Povežite se s nama

Život i društvo

Opremanje vatrogasaca stajat će milijune. Ivica Labaš:“Stanje je blizu alarmantnog!”

Objavljeno:

- dana

– Mogu li varaždinski vatrogasci sa starim ljestvama, koje se sve češće kvare, uopće uspješno funkcionirati na intervencijama u slučaju požara na nekoj od 90-ak visokih zgrada?

Ovo je pitanje, o kojemu nedvojbeno ovisi sigurnost stanara i njihove imovine, gradonačelniku Ivanu Čehoku postavio gradski vijećnik Davor Patafta na aktualnom satu prošlotjedne sjednice Gradskog vijeća. Štoviše, otkrio je i detalje o velikom operativnom problemu u kojem se nalazi Javna vatrogasna postrojba Grada Varaždina.

U Varaždinu 18 zgrada ima više od 10 katova i još 90 zgrada više od četiri kata

– Situacija s ljestvama je takva da imamo jedne stare 40 godina, koje su za muzej, ako ih treba djeci pokazati. Imamo i druge, koje su 14 godina stare i nisu servisirane.

Nažalost, ako dođe do požara u nekoj zgradi, mi ne znamo hoće li vatrogasci na intervenciji odraditi s ljestvama posao ili neće – naglasio je Patafta.

Potom je naveo nedavni slučaj kada su najmlađe ljestve JVP-a, koje se kada je sve u redu trebaju razvući 53 metra, vatrogascima otkazale poslušnost.

– Bio je divan primjer kada su pripadnici postrojbe uoči Božića došli na Korzo s 14 godina starim ljestvama postaviti ukrasne lampice na Vijećnicu. Riječ je o zgradi visokoj 15 metara, a tu, na najljepšem mjestu u gradu, ljestvama su popucale hidraulične cijevi pod pritiskom i više nisu bile upotrebljive – istaknuo je potpredsjednik Gradskog vijeća.
Dodao je da su vijećnici na odborima doznali informaciju o drami koja prijeti Varaždinu, čiji vatrogasci nemaju tehnički ispravne ljestve.

Ljestve moraju na redoviti godišnji servis i jednom u 10 godina na temeljiti remont

– Zanima me kad ćemo nabaviti ljestve s obzirom na to da znamo kako procesi nabave dugo traju. Odnosno, kada ćemo kao Vijeće uopće pripremiti dokumente da vatrogasci pripreme natječajnu dokumentaciju, koju još nemaju – rekao je Patafta.

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok je odgovorio da se u rješavanje tog problema mora uključiti i Županija.

– Imamo dvoje ljestve, dok drugi gradovi nemaju nijednu. Država nam treba ove godine dati dva nova vozila i još jedno će kupiti Grad. Imamo tu i Županiju, koja nijedno vozilo nije kupila 20 godina. Neka i ona nešto kupi jer naši vatrogasci ne gase samo u Varaždinu već idu na intervencije po cijeloj Županiji – rekao je Čehok.

Dodajmo da je u nastavku sjednice Gradskog vijeća usvojen i paket mjera o osnivanju i razvoju sustava civilne zaštite na području Grada Varaždina, te više nema dvojbi da će se za normalno funkcioniranje vatrogasnih postrojbi morati izdvojititi milijuni kuna! Prvi je na to upozorio vijećnik Davor Patafta iz Lige za Varaždin, koji je tijekom rasprave ukazao da je struka dokumentirala i jasno rekla što joj nužno treba.

“Ne dao Bog požar“

– Iz stručne dokumentacije je jasno da će najnužnije stavke za rad postrojbi stajati 15 milijuna kuna. Gospodine Čehok, vi me niste shvatili ili ste me tek dijelom razumjeli. Rekli ste da će država dati dio automobila, ali da neće i vatrogasne ljestve. Ako vi smatrate da su 40 godina stare ljestve funkcionalne, ja mislim drugačije. Apeliram na sve da ovo ozbiljno shvate jer je struka rekla da trebamo ljestve. Pozivam vas, gradonačelniče, da se sukobite sa strukom i objasnite zašto mislite da postojeće funkcioniraju – rekao je Patafta.

Gradonačelniku je poručio i da postoje kritike građana, jer ako dođe do nekih akcidenata u zgradama, „ne dao Bog požar“, možda vatrogasci neće stići sve odraditi.

– Apeliram da Vijeće donese odluke da vatrogasci žurno krenu u proces nabave ljestava, jer to navodno traje godinu do dvije. Ljestve se rade po narudžbi, što znači da treba objaviti i natječaj. A vozila koja će dati država, ona nemaju ama baš nikakve veze s ljestvama. Pet milijuna kuna za Varaždin nije neki novac, poglavito ako će se dići neki kredit – kazao je Patafta. Ovaj argumentirani istup potpredsjednika Gradskog vijeća izazvao je varaždinskoga gradonačelnika Ivana Čehoka da obrani vatrogasnu opremu, u čiju funkcionalnost više nitko nema povjerenja.

– Sad ispada da pucaju lajtunzi i da nemamo sigurne ljestve. Ja sam bio gradonačelnik kad su se one nabavile. Mi smo prije 13 godina kupili ljestve i one će još 20 godina biti u funkciji – uvjeren je gradonačelnik, kojem je Davor Patafta poručio i to da “ako mu nešto poput 14 godina starih ljestvi nije staro, zašto se ne vozi u 14 godina starom autu”.
Potom je Čehok izjavio kako se slaže da se ljestve moraju poslati na servis u Njemačku i obećao da će se za to naći sredstva u rebalansu. Napomenuo je i da se Županijska skupština 2008. godine obvezala da će dati 15 milijuna kuna za naše vatrogastvo, ali po njemu, u 11 godina nisu dali ništa. U ovu zanimljivu raspravu uključio se i nezavisni vijećnik Vjeran Strahonja, predsjednik Odbora za komunal.

Spas u rebalansu

– Mi kao članovi Odbora podržavamo sve ove dokumente. Temu vatrogasaca smo već jednom imali na sjednici Odbora, a sada bismo htjeli neke prijedloge formalizirati. Tražimo da se pokrene postupak pripreme dokumentacije za nabavku vatrogasnih ljestvi. Za ovaj drugi dio, oko servisiranja, složili smo se da kod sljedećeg rebalansa proračuna servis ljestvi bude u njemu. Neću glasati za rebalans ako te stavke neće biti. To nije velik iznos, riječ je o 700.000 kuna – zaključio je Strahonja.

Ivica Labaš: “Stanje je blizu alarmantnog!”

Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina ne krije zabrinutost, jer situacija s ljestvama bi mogla postati alarmantna. Naime, dobrovoljna vatrogasna društva u Ivancu, Ludbregu, Lepoglavi, Varaždinskim Toplicama i Novom Marofu svojim ljestvama mogu doseći najviše zgrade na svojim gradskim područjima, dok u Varaždinu ima puno problema.
– Na području Varaždina imamo 37 građevina s četiri kata i još 90 zgrada viših od njih. Ispravnost dvojih ljestava kojima raspolažemo je presudna jer čak 18 zgrada ima više od 10 katova. Najviša je u Zagrebačkoj 13, s 13 katova, pa ona u zrak strši čak 44 metra. Vijećnik Davor Patafta je u pravu, lajtunzi su nedavno pukli baš na neservisiranim ljestvama, koje bi trebale doprijeti do najviših katova varaždinskih nebodera – ističe Ivica Labaš.

Život i društvo

Varaždinska policija: Oprez pri paljenju vuzmenki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Kako se Veliki tjedan tradicionalno u varaždinskom kraju obilježava starim uskrsnim običajima među koje spada priprema, izrada i spaljivanje vuzmenki na Veliku subotu, odnosno na sam Uskrs, policija skreće pozornost građanima da pritom vode računa o sigurnosti ljudi i imovine.

Najbolje i najsigurnije spaljivanje je spaljivanje na organiziran način uz obavezno vatrogasno dežurstvo vatrogasne postrojbe naselja u kojem se ista organizira. Loženje uskrsne vatre nije dozvoljeno ako je neorganizirano i ukoliko je vrijeme vjetrovito.

Lokaciju vuzmenke potrebno je odabrati na sigurnoj udaljenosti od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena te drugih predmeta i nasada koje bi utjecaj topline mogao oštetiti.

Kod samog paljenja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja. Spaljivanje otpada nebiljnog porijekla nije dozvoljeno, ističu iz PU varaždinske.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja moraju biti pod nadzorom roditelja.

Mole se svi građani koji će paliti vuzmenke da prilikom paljenja ne ugroze svoju i sigurnost drugih građana te sigurnost svoje i tuđe imovine.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Župan: Dvorac Bela I je u prilično derutnom stanju, a cilj je da cijela dolina vitezova dobije na važnosti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani je 26. ožujka ugovor o kupoprodaji dvorca Bela I između Varaždinske županije i Danice Stipan Tomić te Vladimira Tomića, dosadašnjih vlasnika dvorca.

Ugovor je s dosadašnjim vlasnicima dvorca potpisao župan Anđelko Stričak, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač te Renata Skoko, pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana.

Nakon potpisivanja ugovora, župan je zajedno s županijskim vijećnicima, pročelnicima te predstavnicima mnogobrojnih udruga obišao dvorac Bela I i pripadajuće imanje.

Župan Stričak je istaknuo kako je za kupnju dvorca Bela I dobivena jednoglasna podrška vijećnika na prošloj sjednici Županijske skupštine.
– Dvorac je u prilično derutnom stanju, zahtjeva hitnu intervenciju i naravno da ga kao Županija želimo sačuvati i očuvati za buduće naraštaje. Ali osim tog očuvanja, bitno je naglasiti da nam je cilj da cijela ova dolina vitezova dobije na važnosti, da bude prepoznatljiva, da posjetitelji dođu i obiđu ovaj kraj. Znači cijelo ovo područje od novomarofskog Presečna, Krušljevca, Beletinca, Podevčeva, Bele Završja, Filipića, Seljanca, Margečana, nema jednu jedinu društvenu infrastrukturu. Vjerujemo da će ovo biti korak prema tome, da se cijeloj toj dolini da na važnosti odnosno prepoznatljivosti. Varaždinska županija trenutačno obnavlja dvorac Opeku, projektiramo energetsku obnovu dvorca Šaulovec, projektiramo obnovu jedine jahaone iz vremena Austrougarske u Varaždinu, projektiramo dogradnju palače Erdődy gdje se nalazi Glazbena škola u Varaždinu. Tim lokalitetima želimo kroz kojih četiri godine dati jednu novu vizuru, a samim time važnost Varaždinskoj županiji. Uz zaštitu tih možemo reći kulturnih lokaliteta, projektiramo istovremeno i izgradnju ostalih prezentacijskih centara za one lokalitete koji su nam važni, od Gaveznice, špilje Vindije, te muzeja Tri rijeke – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač je naglasio kako se po zakonu, uvijek kad se ovakvi objekti prodaju, ako su u privatnom vlasništvu, moraju ponuditi lokalnoj ili regionalnoj samoupravi.
– S obzirom da je ipak regionalna samouprava jača i financijski, ali ima i veći značaj, u razgovoru sa županom Stričakom, zaključili smo da ćemo se mi odreći prava prvokupa u korist Varaždinske županije. Ovaj dvorac treba značajna ulaganja. Trebaju se uložiti značajna financijska sredstva da bi se uopće obnovio ovaj prostor i da bi mu se u budućnosti dao jedan sadržaj. Čestitam županu na hrabrosti i odlučnosti da županija kupi ovaj objekt. To je dugoročan projekat. Očekujemo i sredstva europskih sredstava, ali i Ministarstva kulture. Čitav ovaj krajolik ima posebnu vrijednost. Ne samo ovaj dvorac Bela I nego i dvorac Bela II te Pusta Bela, najstariji dvorac. Ovdje imamo izvor, Belski dol, tu se u blizini nalazi Čevo, nalazi se Ham Pokojec, ovdje se naziru su obronci Ivanščice i čitavi ovaj kraj je od posebnog značaja te je pogodan za razvoj kulturnog turizma. Siguran sam da će obnova dvorca dati novi zamah razvoju ovog kraja te se nadam da će ovdje i mnogi privatni najmodavci prepoznati potencijal i kreirati, stvarati, otvarati kučice s pričom koje će se moći iznajmljivati. Vjerujem da je ovo početak jedne dugoročne i lijepe priče koja ima itekako svoj smisao – naglasio je Jenkač.

Danice Stipan Tomić, dosadašnja vlasnica, rekla je kako su joj emocije podijeljene.
– S jedne strane rastajem se od nečeg toliko prekrasnog i nešto što sam voljela. A s druge strane sam sretna jer je dobio vlasnika koji će znati voditi brigu o tome i dalje ulagati. To je za ovaj kraj izuzetno bitno, da ti dvorci dobiju svoj turistički značaj, odnosno svoj nacionalni značaj. Čestitam županu koji je prepoznao vrijednost ove kulturne baštine – rekla je Stipan Tomić.

Nazočnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenko Đuras pohvalivši investiranje Varaždinske županije u sanaciju ovakvih dvoraca te Zdravko Maltar, bivši gradonačelnik Grada Novog Marofa koji je prisutne upozna s poviješću samog dvorca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje