Povežite se s nama

Međimurje

Osposobljena je prva generacija referenata poslovne podrške

Objavljeno:

- dana

Srednja škola Ivanec i Srednja škola Novi Marof u EU projektu osposobljavanja odraslih

Izvođenje programa za nastavni program osposobljavanja referenta/ice poslovne podrške započelo je krajem kolovoza, a u program je upisano po 12-ero polaznika u Srednjoj školi Ivanec i Srednjoj školi Novi Marof.  Završne ispite položilo je 10-ero polaznika s područja Ivanca i osmero s područja Novog Marofa. 

Srednja škola Ivanec je prije godinu dana motivirano i ambiciozno krenula s provedbom EU projekta “Inovativno obrazovanje za inovativno poslovanje”, kojem je glavni cilj bio povećati relevantnost i kvalitetu programa obrazovanja odraslih kako bi polaznici po završetku takvih programa stekli stručne kompetencije i osigurali konkurentnost na tržištu rada.    

Teorija i praksa 

Unatrag godinu dana kroz mnogobrojne projektne aktivnosti i stvaranje temeljnih preduvjeta za izradu i provedbu jednoga takvog programa u Srednjoj školi Ivanec 10-ero polaznika uspješno je svladalo nastavni program osposobljavanja za Referenta/icu poslovne podrške.

Program osposobljavanja za Referenta/icu poslovne podrške je ukupnog trajanja 195 sati koji se ostvaruju kombiniranim učenjem (multimedijska nastava i praktične vježbe u školi u Open ERP sustavu)

Izvođenje programa započelo je krajem kolovoza, a u program je upisano 12-ero polaznika sa širega ivanečkog područja, a isto toliko upisano ih je u Srednju školu Novi Marof. U program su se mogli upisati mladi nezaposleni do 29 godina starosti koji imaju završeno četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje i poznaju osnove rada na računalu.

Polaznicima s područja Ivanca i Novog Marofa koji su uspješno završili osposobljavanje 23. studenog uručit će se uvjerenja 

Polaznici su tijekom kolovoza i rujna učili i polagali testove teorijskog dijela nastave od kuće preko sustava za e-učenje uz pomoć i mentorstvo nastavnika na daljinu. U sustavu su multimedijski razrađeni nastavni sadržaji i tematika kako bi polaznicima bilo zanimljivije učiti.
– Nakon svladavanja teorijskog dijela nastave polaznici su u fondu od 70 sati praktično učili u školi u Open ERP poslovnom sustavu uz vodstvo nastavnika. Nastava u školi temeljena je na mnogo praktičnog rada i povezivanja svih segmenata poslovanja, od prodaje, nabave i skladišta do marketinga, administracije i financija. Naglasak programa stavljen je na veći fond sati nastave vježbi s ciljem da polaznici steknu što više praktičnog znanja kako bi si po završetku programa olakšali zaposlenje, odnosno skratili vrijeme uvođenja u posao po zaposlenju – naglasila je Lidija Kozina, ravnateljica Srednje škole Ivanec.

Program je uspješno završilo 10-ero polaznika s područja Ivanca koji su ispunili sve nastavne obveze i položili završni ispit programa, te će im u srijedu, 23. studenoga, biti i službeno uručena uvjerenja o osposobljavanju za Referenta/icu poslovne podrške.

Pozitivni komentari

Isti program provela je i Srednja škola Novi Marof, koja je partner-škola na projektu. U Srednjoj školi Novi Marof osmero polaznika je uspješno svladalo sve nastavne obveze i položilo završni ispit iz programa. Time je ukupno 18 mladih osoba steklo suvremene kompetencije i postalo referentima poslovne podrške.
Po završetku programa polaznici programa ispunili su i evaluacijski upitnik o kvaliteti cjelokupnog programa osposobljavanja kako bi se kroz projekt izvršile i sve eventualne korekcije nastavnih materijala i programa za buduće izvođenje.
– Komentari polaznika su doista pozitivni te smo zadovoljni uspjehom i polaznika i svih koji su radili na realizaciji ovog projekta, odnosno izvođenja samog programa. Nadamo se da ćemo i dogodine ponovno upisati novu generaciju referenata poslovne podrške i osigurati izvođenje programa i nakon završetka projekta – naglasila je Kozina.

Od iduće godine program će moći upisati svi zainteresirani stariji od 18 godina koji su završili srednju školu  

Program će od iduće godine moći upisati svi zainteresirani građani stariji od 18 godina koji imaju završenu četverogodišnju srednju školi i poznaju osnove rada na računalu.
Razvijanje ovog programa te stvaranje i osiguranje uvjeta za njegovo izvođenje sufinancirano je u 95-postotnom iznosu iz Europskoga socijalnog fonda i državnog proračuna. Cjelokupna vrijednost projekta iznosi 1.361.244,09 kuna, a projekt se provodi u sklopu Operativnog programa “Razvoj ljudskih potencijala 2007. – 2013.”, poziv na dostavu ponuda “Jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih – faza II”. Projekt završava s provedbom 29. studenoga.

Tijek aktivnosti projekta

  • provedena analiza tržišta rada od strane poslodavaca istaknuta potreba za poznavanjem ICT tehnologije te upravljanjem poslovnim procesima kroz poslovni sustav

  • izrađen standard zanimanja i kvalifikacija

  • izrađena 3 nastavna programa za nova zanimanja: “Specijalist poslovne podrške administracije i financija”, “Specijalist poslovne podrške prodaje i marketinga” te “Specijalist poslovne podrške nabave i skladišta”

  • u skladu s uputama Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, koja je odgovorna za izdavanje mišljenja na programe, navedeni programi integrirani su u jedan program osposobljavanja za “Referenta/icu poslovne podrške”

  • program “Referent/ica poslovne podrške” odobren je za izvođenje od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta

  • održane pilot-edukacije osposobljavanja u Srednjoj školi Ivanec i Srednjoj školi Novi Marof

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje