Povežite se s nama

U fokusu

Optužnica protiv Brumena i Strmečki

Objavljeno:

- dana

Afera Stanoing

Zbog utaje poreza i zlouporaba ovlasti kojima su pribavili nepripadnu koristi veću od pet milijuna kuna za poduzeća koja su vodili, nakon jednogodišnje istrage podignuta je optužnica protiv većinskog vlasnika i bivšeg direktora Stanoinga Eduarda Brumena te bivše direktorice tvrtke kćeri Stanoing nekretnine Ivanke Strmečki. Uz njih, varaždinsko Županijsko državno odvjetništvo optužnicom je obuhvatilo još troje direktora vlasnički povezene tvrtke Zakmardy.

Brumena, bivšeg direktora najvećeg upravitelja zgrada u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, tereti se da je od 2005. do 2011. godine neovlašteno koristio novac zajedničke pričuve 83 stambene zgrade, pri čemu je bez dozvole i znanja predstavnika zgrada prebacio na žiro-račun Stanoinga više od 2,5 milijuna kuna. Istovremeno je godišnjim izvještajima o poslovanju stanarima neistinito prikazivao stanje na žiro-računima njihovih zgrada, navodeći da se na njima nalaze značajnija sredstva, što nije bilo istina.

Brumena, kao i Strmečki, tereti se također da kao direktori Stanoinga nisu obračunali i platili porez za 2010. i 2011. u iznosu većem od 2,3 milijuna kuna, odnosno iznosu većem od 120 tisuća kuna za drugookrivljeno poduzeće. Isto tako tereti ih se da su od rujna 2010. do studenog 2011. godine dopuštali bankama zasnivanje prava zaloga na stanovima i garažama kao sredstva osiguranja povrata kredita koji su bili odobreni Stanoingu, premda ih je poduzeće već ranije prodalo kupcima kojima su zatajili zasnivanje prava zaloga, a oni to sami  nisu mogli vidjeti u gruntovnici jer promjena vlasnika nije provedena u zemljišnim knjigama. Upravo zbog toga kupci stanova ni danas ne mogu ostvariti svoja vlasnička prava slobodnog raspolaganja nekretninama, štoviše neke vlasnike banka već iseljava iz stanova koje su uredno platili jer Stanoing ne vraća kredit.

Županijsko državno odvjetništvo tereti i troje bivših direktora Zakmardyja, poduzeća za izvođenje radova čiji su osnivači Brumen i Branko Dretar,  i to zbog neprijavljivanja 95 tisuća kuna poreza te zato što su Brumenu pribavili nepripadnu korist veću od 83 tisuće kuna. Naime, oni su od početka 2006. do prosinca 2011. godine na Brumenovo traženje nalagali da se dio računa dobavljača za ugrađeni materijal i izvršene radove na više stambeno-poslovnih objekata u vlasništvu Brumena knjiži kao trošak poslovanja Zakmardyja  ili kao trošak drugih gradilišta na kojima je Zakmardy izvodio radove, a ne kao trošak prvookrivljenika.

Uz to, trećeokrivljenog,  koji je bio direktor Zakmardyja  od početka 2008. do rujna 2009., tereti se da je na Brumenovo traženje naložio da se izda samo dio računa za utrošeni materijal i radove na objektu u vlasništvu tvrtke Stanoing nekretnine, a da se računi u iznosu većem od 208.000 kuna knjiže na teret poslovanja Zakmardya. Njegovog nasljednika na mjestu direktora te tvrtke tereti se da je od početka 2010. do lipnja 2010. godine pribavio nepripadnu korist veću od 33.400 za drugookrivljenu Strmečki. Naime, kako tvrdi državno odvjetništvo, na njezino  traženje naložio je da se svi računi za usluge i ugrađeni materijal za dodatne radove na uređenju stanova u njenom vlasništvu knjiže na teret drugih gradilišta Zakmardyja i na teret troškova poslovanja tog društva, a ne na njezin teret

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje