Povežite se s nama

U fokusu

Patafta objavio kandidaturu za gradonačelnika i poručio: Čačićevci počinili najveću pljačku u povijesti Varaždina

Ivan Agnezović

Objavljeno:

- dana

Politika takvih kao što je Čačić, Varaždincima je nanijela štetu od 700 milijuna kuna, rekao je Davor Patafta i objavio svoju kandidaturu za gradonačelnika. Ujedno je poručio Varaždincima da zaslužuju bolji grad.

Gospodarstvenik Davor Patafta danas je objavio svoju kandidaturu za gradonačelnika Varaždina. Konferencija za medije održana je simbolično ispred varaždinskih bala koje su, kako Patafta tvrdi, Gradu Varaždinu i svima koji u tom gradu žive ne samo sramota, već i uzrok najveće pljačke u povijesti Varaždina. Osvrnuo se i na odluku Vrhovnog suda koja je uslijedila nakon 10 izgubljenih godina, koliko je trajao sudski proces.

– Pozvao sam vas ovdje nakon odluke Vrhovnog suda, jer su sada nakon puno godina sve stvari jasne i s obzirom na veličinu Grada Varaždina, dogodila se najveća pljačka u povijesti našeg grada koja se procjenjuje na nekih oko 700 milijuna kuna. Naime, o čemu je riječ? Samo za primjer, ova folija u koju je zamotan otpad koštala je oko 60 milijuna kuna, ovo zemljište koje će se trebati sanirati ispod bala koštat će oko 20 milijuna kuna.  Znate da Grad Varaždin ima tužbu zato što je politika donijela krive odluke oko koncesije za oko 90 milijuna kuna na varaždinskom sudu. I sad imamo nešto zbog čega smo mi danas ovdje – rekao je uvodno Davor Patafta.

Prostor oko bala, koje kao spomenik nesposobnosti stoje na ulazu u Varaždin više od desetljeća, velik je kao 50 nogometnih igrališta. Tu su trebale biti otvorene minimalno 3000 radnih mjesta, ističe Patafta.

– Kada zbrojite da je za svako radno mjesto mjesečno u Grad Varaždin trebalo ući u proračun oko 1000 kuna, dolazimo do cifre od 300 milijuna kuna koliko je oštećen Grad Varaždin zbog politike koju smo, nažalost, ovih 15 godina proživljavali.  Nakon toga znate da je isplaćen avans za ove bale, odnosno za njihovu  obradu, od 8 milijuna kuna. Znate da je nekim investitorima, jer jednostavno nisu išli graditi, isplaćena isto tako šteta od oko 5 milijuna kuna. Poznato je da je odvjetnicima za svakojake sudske postupke isto isplaćeno oko 5 milijuna kuna. I sad da ne nabrajam…

Jedna od velikih šteta za Grad Varaždin je da bi od izgrađenih tvornica koje su ovdje trebale biti od 2005. godine, Grad Varaždin dobivao naknadu od oko 50 milijuna kuna. Također, Grad Varaždin bi dobivao komunalni doprinos od oko 30-40 milijuna kuna. Kad to sve zbrojite, dolazimo do cifre od oko 700 milijuna kuna. Zašto je to bitno? Jer su građani Grada Varaždina plaćali skuplje dječje vrtiće, znate da je podignuta komunalna naknada prošle godine, znate da je puno priča o prirezu, koji naši Varaždinci plaćaju u iznosu odod 10 %. Svega toga jednostavno ne bi bilo – podsjeća Patafta.

Samo za usporedbu, kada podijelimo sve te cifre na obitelji kojih je u Varaždinu oko 10 tisuća, nalazimo da su jednostavno političari, zbog svojih nekih sebičnih interesa, ukrali doslovce svakoj obitelji prosječno jedan automobil!

– S obzirom na sve ovo što se događalo, i s obzirom na to da mene kao poduzetnika izuzetno smeta da je tek sada nakon 10 godina Vrhovni sud zauzeo svoj stav i presudio da je ugovor koji sam potpisao prije 10 godina ispravan, ja osobno smatram da u ovim svim kandidaturama koje su istaknute u ovome gradu nema kapaciteta koji bi na jedan brz način pokrenuo cijelu poduzetničku zonu. A s obzirom na to da treba otvoriti tih 3000 radnih mjesta, maknuti ovu sramotu, odlučio sam se kandidirati za gradonačelnika Grada Varaždina – objavio je Patafta i poručio Varaždinkama i Varaždincima da zaslužuju bolji grad.

– Osobno nemam velikih političkih iskustava, ali mogu reći, zato jer razumijem financije i štete koje su napravljene Varaždincima, da sam u svojem poslovnom životu isplatio više od 100.000 plaća. Moj zamjenik u kandidaturi će biti gospodin Vlado Sevšek, koji je poznat građanima Varaždina. Od danas mi krećemo u kampanju, naš program je objavljen na službenim stranicama Lige za Varaždin, a i mojim osobnim službenim stranicama – rekao je Patafta.

Osvrnuo se na činjenicu da se 15 godina, otkad je u Brezje došla prva bala, tamo umjesto gospodarstva razvijaju jedino zaraze.

– Sad nakon 15 godina otkako je Grad potpisao sporazum da se tu grade tvornice, znači gdje mu je država poklonila doslovce to zemljište, i ovo zemljište je nekakva šteta jer su Varaždinci taj novac trebali dobiti prije 10-15 godina. Ovo zemljište koje vidite investitori su spremni platiti sigurno više od 100 milijuna kuna. Postavlja se pitanje tko je sve kriv za to?

Kriva je politika, krivi su nekakvi Čačići koji znate da su prijavljivali to, krivi su nekakvi Habuši i njihovi kolege koji su isto tako to prijavljivali, krivi su određeni gradski odvjetnici kojima uopće nije bio interes boljitak Varaždinaca koji žive u ovom gradu, nego im je samo bio interes da dobiju milijun, ili više milijuna kuna. Takvi interesi su napravili štetu od 700 milijuna kuna. Za mene osobno kao poduzetnika to je stvarno jedna od pljački u ovome gradu i ja je zovem pljačkom stoljeća – zaključio je Patafta.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje