Povežite se s nama

Život i društvo

Na području Općine Maruševec ove godine rođene 33 bebe

Objavljeno:

- dana

Na kraju kalendarske godine, Općina Maruševec je organizirala prijem za roditelje novorođene djece koje su rođene u zadnja tri mjeseca ove godine s područja Općine Maruševec.

Tom je prigodom, načelnik Mario Klapša sa suradnicama čestitao roditeljima na prinovama kojima je Općina Maruševec u zadnja tri mjeseca bogatija za 11-ero stanovnika. Uoči prijema Općina Maruševec je roditeljima isplatila 2.000 za prvo, 2.500 za drugo i 3.500 kuna za treće i svako iduće dijete.

Ove su godine rođene 33-i bebe, za što je Općina Maruševec izdvojila 85.500 kuna, dok će od nove godine pomoć roditeljima za novorođenu djeci biti veća.

– Svjesni povećanja troškova života, inflacije i početka primjene nove valute u Hrvatskoj, Općina Maruševec će od 1. siječnja 2023. godine pomoći roditeljima novorođene djece s 275 eura za prvo, 350 za drugo i 500 eura za treće i svako iduće dijete. To je samo jedan dio socijalnih mjera kojima građanima pomažemo u ovim ekonomski izazovnim vremenima. Također, Općina Maruševec financira nabavku i zbrinjavanje vreća za iskorištene pelene za roditelje djece starosti do dvije godine, kao i za starije osobe s problemom inkontinencije – istaknuo je načelnik Klapša te uputio roditelje da se jave u poduzeće IVKOM radi prijave i preuzimanja vreća za pelene.

Osim spomenutih, Općina Maruševec je razvila set demografskih mjera za mlade obitelji. Potiče se mlade obitelji na osamostaljenje i kupnju obiteljskih kuća i adaptaciju postojećih na području Općine, a uz povećanje naknade za novorođene bebe, od iduće godine povećava se i subvencija ekonomske cijene vrtića koja će iznositi 130 eura.

Život i društvo

Jelena Sekelj na konferenciji ASCE-a prezentirala s kojim se izazovima varaždinsko groblje susreće zbog klimatskih promjena

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konferencija pod nazivom ‘Groblja kao kulturna baština europskih uspomena’ (u izv. engl. ‘Cemeteries as cultural spaces of European memory’) održana je u petak, 20. rujna u Budimpešti u sklopu godišnje skupštine Udruženja znamenitih groblja Europe  (u izv. eng. ‘Association of Significant Cemeteries of Europe –  ASCE).

Nakon što je Máté Vincze, zamjenik državnog tajnika u Ministarstvu kulture i inovacija Mađarske otvorio konferenciju, sudionicima su se obratili i predsjednica ASCE-a Lidija Plibersek, Miklós Réthelyi, član Nacionalnog odbora za spomen i milosrđe, predsjednik Mađarskog nacionalnog odbora UNESCO-a, te Gábor Móczár, glavni ravnatelj Nacionalnog instituta za baštinu.

Ovogodišnja konferencija obradila je nekoliko ključnih tema: ulogu europskih groblja kao čuvara zajedničkog sjećanja, njihov značaj za turizam i obrazovanje, te upravljanje hortikulturom i očuvanje okoliša u svjetlu klimatskih promjena.

Posljednja tema bila je posebno zanimljiva i aktualna, s obzirom da se brojna europska groblja susreću s izazovima održavanja zelenila uslijed klimatskih promjena. Kako smo se s time uhvatili u koštac u Varaždinu, prezentirala je direktorica parkova, Jelena Sekelj.

Problem prisutan već jako dugo vremena rješava se multidisciplinarnim stručnim pristupom, naglasila je ovom prilikom Sekelj te predstavila rezultate analiza, uzroke lošeg zdravstvenog stanja tuja te metode revitalizacije koje se primjenjuju u svrhu očuvanja vrijedne zelene baštine.

U ovom dijelu konferencije s prezentacijom je učestvovao  i  Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU-a u Varaždinu koji je govorio o zanimljivoj povijesnoj ličnosti čije se posljednje počivalište nalazi na varaždinskom Gradskom groblju.

Riječ je o barunu Titusu Kargeru zaslužnom za pronalazak Krune Sv. Stjepana, koja je bila skrivena i smatrana izgubljenom nakon mađarske revolucije 1848. godine.

Datum godišnje skupštine i stručne konferencije ASCE-a ove se godine poklopio s Danima kulturne baštine, stoga su domaćini za goste organizirali noćnu interaktivnu šetnju  grobljem Fiumei út, gdje su obogatili doživljaje glazbom, poezijom, svjetlosnim instalacijama, plesom, čokoladom kod grobnice obitelji Gerbeaud, a kod Sv. Križa mirisom tamjana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Orači Krunoslav Mužic i Vladimir Pocedulić predstavljali našu županiju na Državnom natjecanju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO: Županijski Savez Poljoprivrednih Udruga

Unatoč kiši i teškim uvjetima na terenu, predstavnici 13 županija u subotu, 28. rujna odmjerili su snage na 20. Državnom natjecanju u oranju, koje je održano u Velikoj Gorici.

Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija – njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Varaždinsku županiju su predstavljali Krunoslav Mužic u kategoriji premetnjaka i Vladimir Pocedulić u kategoriji ravnjaka.

Prvo mjesto u kategoriji premetnjaka, na posljetku je osvojio Zrinko Miličić iz Osječko-baranjske županije, dok je u ravnjacima najbolji bio Saša Višak iz Koprivničko-križevačke županije. Pobjednici ovogodišnjeg državnog natjecanja će Hrvatsku predstavljati na Savjetom natjecanju u oranju koje će se održati u Češkoj.

Državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, Tugomir Majdak, također je naveo kako će u rujnu 2026. godine, Hrvatska biti domaćin Svjetskog natjecanja u oranju koje će se održati u Osijeku.

Iako predstavnici iz Varaždinske županiji nisu izborili plasman na svjetsko natjecanje u oranju, dobre zabave nije nedostajalo, kao ni finih jela u kojima su uživali svi okupljeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje