Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura,...
Trgovački sud u Varaždinu odbacio je tužbeni zahtjev Grada Varaždina radi utvrđenja ništetnosti Rješenja o dosudi Općinskog suda u Varaždinu, te je presudom od 24. lipnja 2024. godine dosudio palaču Zakmardy Varaždinskoj biskupiji.
Podsjećamo, riječ je o ovršenoj nekretnini propalog Stanoinga, koja je nakon provedene elektroničke javne dražbe putem FINA-e dosuđena najpovoljnijem ponuditelju, odnosno Varaždinskoj biskupiji.
Međutim, s obzirom na to da je predmetna nekretnina kulturna baština, Grad Varaždin koji je nositelj zakonskog prava prvokupa na predmetnoj nekretnini, podnio je tužbu radi utvrđenja ništetnosti Rješenja o dosudi Općinskog suda u Varaždinu, te se parnični postupak povodom tužbe Grada Varaždina vodio pred Općinskim sudom u Varaždinu, (posl. br.P-2/2024). Istovremeno, Općinski sud u Varaždinu, u ovršnom postupku (posl. br. Ovr-457/2016), donio je rješenje kojim se oglašava stvarno nenadležnim, sukladno odredbi članka 169. st. 6. Stečajnog zakona, te je istim rješenjem ustupio predmet Trgovačkom sudu u Varaždinu kao stvarno nadležnom sudu. Iz spomenute presude potonjeg, može se između ostalog iščitati da je Grad Varaždin pogriješio što nije sudjelovao u nadmetanju za kupnju palače Zakmardy, na ponovljenoj Fininoj elektroničkoj javnoj dražbi koja je zaključena 5. travnja 2023. godine, zbog navodnog uvjerenja da je imao, odnosno ima pravo prvokupa.
Trgovački je sud, naime, utvrdio da je zaključak od 19. prosinca 2022. (poslovni broj Ovr-457/2016-147) u kojem su bili navedeni način i uvjeti prodaje predmetne nekretnine kao kulturnog dobra dostavljen ovlašteniku prava prvokupa Gradu Varaždinu 22. prosinca 2022., što je sud utvrdio uvidom u dostavnicu za Grad Varaždin uz list 1830 spisa, čime je bio obaviješten o tome da je određena prisilna prodaja, te koji su uvjeti za davanje ponude i korištenje prava prvoukupa.
– Također članak 96. st. 1. OZ propisuje da osoba koja ima zakonsko ili ugovorno pravo prvokupa upisano u zemljišnoj knjizi ima prednost pred najpovoljnijim ponuditeljem ako sudu u roku od tri dana po zaključenju dražbe izjavi da nekretninu kupuje uz iste uvjete. Međutim, to tužitelj – Grad Varaždin, nije u ovom postupku dokazao da bi učinio u ovršnom postupku vođenom kod Općinskog suda u Varaždinu pod poslovnim brojem Ovr-457/2016 – ističe se u presudi Trgovačkog suda u Varaždinu.
Treba znati da gornjim argumentima Trgovački sud zapravo nije okvalificirao neistinitima tvrdnje Grada Varaždina s kraja 2022. godine, da od Općinskog suda u Varaždinu Ili pak Financijske agencije (FINA) – koja je provela nadmetanje za nekretninu (čkbr.1813/1 dvorište ulica Jurja Habdelića sa 304 metara četvornih, odnosno zagrada mješovite uporabe, Ulica Jurja Habedelića sa 476 metara četvornih upisano u z.k.ul.13359 k.o. Varaždin) – uopće nisu obaviješteni o dražbi!
Sud je, također, odbio dokazni prijedlog za saslušanje gradonačelnika Grada Varaždina Nevena Bosilja, na okolnost davanja izjave da Grad Varaždin kupuje kulturno dobro po cijeni i uvjetima pod kojima je isto prodano.
– Irelevantno je za ovaj parnični postupak davanje takve izjave, a iz provedenih dokaza u ovome predmetu utvrđeno da tužitelj Grad Varaždin u ovršnom postupku koji je vođen kod Općinskog suda u Varaždinu, nije dao takvu izjavu – piše u presudi iz koje doznajemo i to da su neki tuženici zatražili isplatu iznimno visoku naknadu troška postupka u iznosu od čak 30.775,00 eura.
– Tuženik Varaždinska biskupija zatražila je naknadu troška u iznosu od 30.775,00 EUR, no nije jasno na temelju čega, jer vrijednost predmeta ovog spora je već u tužbi bila naznačena na 1.327,36 EUR i nije mijenjana tijekom ovog postupka, tako da je u skladu s time primijenjena Tbr. 7. Tarife o nagradama i naknadi troškova odvjetnika (Tarife, “Narodne novine” broj 138/2023). Stoga je sud odbio dio zahtjeva ovog tuženika za naknadu troškova ovog postupka u iznosu od 30.275,00 EUR. Vezano pak na zahtjev tuženika STANOING d.o.o. u stečaju za naknadu troškova ovog postupka u iznosu od 30.775,00 EUR, sud je ovaj zahtjev u cijelosti odbio, jer je tog tuženika tijekom postupka zastupala stečajna upraviteljica Slavica Orehovec iz Čakovca, koja nema pravo na naknadu troškova ovog postupka kao odvjetnik prema navedenoj Tarifi – naglašavaju u TS-u.
Iz Varaždinske biskupije već su ranije objasnili da palaču Zakmardy namjeravaju temeljito obnoviti, poput palače Keglević u Nazorovoj, koja je nakon uređenja pod nadzorom konzervatora – doslovno zablistala. No, kakva će biti buduća namjena prostora tek će se vidjeti. Primjerice, u kuloarima bliskim Varaždinskoj biskupiji spominje se mogućnost da se objekt iskoristi za daljnji razvoj katoličkog školstva u gradu, te se očekuje da o tome službeno progovore mjerodavni. To su ponajprije varaždinski biskup mons. Bože Radoš te vlč. Mišel Kovačević, bacc. paed., njegov novoimenovani osobni tajnik i predstojnik biskupijskog Ureda za katoličke škole.
Danas počinje isplata nacionalne naknade od 150 eura za starije osobe za kolovoz korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama, objavio je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).
Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 16.715 korisnika, za što je osigurano 2.495.495 eura iz Državnog proračuna, piše Poslovni.hr.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:
– da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
– da njegov prihod i/ili prihod članova njegova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)
– da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
– da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
– da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Od petka u ljekarnama u Hrvatskoj nema poznatog lijeka protiv bolova, osim još nešto starih zaliha, piše Danica.
Kako javljaju iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, francuski farmaceutski div Sandoz prijavio je nestašicu lijeka Ketonal 50 mg tvrde kapsule djelatne tvari ketoprofen.
Razlozi nestašice, kažu, povezani su s proizvodnjom, a lijeka na hrvatskom tržištu neće biti sve do 7. siječnja iduće godine.
Inače, ketonal sadrži djelatnu tvar ketoprofen te pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. To su jaki analgetici koji ublažavaju bol i upalu.
Najčešće se koriste za ublažavanje simptoma kod reumatoidnog artritisa, upale zglobova, bolova u kralježnici, osteoartritisa, gihta, bolova u donjem dijelu leđa, bolne menstruacije.
Lani u listopadu pak Sandoz je bio prijavio nestašicu lijeka Ketonal DUO 150 mg, tvrde kapsule s prilagođenim oslobađanjem. Razlozi nestašice također su bili povezani s proizvodnjom.