Povežite se s nama

Kultura

Otvorenje izložbe Helene Klakočar-Vukšić “Najbolji crteži” 20. veljače u čakovečkom Centru za kulturu

Objavljeno:

- dana

U izložbenom prostoru čakovečkoga Centra za kulturu u četvrtak, 20. veljače, u 19 sati otvorit će se izložba Helene Klakočar-Vukšić imena “Najbolji crteži”. Predstavit će se izbor autoričinih crteža, plakata i grafika iz vremena nakon završetka studija na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti do danas.

Po prvi puta u Hrvatskoj bit će izložena selekcija originalnih crteža iz njezina dnevnika koji je u obliku grafičke novele osvojio nagradu za najbolju knjigu stranog umjetnika na Internacionalnom festivalu stripa u Angoulemeu u Francuskoj prije dvaju desetljeća. Njezin se rad bavi pitanjem vizualnog jezika; njezina praksa provodi prostor u kojem figuracija i naracija daju novu viziju. Pisanje, materijali i uokvirivanje jednako su joj važni kao i paleta. Igrajući se sa spekulativnom fikcijom, proširuje slikovni jezik u novu dimenziju. Za Helenu Klakočar-Vukšić “gledatelj oblikuje značenje onoliko koliko ono oblikuje gledatelja- čitatelja”. Njezin rad potiče to suočavanje i uzajamno čitanje između umjetnosti i gledatelja.

Helena Klakočar-Vukšić, je interdisciplinarna umjetnica koja najčešće djeluje u formi crteža i „crtanih romana’’, nazvanih i grafičkim novelama. Diplomirala je 1982. na Odsjeku za grafiku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. U Nizozemskoj je diplomirala na Beeldende kunst Academie na odjelima slikarstva i filmske animacije. Zbog interesa za audiovizualne medije je već kao studentica, od 1980., povremeno radila u Zagreb filmu kao animatorica te 1989. realizirala debitantski animirani film u suradnji s M. Manojlovićem.

S grupom ZZOT je realizirala brojne izložbe izvan Hrvatske, u Francuskoj i Njemačkoj (najznačajniji je nastup u okviru Documente 8, 1978., u Kasselu). Njen dnevnik (pisan i crtan u Grčkoj) premijerno je tiskan u Briselu na francuskom jeziku te nagrađen prestižnim internacionalnim nagradama. U kasnijim grafičkim novelama nastavlja svoje umjetničko istraživanje u kojem se tematski bavi identitetom, nomadstvom, raseljavanjem, migracijama te tranzicijskim promjenama. Jedna od kontinuiranih preokupacija njenog rada je iznalaženje vlastitog vizualnog jezika. U sadržaju se poigrava raznim sredstvima i temama: od prozračnih crteža do kritičnog komentara društvenih paradoksa.

Na skupnim i samostalnim izložbama te video festivalima aktivno sudjeluje od 1982. godine u Hrvatskoj i inozemstvu. Slobodna je umjetnica, i dobitnica stipendija koje joj omogućavaju rad bez pritiska komercijalnih producenata. Od 2000. su njene grafičke novele i video radovi plod istraživanja te bi se mogli svrstati u dokumentarni žanr.

Izložba će ostati otvorenom do 17. ožujka.

Kultura

Predstavljanje knjige „Antologija međimurske popijevke“ u utorak u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak, 23. travnja, s početkom u 19 sati u dvorani uz prostorije Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, na adresi Park Rudolfa Kropeka 2, održat će se predstavljanje knjige „Antologija međimurske popijevke“ dr. sc. Stjepana Hranjca i prof. Branimira Magdalenića.

„Antologija međimurske popijevke“, kao novo izdanje u sklopu edicije „Bibliotheca Murodravana“, izdana je u nakladništvu Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, uz sunakladništvo Međimurske županije, Grada Čakovca i Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije.

Ovo vrijedno djelo na svojih šestotinjak stranica na stručan način obrađuje tristotinjak najpoznatijih međimurskih popijevki, nudeći analizu njihovog sadržaja, ali i sugestije oko što autentičnijeg načina njihovog izvođenja, uslijed čega može poslužiti kao odličan priručnik članovima folklornih skupina, ali i svim zaljubljenicima u međimursku kajkavsku riječ i melodiju.

Predstavljanje će izvedbom međimurskih popijevki uljepšati Ivana Tkalec, sopranistica, uz pratnju Komornog županijskog orkestra „Stjepan Bujan Stipić“. Promocija će se održati u sklopu Dana Međimurske županije.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje