Povežite se s nama

U fokusu

Pacijenti u Bolnici na liječenju prosječno provedu 11 dana, i dalje nedostaju ginekolozi i specijalisti ortodonti

Objavljeno:

- dana

Pred vijećnicima Županijske skupštine na posljednjoj sjednici, održanoj krajem svibnja, našla su se, među ostalima, i lanjska izvješća o radu i financijskom poslovanju triju velikih zdravstvenih ustanova u Županiji: Opće bolnice Varaždin, Doma zdravlja Varaždinske županije i Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije.

Manjak prihoda

Opća bolnica Varaždin prošlu je godinu završila s manjkom prihoda od čak 31.651.324 kune.

Ukupni prihodi Bolnice, primjerice od HZZO-a, participacije, EU projekata i drugog, iznosili su 430.799.422 kune i veći su u odnosu na prethodnu godinu za 4 %, a rashodi su iznosili 462.450.766 kuna, od kojih je dio, primjerice, otišao na lijekove, u iznosu od 60.274.845 kuna, i bruto plaće, u iznosu od 212.073.882 kune. Prihodi su pritom u proračunu Bolnice za 11.306.074 kune manji nego u istom razdoblju 2018. godine.

– Smanjenje je zabilježeno zbog manje uplate namjenske pomoći iz državnog proračuna Ministarstva zdravstva za podmirenje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova te potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala, koji je u 2018. godine iznosio 9.434.817 kuna, dok je uplata 2019. godine iznosila 2.321.418 kuna, manja je uplata za energetsku obnovu sedam zgrada budući da je obnova završena 2018. godine – stoji u Izvješću o radu i financijskom poslovanju Opće bolnice Varaždin.

U toj su zdravstvenoj ustanovi u jednogodišnjem razdoblju zaprimljene ukupno 34 prijave/pritužbe pacijenata te 49 prigovora/prijava radnika ili odjela, a na kraju 2019. zaposleno je bilo 1769 djelatnika, 63 više nego na početku godine, od čega je medicinskog osoblja ukupno 1310, a nemedicinskog 458.

U odnosu na 2018. godinu povećao se broj liječenih pacijenata na lokaciji u Varaždinu na 15.020, s tim da je najviše pacijenata liječeno u Službi za interne bolesti (2727), Službi za ginekologiju i opstetriciju (2398) te Službi za kirurške bolesti (2299). Najduže prosječno trajanje liječenja zabilježeno je na Odjelu za psihijatriju i trajalo je 15,2 dana, a najkraće na Odjelu za oftalmologiju i optometriju, gdje se pacijenti u prosjeku zadržavaju 3,2 dana. Gledajući sve odjele i službe OB Varaždin, pacijenti su na lokaciji u Varaždinu u prošloj godini proveli u prosjeku 7,1 dan, a računajući i bolnice u Klenovniku te Novom Marofu, pacijenti su na bolničkom liječenju prosječno proveli 11,3 dana.

Broj dolazaka u godini dana na lokaciji u Varaždinu iznosio je 841.967, s tim da je daleko najviše dolazaka bilo u Medicinsko-biokemijskom laboratoriju, 198.552.

Općoj bolnici Varaždin je na sjednici Skupštine prihvaćeno i novo zaduženje putem dugoročnoga kredita u iznosu od 780.000 eura, kako bi se uskoro realizirali projekti energetske obnove zgrada Poliklinike, Psihijatrije te Mikrobiologije i rendgena, na rok otplate od 10 godina.

Dom zdravlja

Dom zdravlja Varaždinske županije zdravstvenu zaštitu i skrb tijekom prošle godine provodio je putem 16 timova opće/obiteljske medicine, triju timova zdravstvene zaštite žena, četiriju timova zdravstvene zaštite predškolske djece, 10 timova dentalne medicine, 36 timova patronažne zdravstvene skrbi te drugih timova.

Tijekom godine u svoj su sastav preuzeli tri ordinacije opće/obiteljske medicine, a otvorena je i jedna ordinacija, u Gornjem Kućanu. No, u djelatnosti dentalne zdravstvene zaštite i dalje je aktivna problematika nedostatka specijalista ortodonta u Varaždinskoj županiji. Primjerice, od predviđena četiri specijalista ortodoncije, ugovoren je samo jedan ortodont u Varaždinu, a ostali pacijenti moraju na pregled i liječenje u četiri poliklinike u Zagrebu. Slična je situacija i s ginekolozima jer prema Mreži javne zdravstvene službe na području Županije nedostaju i četiri ginekološka tima.

Prostor Doma zdravlja putem koncesije na ukupno 20 lokacija diljem Županije koristi 95 koncesionara, a na kraju prošle godine ukupno su imali zaposlenih 178 radnika.

Ukupno je u 2019. godini prihodovao 32.601.240, a rashodovao 35.847.798 kuna. Na edukacijskom planu, stoji u Izvješću o radu i financijskom poslovanju Doma zdravlja Varaždinske županije, razmjerno su uspješno zadovoljene ambicije liječnika i medicinskih sestara, no liječnički kadar i dalje je nezadovoljan svojim statusom u pogledu manjih plaća u odnosu na isti rad koncesionara.

Stanje u Zavodu

Prihodi Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije u prošloj su godini iznosili 24.949.637 kuna, rashodi 24.056.165 kuna, a posebno su aktualni podaci o epidemijama u prošloj godini. Naime, lani je prijavljena tek jedna obiteljska epidemija salmoneloze, a krajem godine pojavila se i epidemija šarlaha u jednom dječjem vrtiću. Obolijevalo se najviše od gripe, a vratilo se i povjerenje prema cijepljenju. Od ukupno 28.327 osoba koje su pozvane u domeni Nacionalnoga preventivnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva, testiranju su se odazvale samo 3722 osobe.

Do konca prosinca 2019. godine zbog ovisnosti su bile liječene 222 osobe, od čega 189 muškaraca i 33 žene. Od toga je bilo 174 opijatskih ovisnika, a 48 ih je došlo zbog konzumacije kanabinoida, ističu u Izvješću o radu i financijskom poslovanju Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije.

Zabrinjavajući je podatak da je tim školske medicine u Novom Marofu i dalje bez liječnika, zbog čega 3090 djece s tog područja nema svoga školskog liječnika, a problem nedostatka liječnika sve je vidljiviji i na području cijele Županije.

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje