Nenajavljeni gost danas doslovno uletio u ured župana Stričaka
Župan Varaždinske županije danas je dobio pomalo neobičnog gosta. Taj je gost doslovno uletio u njegov ured u Županijskoj palači....
Općina Trnovec Bartolovečki u ovogodišnjem je proračunu osigurala određeni dio sredstava i financirat će uklanjanje krovnih pokrova na zgradama koji sadrže azbest.
Ovih je dana objavljen javni poziv u okviru kojeg će Općina osigurati preuzimanje i zbrinjavanje krovnih pokrova koji sadrže azbest putem ovlaštenog sakupljača azbestnog otpada.
Prihvatljivi korisnici su fizičke osobe s područja Općine Trnovec Bartolovečki koje u svojem vlasništvu ili u vlasništvu članova uže obitelji imaju nekretninu na području općine na kojem je postojeća zgrada koja je bila ili je prekrivena krovnim pokrovom koji sadrži azbest, a podnositelj može podnijeti najviše jedan zahtjev za jednu nekretninu.
Zahtjevi se zaprimaju do 31. listopada 2024. godine ili do iskorištenja financijskih sredstava u proračunu Općine za 2024. godinu. Zahtjevi s potrebnom dokumentacijom mogu se dostaviti osobno u pisarnicu Jedinstvenog upravnog odjela Općine Trnovec Bartolovečki, Bartolovečka ulica 76, Trnovec, ili putem e-maila: [email protected].
Nakon zaprimanja, zahtjeve će pregledati i obraditi Jedinstveni upravni odjel Općine, a obavit će se i uviđaj na terenu, odnosno terenski pregled prijavljenih zgrada, kako bi se utvrdila usklađenost upisanih podataka.
Korisnici kojima će zahtjev biti odobren bit će dužni krovni pokrov koji sadrži azbest pripremiti za sakupljanje ovlaštenom sakupljaču tako da se uskladišti na paleti koja mora biti postavljena na čvrstu betonsku ili asfaltnu površinu.
Preuzimanje i zbrinjavanje krovnih pokrova koji sadrže azbest sa zgrada u vlasništvu fizičkih osoba Općina će financirati nepovratnim novčanim sredstvima u stopostotnom iznosu.
Sve ostale potrebne informacije možete pronaći na internetskoj stranici Općine Trnovec Bartolovečki, na adresi https://trnovec-bartolovecki.hr/index.php?content=Natjecaji
Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije provodit će mjere sustavne deratizacije na području Grada Varaždina od 19. do 30. rujna.
Deratizacija je 19. rujna na rasporedu u Hrašćici, idući dan Gojanec i Jalkovec, potom 23. rujna Jalkovec i Poljana Biškupečka, idući dan Črnec Biškupečki i Zbelava, pa Donji Kućan i Gornji Kućan, 26. rujna Gornji Kućan, a idući dan Kućan Marof. Deratizacija završava 30. rujna u Kućan Marofu.
– U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, početak sustavne deratizacije se odgađa. Deratizacija će se vršiti antikoagulantnim rodenticidima na bazi bromadiolona za koje je antidot vitamin K-1 (Presol plus pšenica i Megalon parafinski blok). Deratizacija će se provoditi prema „Programu mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Varaždin u 2024. g.“ te sukladno Provedbenom planu provođenja preventivne i obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao posebne DDD mjere na području Grada Varaždina i prema Pravilniku o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN 35/07) – ističu iz Grada Varaždina.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.