Povežite se s nama

Međimurje

Općina Kotoriba sufinancira projekte obnove stambenih nekretnina: novih osam poticaja za uređenje domova

Foto: Općina Kotoriba

Objavljeno:

- dana

Općina Kotoriba i ove godine nastavlja s projektom dodjele poticaja za uređenje nekretnina kupljenih u 2022. Naime, riječ je o projektu kojim Općina nastoji pomoći mladim obiteljima da se lakše odluče na kupnju i uređenje stambenih nekretnina na općinskom području.

– Ove godine dodijelili smo novih osam poticaja za uređenje kupljenih nekretnina. Projekt provodimo od 2015. godine i u tom smo razdoblju dodijelili ukupno 57 poticaja – istaknuto je prilikom potpisivanja novih ugovora.

Ove godine poticaj su dobili Ivana Horvat, Danijel Smolek, Saša Karloci, Dragutin Zvošec, David Munka, Goran Gašparić, Ivan Čukić i Dario Hrašćanec.

Također, Općina Kotoriba raspisala je i javni poziv za sufinanciranje obnove fasada u 2023. godini na obiteljskim kućama i stambenim zgradama. Općina sufinancira obnovu fasada prema priloženim plaćenim računima za trošak kupnje boja ili bojanje fasade do iznosa od 400 eura za obiteljske kuće i do iznosa od 2000 eura za stambene zgrade na području Općine Kotoriba, a novac za ovu namjenu bit će osiguran putem općinskom Proračuna. Pravo na korištenje poticaja mogu ostvariti fizičke osobe ili upravitelji zgrada koji su vlasnici ili suvlasnici legalnog stambenog objekta na području Općine. Također, podnositelji zahtjeva  ne smiju imati nepodmirenih dugovanja prema Općini.

Nakon provedenih radova prijavitelji su dužni dostaviti zahtjev za sufinanciranje obnove fasada koji sadrži plaćeni račun te fotografije prije i nakon izvedenih radova. Dokaz o provedenim radovima ocjenjuje Povjerenstvo i daje prijedlog visine iznosa sufinanciranja. Ukoliko se utvrdi da izvedeno stanje ne odgovara zahtjevu za isplatu sufinanciranja i računu, Općina zadržava pravo neisplaćivanja istih.

Zahtjev s fotografijama i računom podnosi se najkasnije do 15. prosinca. O rezultatima natječaja podnositelji će biti obaviješteni najkasnije 90 dana od dana dostave prijave.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje