Zbog očekivanog porasta vodostaja rijeka Mure, Drave i Dunava, započele su preventivne mjere na rizičnim područjima, objavilo je danas, 17. rujna, Ravnateljstvo civilne zaštite.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.
Upute za poplave:
- premjestite vrijedne stvari na povišena mjesta
- pripremite pitku vodu jer će nakon poplave možda biti zagađena (tijekom poplave nemojte piti vodu iz vodovoda, bunara i drugih izvora)
- budite pripravni na evakuaciju s ruksakom za hitne situacije
- ako nadležne službe pozovu na evakuaciju odmah postupite prema pozivu kako biste iskoristili preporučene evakuacijske rute prije njihovog potapanja
- ako ste zatočeni u vašoj kući zbog poplave, pokušajte se uzvisiti što je više moguće
- isključite glavne izvore struje, plina i vode
- ako ste na otvorenom udaljite se od mjesta ugroženog poplavom
- izbjegavajte hodanje kroz sve poplavne vode
- ne prolazite kroz vodu automobilom, biciklom ili nekim drugim prijevoznim sredstvom
- ako ste u automobilu i ne možete se bez rizika prevesti do sigurne pozicije odmah ga napustite i popnite se na povišeno mjesto
- pomozite drugima u vašoj blizini, osobito ranjivim članovima obitelji, teško pokretnima, bolesnima, djeci, osobama s invaliditetom te svima ostalima kojima je potrebno
- ako je prekasno za evakuaciju domaćih životinja ostavite prostore u kojima borave otvorene kako bi mogle izaći
- ako možete povedite sa sobom kućne ljubimce, a u suprotnom omogućite im slobodno kretanje
- slušajte obavijesti na televiziji i radiju
- nakon poplave surađujte sa žurnim službama u čišćenju prostora, uklanjanju lešina uginulih životinja, provedite dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju objekata, bunara i otvorenih prostora kako biste izbjegli zdravstvene rizike.