Povežite se s nama

Kultura

Odličan odaziv na književno-etnografske online radionice za djecu

Objavljeno:

- dana

U veljači tekuće godine počela je provedba projekta „KultOFF-KultON“: Tradicijska kultura u online okruženju, kojeg je nositelj Centar tradicijske kulture Varaždin, a projektni partneri su udruga SVIMA iz Zagreba i  Umjetnička organizacija Kerekesh teatar.

Udruga SVIMA je kao partnerska organizacija primarno osmislila i izvodi Književno-etnografske radionice za djecu s voditeljicom Juliette Janušić, profesoricom kroatistike, iskusnom nastavnicom i kreativnom edukatoricom.

 Tako je od početka provedbe projekta održano 18 Književno-etnografskih radionica, podijeljenih u četiri različite podaktivnosti, u kojima je sudjelovalo 70-ero djece, uglavnom učenika i učenica škola iz rubnih dijelova Varaždinske županije (OŠ Bisag i OŠ Klenovnik) te dio učenika varaždinske 1. OŠ i varaždinske 7. OŠ.

Oni najmlađi sudjelovali su u podaktivnosti Online participativnog čitanja odabranih slikovnica s elementima tradicijske kulture i dramatizaciji, u kojoj su u tri online susreta čitali zanimljivo ilustrirane slikovnice naše poznate suvremene književnice za djecu Silvije Šesto, u kojima se tradicijski elementi provlače što u sadržaju što u jeziku i stilu autoričina izražavanja, a na što je voditeljica radionice u vođenom razgovoru s djecom ukazivala te dodatno scenografijom i atraktivnim primjerima ilustrirala tradicijski život i vrijednosti, uvijek radionicu završivši narodnom poslovicom i fotografijom nekog tradicijskog/folklornog detalja.

Mali sudionici radionice bili su aktivno uključeni i u dramatizaciju pojedine scene iz prethodno pročitane slikovnice. Atraktivnosti ove radionice pridonijela je i profesionalna tehnička podrška prilikom svakog susreta na platformi Zoom, jer su djeca mogla uživati i u ilustracijama iz slikovnica u uvećanom formatu.

Djeca starijeg uzrasta uključila su se u Online participativno čitanje kratkih priča s elementima tradicijske kulture uz oblikovanje sličnih tekstova i objavljivanje e-zbirke priča, podaktivnost koja se nastavlja i sljedeće školske godine kad će biti održano predstavljanje zajedničke elektroničke publikacije s tekstovima priča svih sudionika radionice. U ovoj su radionici čitane realistične priče s elementima tradicijske kulture (Srce od licitara, Kako je guščarica Janica dospjela u školu,

Njihovo janje, Brđanin Marko), manje znana djela Ivane Brlić-Mažuranić. Voditeljica je djecu upućivala na elemente tradicijske kulture u sadržaju te u jeziku i stilu, ali i na strukturu priča, kako bi se djeca što bolje  pripremila za pisanje svojih priča. Poticano je uspoređivanje nekadašnje dječje igre i načina života s onim suvremenim, o čemu su djeca u konačnici i pisala.

Čitanje je uvijek bilo praćeno prezentacijom sa slikovnim prilozima i pojašnjenima.

Sklonije poeziji njihove su učiteljice uključile u Aktivnost participativnog stvaranja zajedničke lirske pjesme s elementima tradicijske kulture i objavljivanje zajedničke e-zbirke poezije, u kojoj su se učenici iz tri osnovne škole zabavljali zajedničkim osmišljavanjem stihova na zadane teme, prema metodi collaborative poetry.

Voditeljica ih je svaki put uvodno pripremila čitanjem i interpretiranjem usmenih lirskih pjesama, ali i ilustrativnim etnografskim zanimljivostima. U jednom od susreta voditelj tamburaškog orkestra Centra tradicijske kulture Varaždin, Tibor Bün predstavio im je tradicijsku glazbu, a glazbenim prilogom je i završen ovaj zanimljiv niz od pet radionica, nakon kojeg slijedi samo predstavljanje elektroničke zbirke poezije u kojoj će se naći i zajedničke, ali i pojedinačne lirske pjesme polaznika koje su dodatno slali voditeljici e-poštom.

Posebna vrijednost ove podaktivnosti bilo je ne samo (među)školsko nego i međuvršnjačko sudjelovanje djece različite dobi (peti i osmi razredi), koja su se odlično nadopunjavala i radila zajedno.

Nekima od njih je upravo ta mogućnost upoznavanja i sudjelovanja u radionici s djecom iz drugih škola bilo važna motivacija za uključivanje u  projekt.

Dio starije djece odabrao je podaktivnost Online participativna kreativna radionica tradicijski/suvremeni zidnjaci i objavljivanje zajedničke e-slikovnice sa zidnjacima. Polaznici su upoznati sa zidnjacima, ukrasnim vezenim kuhinjskim krpama, prikazu života i stereotipnim natpisima izvezenim na njima. Nakon usporedbe sa suvremenim reklamnim sloganima, narodnim poslovicama i aforizmima u stripovima, polaznici su osmišljavali svoje natpise primjerene aktualnom pandemijskom kontekstu.

Svaki je polaznik svoj suvremeni zidnjak ukrasio likovnom tehnikom po izboru, odnosno u odgovarajućem digitalnom programu, a nastali će radovi biti objavljeni u zajedničkoj e-publikaciji.

Udruga SVIMA svoj je prilog dala i u projektnoj aktivnosti za djecu naslovljenoj Dječji umjetnički projekt „Zajedno producirajmo online predstavu s motivima tradicijske kulture“ voditeljice Barbare Rocco, glumice i dramske pedagoginje.

Tako je Juliette Janušić održala interdisciplinaran webinar Motivi tradicijske kulture u izražavanju: mogućnosti  inkorporiranja/umetanja jednostavnih/malih usmenih književnih oblika, tj. usmene/narodne književnosti u scenarij buduće online predstave i polaznicima predstavila izbor narodnih izreka i poslovica.

Osim toga, unutar projektne aktivnosti za odrasle Od viđenog u filmu do vlastitih dizajnersko-kulinarskih kreacija voditeljice Jelene Džepine, SVIMA je dosad održala dva filmska interdisciplinarna webinara pod naslovom „Igrani filmovi i serije kao čuvari tradicije“: folklor/elementi tradicijske kulture u umjetnički vrijednim europskim i hrvatskim cjelovečernjim igranim filmovima te najboljim hrvatskim igranim televizijskim serijama.

Valja reći kako su se Književno-etnografske radionice udruge SVIMA unutar projekta „KultOFF-KultON“: Tradicijska kultura u online okruženju pokazale odlično prihvaćenima, zanimljivim i poticajnim aktivnostima za djecu, posebice u aktualnom pandemijskom kontekstu kad su djeci nedostajale raznovrsne izvannastavne aktivnosti, kao što su im uvijek dobrodošli drukčiji sadržaji i pristupi kakvi se nude u projektima organizacija civilnog društva kakav je ovaj.

Napominjemo kako s provedbom nastavljamo sljedeće školske/nastavne godine, jer projekt traje do kraja kalendarske godine 2021.

Udruga SVIMA kao partnerska organizacija u projektu KultOFF-KultON: Tradicijska kultura u online okruženju dosad je održala 18 online participativnih radionica i 3 webinara.

Sijedeća na rasporedu je Književno- etnografska radionica za djecu, „Online participativno čitanje odabranih slikovnica s elementima tradicijske kulture i  dramatizacija“ (djeca od  5 do  9) u petak, 3. rujna s početkom u 18 sati, voditeljica radionica je Juliette Janušić, iz udruge SVIMA

Link za besplatnu online radionicu je OVDJE

Ovim putem pozivaju sve sudionike da se priključe i ostalim radionicama koje su pripremili za njih, a sve detaljnije informacije možete pronaći na www.ctk-varazdin.hr ili na FCB stranici Centra tradicijske kulture

Projekt  je sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020.) u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Umjetnost i kultura online“ (referentni broj Poziva: UP.02.1.1.14). Ukupna vrijednost projekta iznosi 382.279,13 kn, dok je razdoblje sprovedbe projekta veljača-prosinac 2021.

Osnovni  cilj projekta je unaprijediti pristup suvremenim kulturno-umjetničkim sadržajima iz područja tradicijskekulture osobama starijim od 54 godina i djeci od 5 -14 godina iz Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije kako bi se pridonijelo njihovom socijalnom uključivanju i smanjenju izoliranosti u okolnostima aktualne pandemije bolesti COVID-19

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje