Povežite se s nama

Kultura

Pa tko je u zabludi?!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Sliku Ivana Generalića „Mrtva priroda“ iz 1953. godine je Vera Horvat Pintarić (VHP), najpoznatija hrvatska povjesničarka umjetnosti, svrstala među 16 najboljih hrvatskih slika.

Prvu listu najvažnijih slika domaćih autora u povijesti je ova svjetski poznata znanstvenica, profesorica i kritičarka, koja je jedan od najvećih autoriteta za likovnu umjetnost u Hrvatskoj, ekskluzivno priredila za tjednik Telegram. Poznatog varaždinskog kolekcionara Vladimira Malogorskoj to je ponukalo da se ponovno javi varaždinskom gradonačelniku Goranu Habušu. Prošli mjesec mu je uputio pismo u kojemu ga podsjeća da donacijski ugovor njegovih umjetničkih djela Gradu Varaždinu još uvijek nije ispunjen. – Vera Horvat Pintarić je za Telegram priredila prvu listu najvažnijih slika domaćih autora u povijesti. To je naša najpoznatija povjesničarka umjetnosti, višegodišnja direktorica raznih galerija (koja nije bila mijenjana dolaskom različitih političkih opcija, dok su drugi bili mijenjani), priznata u svijetu. Gospodine gradonačelniče, od 16 rangiranih likovnih umjetnika na prvo mjesto stavila je Ivana Generalića, a na treće mjesto Ivana Rabuzina – obavijestio je Malogorski gradonačelnika.

Naime, Malogorski ima najveću kolekciju Generalića i Rabuzina, autora za koje i ugledna VHP smatra da su u svijetu najpoznatiji umjetnici naivnog slikarstva. No nisu samo djela ovih autora u kolekciji varaždinskog donatora.

– U tih šesnaest rangiranih slikara u mojoj kolekciji postoje još četiri rangirana umjetnika. Pitam se je li ova uvažena akademkinja u zabludi ili njezino rangiranje i odabir nisu u redu, ili je to varaždinska struka (koje gotovo i nema, jer ona u pravilu zauzima mjesto po političkoj opciji), uz časne izuzetke, ili varaždinski jal i nestručnost? U prvom redu mislim na ljude koji zauzimaju položaje, a među njima ste i vi koji bi trebali i trebali ste dati značaj i prostor ovoj mojoj velebnoj donaciji – naveo je Malogorski.

Podsjetio je da su dva milijuna kuna za galeriju GE-RA-MA bila predviđena u gradskom proračunu za 2011. godinu, a za tu svrhu je bila namijenjena vila Oršić. – Pa zašto se čudite da Varaždin nije prošao prvi selektivni odabir za Europski grad kulture? S čime se natjecao Varaždin kao grad kulture? Ja ne vidim, a i mnogi relevantni ljudi, ne samo iz Varaždina nego i šire. Konačno, niti komisija nije prepoznala da bi Grad Varaždin mogao konkurirati kao Europski grad kulture – ustvrdio je Malogorski.
Apelirao je na čelnike Grada se zamisle. 

 

Od 16 rangiranih slikara, u kolekciji Malogorskog djela čak njih šestorice!

– Imam osjećaj da se ovaj sastav vodstva Grada ne može s mandatom pohvaliti, mandatom koji smo im mi Varaždinci dali. Jedva čekam da dođe neka kompetentnija struktura u Grad koja će imati viziju. Konačno, nemamo NK Varteks, nemamo VIS, nemamo Mundus, nemamo HRT, puno toga nemamo. Mislim da ovaj sastav gradskih struktura ne zaslužuje da mu mi Varaždinci damo još jedan mandat. Bilo bi korektnije da ste prepoznali sami svoju nesposobnost i dali mandat na raspolaganje – poručio je kolekcionar. I stanovnicima grada uputio je poruku. – Varaždinci, nikako nemojte glasovati za karijerne političare, jer za Varaždin nisu učinili ništa – istaknuo je.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje