Povežite se s nama

Međimurje

Ostavši bez vida, fra Serafin je rekao: “Čovjek ne gleda očima, nego srcem“!

Objavljeno:

- dana

LEGENDARNI FRATAR IZ IVANOVCA

U franjevačkoj grobnici na groblju Trsat pokopan je u četvrtak, 26. siječnja, fra Serafin Sabol, ugledni franjevac i nekadašnji gvardijan trsatskog Svetišta.

Njegovu posljednjem ispraćaju i komemoraciji prisustvovali su brojni vjernici iz njegova rodnog Međimurja te zamjenica župana Sandra Herman, koja je boravila u službenom posjetu Rijeci.

Vikar i ekonom

Fra Serafin, trsatski franjevac i legendarni gvardijan, zbog svog je služenja upisan u noviju povijest Trsta, Rijeke i Primorja. Rođen je u Ivanovcu 30. kolovoza 1946. godine s krsnim imenom Franjo, članom Franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda postaje 1963., a kako se u zagrebu zaredio 1972. godine, prije pet godina proslavio je 40 godina svećeništva. Hrvatsko Primorje je smatrao svojim domom, a zbog svoje vedrine i silne pozitivne energije bio je iznimno omiljen i poštovan u puku. Pastoralno djelovanje započeo je već kao student u Zagrebu, gdje je bio vjeroučitelj za osnovnoškolsku djecu. Kao svećenik djelovao je u Virovitici, na Trsatu, u riječkoj župi Vežica, u zagrebačkom Sigetu, gdje je 1981. imenovan i gvardijanom. Ondje je otad i voditelj izgradnje crkve. Od 1987. do 1990. bio je vikar i ekonom samostana u Požegi, da bi od 1990. pa do kraja svoga životnog vijeka služio na Trsatu, najprije kao vikar, ekonom, ispovjednik, potom, od 1993. do 2002., kao gvardijan i čuvar Svetišta, a od 2002. kao ekonom trsatskoga samostana. Radio je na uređenju Svetišta, najprije prostora samostanske riznice, a potom i parka oko crkve i samostana, koji je pretvoren u Marijin perivoj.

Odan papi

Fra Serafin je s osobitom zauzetošću i radošću pripremao pohode svetoga pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj. Od onoga prvoga 1994. godine, do onoga stotoga Papina putovanja izvan Italije, kad je u lipnju 2003. boravio u Rijeci i posjetio Trsat te molio pred čudotvornom slikom Majke Milosti. Osobito odan ovome Papi, fra Serafin je zaslužan što je neposredno nakon Papine smrti na Trsatu podignut spomenik sv. Ivanu Pavlu II. “Trsatski hodočasnik”. Osim toga, njegovim je zalaganjem izgrađen i trsatski Pastoralni centar Aula pape Ivana Pavla II., čiji je arhitekt dobio Nagradu “Viktor Kovačić” za najbolje arhitektonsko ostvarenje u 2008. godini. Fra Serafin je dobitnik više državnih nagrada i priznanja, među kojima je i Nagrada Grada Rijeke. Pretprošle godine dobio je Nagradu Primorsko-goranske županije za životno djelo, a tom je prilikom izrazio radost što su županijski vijećnici u njemu prepoznali darove kojima ga je Bog obogatio.

– Tim darovima poslužio sam se za dobro Svetišta, Grada, Županije i domovine Hrvatske. Ja sam samo iskoristio te darove i sposobnosti da otkrijem dobrotu i ljubav u mnogima koji su mi omogućili da sve ovo učinim – rekao je ovaj legendarni faratar, čiji je pogrebni obred predvodio riječki nadbiskup Ivan Devčić.

U spomenutoj Auli pape Ivana Pavla II. na Trsatu održan je komemorativni skup tijekom kojega je pročitano pismo sućuti zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića. U njemu je kardinal između ostaloga istaknuo da je fra Serafin znao da je vjera bez djela mrtva, te je u franjevačkoj jednostavnosti i ljudskoj domišljatosti nastojao zauzeto svjedočiti Božju dobrotu i milosrđe. Čuvar Svetišta i gvardijan franjevačkog samostana na Trsatu fra Antun Jesenović za fra Serafina je kazao da je bio franjevac koji nije mogao živjeti zatvoren u zdanju samostana, nego je neprestano obilazio ljude i sklapao poznanstva uz iskren osmijeh i optimizam. U svakom čovjeku znao je pronaći nešto dobro, želio je doprijeti do svih te nikad nije za sebe koristio poznanstva, nego ponajprije za Svetište. Naime, kao franjevac i svećenik djelovao je u više gradova u Hrvatskoj, ali su mu Trsat i Rijeka najviše prirasli srcu te su tu njegove organizacijske sposobnosti najbolje došle do izražaja.

Pastoralno djeluje već kao student u Zagrebu, gdje je bio vjeroučitelj

– Veselio se proslavi 650. obljetnice dolaska slike Majke Milosti na Trsat, a najsretniji je bio kada se uređivao Perivoj i gradila Aula pape Ivana Pavla II. Posebna ljubav bili su mu pjevači, članovi zbora Svetišta, s kojima je rado pjevao – rekao je fra Antun Jesenović. Na kraju je zahvalio liječnicima i medicinskom osoblju te osoblju hospicija “Marija Krucifiksa Kozulić” koje je skrbilo o fra Serafinu, preminulom u subotu, 21. siječnja, u 71. godini života, 54. redovništva i 45. svećeništva. Oproštajnu riječ uputio je i provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Ilija Vrdoljak.

– Kada je ostao bez vida, fra Serafin je rekao da čovjek ne gleda očima, nego srcem. On je uvijek gledao srcem i njime otkrivao dobrotu drugih – rekao je provincijal. Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel podsjetio je okupljene da je fra Serafin Sabol bio izvrstan organizator, motivator i okupljatelj.
Sebedarje

– Volio je Rijeku i Rijeka se s tugom i zahvalnošću oprašta od njega. Bio je čovjek s mnogo talenata i darova, a svima se koristio za druge i za zajednicu – naglasio je Obersnel. Dodao je da su ga u šali u Gradu zvali “pročelnikom za vjerska pitanja“! Fra Serafin je i to s radošću prihvaćao, jer pokazalo se da je za Rijeku, i ne samo nju, bio zaista pravi čovjek na pravome mjestu.

I KOLINDA NA SAHRANI

Od preminuloga fra Serafina Sabola, uz članove obitelji, rodbinu, prijatelje i mnogobrojne svećenike i franjevce, došli su se oprostiti predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović te aktualni i bivši predstavnici državne vlasti, kao i ljudi iz javnoga, društvenoga i političkog života.

DAROVI OD BOGA

Fra Serafin je dobitnik više državnih nagrada i priznanja, među kojima je i Nagrada Grada Rijeke. Pretprošle godine dobio je Nagradu Primorsko-goranske županije za životno djelo, a tom je prilikom izrazio radost što su županijski vijećnici u njemu prepoznali darove kojima ga je Bog obogatio.

PROČELNIK I…

U gradskoj upravi u šali su ga zvali “pročelnikom za vjerska pitanja“ što je on s radošću prihvaćao jer se pokazalo da je pravi čovjek na pravome mjestu

…VIZIONAR

Bio je bio vizionar i jedna od ključnih osoba u organizaciji posjeta pape Ivana Pavla II. Rijeci i Hrvatskoj 2003. godine, čovjek s mnogo talenata i darova

40 godina svećeništva je proslavio prije pet godina. Od 1987. do 1990. bio je vikar i ekonom samostana u Požegi, da bi od 1990. pa do kraja životnog vijeka služio na Trsatu kao vikar, ekonom, ispovjednik, gvardijan…

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje