Povežite se s nama

Međimurje

Parfem u spomen na Mateja Horvata Japicu, legendarnog ispirača zlata iz Međimurja

Objavljeno:

- dana

Prvog dana proljeća vrijedni su zlatari iz Donjeg Vidovca počinjali sezonu ispiranja zlata.

Ove je godine upravo na taj dan, koji je ujedno i Svjetski dan parfema, predstavljen Zlatarski parfem Gold, nastao u spomen na posljednjeg ispirača zlata u Hrvatskoj, nedavno preminulog Mateja Horvata Japicu.

Ponosna sestra

Tvorac parfema Dejan Levačić iznenadio je 21. ožujka Katarinu Lukač, sestru zlatara Horvata, darovavši joj ovu jedinstvenu bočicu. Uz njih, ovoj su svečanosti u Hotelu Golf prisustvovali i zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman te načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin.

Zlatarski parfem pola je godine odležao zakopan u zemlju na mjestu gdje je Matej Horvat ispirao zlato

Levačić je istaknuo da je priča o nastanku parfemu počela još 2016. godine.
Tada se sjetio da bi bilo lijepo na poseban način odati počast ispiračima zlata, posebice Horvatu, koji je taj dar trebao dobiti za 96. rođendan. Iako Japica nije doživio predstavljanje Zlatarskog parfema, svoj ponos nije krila njegova sestra Katarina, istaknuvši kako se ne boji da će se tradicija ispiranja zlata zaboraviti sve dok postoje mladi ljudi poput Levačića koji je žele sačuvati.

Levačić planira bočicu parfema ručno oblikovati kamenjem iz Drave

Glavna nota parfema je, kaže Levačić, miris šafrana, koji savršeno dočarava život zlatara, posebice u njihovim najtežim trenucima kada je isključivo od tog posla trebalo prehranjivati obitelji.

Parfem je čak pola godine proveo zakopan u rijeci Dravi, na mjestu gdje se ispiralo zlato, nakon čega je uslijedilo filtriranje i ubacivanje listića 24-karatnog zlata.
A da bi ovaj proizvod bio posve domaći, u planu je bočicu parfema ručno oblikovati kamenjem iz rijeke Drave, što će, vjeruje Herman, još više pomoći sve većem turističkom potencijalu koji ima donjovidovski kraj.

Veseli je i što će se ova tradicija i ime Mateja Horvata trajno očuvati u Domu vidovskih zlatara, koji je u fazi pretvaranja u multimedijalnu zbirku.
Zlatarski parfem Gold svi zainteresirani mogu isprobati u zlatarnici „Benjamin“ u centru Čakovca.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje