Povežite se s nama

Međimurje

Osnovnoškolci i srednjoškolci uključili se u još jedan natječaj Udruge “Mlada pera”

Objavljeno:

- dana

Završen je još jedan natječaj Udruge „Mlada pera“.

Tema natječaja „Nikad ne bi pogodio!“ bio je zavičaj. Osnovnoškolcima i srednjoškolcima postavljena su pitanja: „Što biste rekli jednom strancu da se pojavi u vašem mjestu i pita vas što je najvažnije u vašem kraju? Bez čega vaš kraj ne bi bio ono što jest?“ Tražili su se najkreativniji i najoriginalniji odgovori!

Simboli zavičaja

Ljepote nekog zavičaja najbolje se predstavljaju simbolima. To može biti osoba iz prošlosti ili sadašnjosti koja može i ne mora postojati, zatim određeni događaj, legenda ili običaj, pa i objekt ili životinja! Zavičaj nije samo prostor i ono što nas okružuje: zavičaj su ljudi, obitelj, zajednica, pa i način razmišljanja, te uvjerenja. Zavičaj nas je odgojio i oblikovao, što znači da je ljubav prema zavičaju zapravo ljubav prema samome sebi i bližnjima. Razmišljajući o sebi i bližnjima otvara se prostor da se bolje razumije šira zajednica, a, posljedično, i svi ljudi svijeta.

Bit će to drugi zbornik Udruge “Mlada pera”, u kojem će biti objavljeni svi radovi prispjeli na natječaj “Nikad ne bi pogodio!”

Cilj natječaja bio je potaknuti mlade na razmišljanje o vlastitu zavičaju i o tome što je za njih rodni kraj. Ono što su izabrali kao najvažniji simbol zavičaja govori puno o tome kako razmišljaju o njemu, a time, posredno, i o sebi i svom položaju u zajednici.

U današnje doba globalizacije iznimno je važno čuvati nacionalni identitet jer dolazi do velikih ispreplitanja različitih kultura. Kako bismo naučili mlade da postanu građani svijeta, najprije ih valja naučiti cijeniti vlastitu kulturu i duhovnu baštinu, ali im pokazati i načine poštovanja različitosti drugih kultura. Pisanjem o vlastitu zavičaju te čitanjem drugih uradaka o drugim zavičajima potiču se razumijevanje i prihvaćanje razlika drugih kultura, odnosno čuva se i razvija nacionalna i duhovna materijalna te nematerijalna baština Republike Hrvatske, što potiče toleranciju različitosti.

Nagrade

Među osnovnoškolcima kao najbolji radovi, od prispjelih 28, odabrani su: „Brnistra“ Olivie Malbon (5. b, OŠ Fažana, mentorica: Izabela Kapustić – prva nagrada, 750 kuna i primjerak zbornika), „Stora hiža“ Luke Zadravca (8. razred, OŠ Gornji Mihaljevec, mentorica: Lidija Novak Levatić – 500 kuna i primjerak zbornika) i „Legenda o ljeljama“ Ivane Škegro (4. c, OŠ „Ivan Goran Kovačić“, Đakovo, mentorica: Zrinka Funarić – 250 kuna i primjerak zbornika).

Žiri je odlučio besplatnim primjerkom zbornika nagraditi sljedeće mentore i škole: Vladimira Papića i OŠ Šijana (Pula), Lidiju Novak Levatić i OŠ Gornji Mihaljevec te Dunju Janko i SŠ “Vladimir Gortan” (Buje)

Žiri je odlučio posebno pohvaliti još pet radova čiji će autori biti nagrađeni besplatnim primjerkom zbornika, a to su „Mirila“ Jakova Lukića (4. razred, OŠ Jurja Barakovića, Ražanac, mentorica: Ana Zekanović), „Dika naše lipe Istre – ulika (danaska i negda)“ Ane Kuhar (7. a, OŠ Šijana, Pula, mentor: Vladimir Papić), „Lički medvjed“ Nike Dejanović (6. razred, OŠ Donji Lapac, učiteljica Štefica Barišić), „Čudesna zavičajna priča“ Stefana Kosanovića (7. razred, OŠ Katarine Zrinski, Krnjak, mentorica: Tatjana Franjković) i „Međimurski bregi“ Tare Kos (7. razred, OŠ Gornji Mihaljevec, mentorica: Lidija Novak Levatić). Među srednjoškolcima nijanse su odlučile da su najbolji i najoriginalniji od 21 prispjelog rada:

„Gorbonuk – nekad i sad“ Martine Špiranec (3. razred, Gimnazija Bjelovar – 750 kuna i primjerak zbornika), „Ovce“ Miriam Volarić (3. g, Srednja škola „Hrvatski kralj Zvonimir“, Krk – 500 kuna i primjerak zbornika) i „Leteće krvopije“ Antee Rap (3. b, SŠ Marka Marulića, Slatina – 250 kuna i primjerak zbornika).

I među srednjoškolcima žiri je odlučio posebno pohvaliti još pet radova, čiji će autori biti nagrađeni besplatnim primjerkom zbornika, a to su „Šibicara“ Laure Lazić (2. razred, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, mentorica: Ružica Filipović), „Cijeli je svijet tvoj dom“ Sare Martinović (2. razred, Pazinski kolegij – Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti), „Nekaj š čim se imamo štimati“ Tee Varge (2. b, Gimnazija Josipa Slavenskog, Čakovec), „Pogled s vrha stuba“ Ive Radošević (1. razred, Pazinski kolegij – Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti, mentorica: Sanja Depikolozvane) i „Ni ko denes“ Ele Vivode (1. htt, SŠ „Vladimir Gortan“, Buje, mentorica: Dunja Janko).

Mentori

Žiri je također odlučio da zbog izuzetnog odaziva njihovih učenika besplatnim primjerkom zbornika nagradi sljedeće mentore i škole: Vladimira Papića i OŠ Šijana (Pula), Lidiju Novak Levatić i OŠ Gornji Mihaljevec te Dunju Janko i SŠ „Vladimir Gortan“ (Buje).

Cilj natječaja bio je potaknuti mlade na razmišljanje o vlastitu zavičaju i o tome što je za njih rodni kraj

Bit će to drugi zbornik Udruge „Mlada pera“, u kojem će biti objavljeni svi radovi prispjeli na natječaj „Nikad ne bi pogodio!“, koji je, dakle, upravo završio, i oni koji će tek doći na upravo otvoreni natječaj za srednjoškolce „Ljetni dnevnik, ali na moj način!“
Nagrade su bili u prilici osvojiti i čitatelji koji su komentirali pristigle radove na portalu Top generacija. Najuspješniji komentatori, odnosno komentatorice i dobitnice novčanih nagrada su Sandra Požgaj Jambrošić (300 kuna), Kristina Pavičić (200 kuna), i Vlasta Lamprecht (100 kuna).
Članak je ilustriran likovnim radovima i fotografijama koje su mladi autori sami poslali uz svoje literarne radove!

nor

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje