Povežite se s nama

Međimurje

Osnovano urbano područje Čakovec: grad i četiri općine na raspolaganju imaju 25 milijardi eura

Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini potpisala je s načelnicima općina koje čine urbano područje Čakovec sporazum o suradnji na izradi Strategije razvoja urbanoga područja (SRUP) Čakovec za financijsko razdoblje 2021. – 2027.

Riječ je o koraku koji je uslijedio nakon što je Gradsko vijeće Grada Čakovca 8. prosinca 2021. godine usvojilo temeljne odluke o uspostavi urbanoga područja Čakovec i pokretanju izrade SRUP-a. Svoje potpise na sporazum stavili su načelnici općina Nedelišće Nikola Novak, Pribislavec Matija Ladić, Strahoninec Franjo Lehkec i Šenkovec Robert Meglić.

Donošenje Strategije razvoja urbanoga područja preduvjet je za korištenje mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) za sedmogodišnje razdoblje. Uz mogućnost korištenja europskih sredstava, u njemu je naglašena teritorijalna dimenzija i jačanje cijelog područja obuhvaćenog urbanom sredinom.

– Ovaj mehanizam ima dva izvora potpora: višegodišnji financijski okvir i EU sljedeće generacije u visini 25 milijardi eura, a glavni su mu prioriteti zelena i digitalna Europa, gospodarstvo u interesu građana, snažnija Europa u svijetu i promicanje europskog načina života. Suradnja na izradi SRUP-a početak je zajedničkog rada općina i Grada Čakovca na razvojnim temama i osnaživanju svih sredina u gospodarskom i društvenom smislu – objašnjavaju iz Grada Čakovca.

Niz pripremnih radnji koje Grad Čakovec mora poduzeti da bi definirao obuhvat te aktualne i buduće razvojne značajke cijelog urbanog područja nadzire i podršku pruža Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU. Predviđa se da će uvjeti financiranja biti uskoro poznati, a i da će se putem ITU mehanizma općenito podupirati projekti grada i općina u područjima: brownfield ulaganja, kulturne baštine, prirodne baštine, turizma, javnog prijevoza, inteligentnih transportnih sustava, digitalizacije javne uprave, inkubatora, energetske učinkovitosti, zelene infrastrukture, vrtića i socijalne infrastrukture te cesta.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje