredbe Europskog parlamenta i Vijeća kojom se fizičkim osobama omogućava biti korisnikom bespovratnih sredstava Europskog fonda, a koja je i bila osnovni preduvjet za raspisivanje poziva, nijedna zemlja članica Europske unije dosad nije provodila ovaj projekt energetske obnove privatnih kuća sredstvima iz EU fondova. Tako će Hrvatska ujedno biti i prva država članica EU-a koja će provesti projekt energetske obnove obiteljskih kuća sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj – zaključuju u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Subvencije i do 60 posto iznosa

rogramom energetske obnove obiteljskih kuća iz 2014. godine detaljno su definirana sva pravila prijave na natječaj i njegovo provođenje. Tako se u Programu navodi da Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) u pravilu osigurava subvencije u iznosu do 40 posto ukupne investicije, a kada je moguće i više, i to u slučajevima ako se radi o otocima, brdsko-planinskom području ili području od posebne državne skrbi.

Socijalno ugrožene obitelji mogu ostvariti i do 85 posto sufinanciranja troškova radova

Jedan od uvjeta za dobivanje novaca od FZOEU-a je dodatno sufinanciranje od strane jedinica lokalne samouprave. No, one jedinice lokalne samouprave koje ne mogu osigurati sufinanciranje neće ostati zakinute. Kako je ciljani iznos ukupne potpore za provedbu mjere najmanje 50 posto, očekuje se da jedinice lokalne samouprave u projektu participiraju sa subvencijama od minimalno 10 do 20 posto. Programom se preporuča i suradnja s uredima za socijalnu skrb kako bi se za domaćinstva socijalno ugroženih građana pronašao model za sufinanciranje i do 85 posto od ukupnih troškova.

Jedinice lokalne samouprave raspisuju natječaje, a temeljem sklopljenih ugovora građani ostvaruju pravo na subvencije. U prijavi na natječaj građani moraju priložiti predračun sa specifikacijom svih radova i materijala. Vlasnici kuća moraju osigurati preostali financijski dio iz vlastitih izvora ili kroz bankovni kredit.

Subvencija se temeljem sklopljenog ugovora isplaćuje izvođaču radova, a građani isplaćuju preostali dio. Jedinice lokalne samouprave moraju osigurati nadzor izvođenja radova.

Međimurje

Više od 850 sudionika na nedjeljnom Polumaratonu Zrinski

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 16. travnja predstavljeno je novo izdanje najpopularnije i najmasovnije međunarodne utrke, koja se održava povodom Dana Međimurske županije – Polumaratona Zrinski.

Pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja istaknula je da je riječ o događaju koji oslikava duh Međimurja: „I ove godine nizom sportskih manifestacija pokazujemo da je naša Županija apsolutno zasluženo, prva u Hrvatskoj, ponijela titulu Europske regije sporta. U nedjelju ćemo to potvrditi na sedmom izdanju Polumaratona Zrinski, nakon čega slijedi spidvej spektakl u Donjem Kraljevcu, zatim naš poznati BIMEP, te biciklistička utrka na ranču Curek. Međimurje živi sport kroz sve generacije, živi zdravo i održivo što simbolizira i ovogodišnji slogan promoviran uz Dane Međimurske županije – Green is in Međimurje je in.“

Dodala je da je Polumaraton Zrinski snažna promocija i kraja i sporta te zahvalila članovima organizacijskog odbora na predanosti, kao i novinarima na praćenju bogatog programa Dana Međimurske županije.

Konferenciji su – u ime organizatora – prisustvovali članovi Atletskog kluba Međimurje, na čelu s predsjednikom Marijem Dobšom koji naglašava: „Polumaraton Zrinski najveća je utrka Međimurja i već dosad se prijavilo više od 850 sudionika iz nekoliko zemalja. Prognostičari su za nedjelju najavili temperaturu zraka između 8 i 13° C, što je za trčanje optimalno. O sigurnosti utrke brinut će veliki broj volontera, od vatrogasaca, studenata i srednjoškolaca do pripadnika Crvenog križa, uz podršku Policijske uprave međimurske“.

Dobša je dodao da je Polumaraton Zrinski šlag na torti niza sportskih manifestacija koje AK Međimurje organizira, te predstavlja rezultat rada Kluba sa svim generacijama. Mario Dobša zahvalio je i Međimurskoj županiji koja stoji iza ovog velikog sportskog pothvata.

Nenad Veselko pozvao je vozače na strpljenje, tijekom primjene posebne regulacije prometa u gradu u cilju nesmetanog odvijanja utrke. Start utrke je u nedjelju, 21. travnja, u 9 sati u Zrinsko-frankopanskoj ulici, a cilj na Trgu Republike. Sudionici utrke i ove godine biraju između kraće dionice od 5 kilometara te dulje od 21 kilometra.

I Božica Horvat, članica AK-a Međimurje, zahvalila je Međimurskoj županiji i sponzorima na podršci koja, ne samo da omogućava ovaj događaj, već i osigurava pehare i nagrade najuspješnijim trkačicama i trkačima, te dodala da se vrijednost Polumaratona Zrinski ogleda i u činjenici da mu se sve češće priključuju timovi tvrtki i ustanova te ovaj oblik aktivnog druženja koriste za snažnije povezivanje unutar svojih kolektiva.

Nastavite čitati

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje