Povežite se s nama

Međimurje

Osnovali Eko-patrolu, brinu se o prirodi i očekuju zelenu zastavu

Objavljeno:

- dana

ČUVAJU PRIRODU

“Prirodu pazi, bilje ne gazi, cvetje miriši, zeleno diši, za sobom pospravi, stopram unda ekolog si pravi!” 

Ovo je Eko-kodeks Dječjeg vrtića Cvrčak – Područnog ureda Stonoga iz Novog sela Rok, koji je krenuo u u Međunarodni program Eko-škole. 

Brojne zadaće

U Vrtiću Stonoga aktivnosti vezane uz ekologiju provode se već niz godina kroz sortiranje otpada, prikupljanje starog papira, plastičnih boca, čepova i baterija te kroz rad u vlastitom povrtnjaku i cvjetnjaku koji djeca i odgajatelji zajedno sade i njeguju te na kraju ubiru plodove vlastita rada. Ulaskom u program Eko-škole bit će potrebno realizirati sedam važnih koraka koji će Vrtiću Stonoga omogućiti dobivanje statusa eko-škole i zelenu zastavu. Osnovan je Eko-odbor, koji pomaže u realizaciiji zacrtanih zadaća i ciljeva, a u njemu su odgojitelji, tehničko osoblje, ravnatelj, pedagog, predstavnik Vijeća Mjesnog odbora Novo Selo Rok, predstavnici roditelja, poduzeća Čakom i Unimer te organizacije Nobilis.

Eko-patrola bilježi prikuplja li se na dobar način otpad, zbrinjava li se adekvatno te na kraju sortira

Dosad su uspješno realizirali već pet od sedam koraka: uz osnivanje Eko-odbora, ocijenili su stanje okoliša, donijeli plan djelovanja te započeli rad prema nastavnom planu i programu te Eko-kodeksu. U suradnji s članovima Eko-odbora i roditeljima realizirali su neke od zacrtanih ciljeva: kupljeno je novo igralo, postavljeni su vanjski koševi za otpad i klupica za djecu. Uz pomoć roditelja i šire društvene zajednice i nadalje uspješno provode akcije prikupljanja starog papira, plastičnih boca, čepova i baterija. Formirana je Eko-patrola, koju čine djeca, a njihova je zadaća pratiti i bilježiti na njima primjeren način količinu prikupljenog otpada te adekvatno zbrinjavanje i sortiranje istog.

– Hvala svima koji nam na bilo koji način pomažu u realizaciji vrijednih ciljeva jer “nitko od nas ne može učiniti sve, ali svatko od nas može učiniti nešto!” – poručuju iz Vrtića Stonoga. Nakon što realiziraju svih sedam koraka, u vrtiću će biti održan projektni dan na kojem će se uz prigodan program prezentirati sve aktivnosti, a u vrtiću očekuju da će im na toj svečanosti biti dodijeljena i zelena zastava s priznatim statusom eko-škole.

Eko-kodeks

Prirodu pazi, bilje ne gazi,
cvetje miriši, zeleno diši,
za sobom pospravi stopram unda
EKOLOG si pravi!

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje