Ivanečki park zasjao novim sjajem nakon ulaganja od gotovo 2 milijuna kuna
Završnim radovima na uređenju spojeva staza i površina oko stare lipe, opločavanjem tlakavcima i zahvatima na kontaktnim površinama kraju je...
Zašto je Varaždinska županija sa svojim matematičarima i uspjesima najbolja u Hrvatskoj, odma
– Dobar je to osjećaj: biti najbolji – rekla je Aleksandra-Saša Božović, učenica 6. razreda varaždinske VI. osnovne škole koja je na državnom natjecanju iz matematike koje je nedavno održano u Poreču osvojila prvu nagradu sa 100 % riješenim testom!
Deset nagrada i četiri pohvale s državnog najveći postignuti uspjeh od 2004.
Biti dobar matematičar ne znači nužno baviti se tom prirodnom znanošću. Učiteljice matematike VI. OŠ Marijana Ilić, Željka Šalamon i Katica Kalajdžija educiraju brojne matematičare koji postižu vrhunske rezultate u kemiji, biologiji, fizici, informatici i tehničkoj kulturi stvaranjem matematičkog ozračja brojnim projektima, od kojih je najznačajniji Međunarodno matematičko natjecanje “Klokan bez granica”. – I u ovoj kategoriji u proteklih 12 godina uz masovnost, imali smo iznadprosječne uspjehe – rekla je Kalajdžija.
Uz Aleksandru-Sašu Božović, na državnom natjecanju iz matematike ove godine drugu nagradu osvojili su Marta Mihin iz OŠ Ludbreg i Nikola Šalgaj iz Prve gimnazije Varaždin. Treću nagradu osvojili su Petar Benjak iz VI. OŠ Varaždin, Jurica Genc iz OŠ Šemovec, Maja Puček iz Druge gimnazije Varaždin, Ivana Đurđek iz Prve gimnazije Varaždin, Filip Hrenić iz iste škole, Nikola Vrbanić iz Elektrostrojarske škole i Marko Domiter iz Prve gimnazije Varaždin. Pohvaljeni su Robert Špralja iz I. OŠ Varaždin, Barbara Mikašek iz I. OŠ Varaždin, Ivan Ratković iz Elektrostrojarske škole i Ivan Brezovec iz Srednje škole Ivanec.
U svojoj 41 godini radnog staža radila sam s puno nadarenih učenika, ali Saša je posebna jer ima specifičan pristup radu koji poštujem.”
Već smo imali olimpijca, no ove godine se prvi put dogodilo da imamo dva učenika na izbornom natjecanju
Izvor:
Foto:
Posjetitelji sajma, prije svega djeca i mladi, imali su priliku sjesti za računala te vođeni stručnom podrškom upoznati se s tehnološkim novitetima na području informatike, robotike i internet stvari (IoT). Roditelji su pak dobili informacije o mogućnostima koje udruge nude djeci kroz razne tečajeve i radionice vezane uz stjecanje novih vještina i kompetencija, s naglaskom na razvoj izvrsnosti.
Kako bi zainteresirali osnovnoškolce da što ranije počnu upotrebljavati računala na ispravan način, učeći kako ih programirati, udruge su organizirale natjecanje u računalnoj igri „Microbit(ka) kuglica”. Igrica je proizvod čakovečkih informatičkih udruga koja za cilj ima popularizaciju micro:bit računala. Riječ je o računalu koje omogućava svakom korisniku kodiranje, uređivanje i korištenje raznih dijelova hardvera, odnosno kompjuterskog sklopovlja putem softvera, odnosno programa.
Cilj igre bio je upoznavanje djece s mogućnostima micro:bit računala te motivacija da se uključe u svijet kodiranja. Svi sudionici uživali su u igri, a osam najsretniji i najspretniji ušlo je u finale u kojem su se borili za jedno od prva tri mjesta.
Prvo mjesto u konačnici je osvojio Bruno Benčik, učenik 4. razreda. Drugo mjesto pripalo je Vedranu Novakoviću (6. razred), a treće Samuelu Sobočanu (6. razred).
Nastup na sajmu dio je projekta „Škola mladih programera“ koji se sastoji od niza povezanih tečajeva.
Odlučeno je da se studentima više neće isplaćivati stipendije, već će se im za postignuti uspjeh dodjeljivati financijska pomoć. Općina Kotoriba će je isplatiti u dvije rate, pri čemu je prva rata već isplaćena u ponedjeljak, 12. veljače. Naravno, preduvjet je da studenti redovno upišu višu godinu.
Za studije u Međimurskoj i susjednim županijama (Varaždinskoj i Koprivničko-križevačkoj) isplaćuje se pomoć od 2.000 kuna. Studenti koji se obrazuju u udaljenijim županijama dobit će pomoć u iznosu od 4.000 kuna. Iz općinskog proračuna za tu namjenu predviđeno je 100.000 kuna.
Ukupno će potpore dobiti 29 korisnika. Od tog broja njih 8 dobit će manji iznos od 2.000, dok će 21 studentu biti isplaćen veći iznos od 4.000 kuna. Općinski načelnik Ljubomir Grgec ovu je odluku popratio izjavom.
– Drago nam je što smo promijenili odluku i sada svi studenti bez ikakvih uvjeta, osim učenja, imaju pravo na pomoć, kazao je.