Povežite se s nama

U fokusu

Piškornica: Dominka zanimalo je li Jozinović vratio milijunski bonus, Ružman: „I mi čekamo odgovor“

Objavljeno:

- dana

– Nastavno na Izvještaj o radu Piškornice, htio bih reći da je to ogledni primjer kako se treba transparentnije raditi na izvještajima. Svaka čast novome vodstvu. Jer je prošlo moralo otići, zbog prijave DORH-u i slično. Mi ćemo podržati ovakav izvještaj o radu – istaknuo je vijećnik Luka Zrinski na jučerašnjoj sjednici Županijske skupštine.

Nakon njegova izlaganja i prihvaćanja Izvješća o radu trgovačkog društva „Piškornica“ za 2019. godinu, započela je rasprava o novoj točki dnevnog reda, Izvješću o radu trgovačkog društva „Piškornica – sanacijsko odlagalište“ za 2019. godinu.

– Upozorio bih vijećnike da nije baš sve tako čisto kako se prikazuje. Moglo bi biti nečisto. U šestom mjesecu podnesene su kaznene prijave protiv vodstva „Piškornice – sanacijsko odlagalište“ gdje ih se tereti za manipuliranje količinom otpada, odnosno priče koliko ga je izbijeno i gdje se prema izvješćima koja su davali g. Ružman i g. Blažok tvrdilo da je zbijenost 0.7 tone po metru kubnom, pa ste rekli da ne znate, pa je bila 1.5 tona po kubnom metru i sl. Veliki su tu nesrazmjeri. Gospodine Blažok, otkud ti veliki nesrazmjeri u tvrdnjama? Također, je li je Mladen Jozinović vratio bonuse koje je dobio? U kojoj je to fazi? Riječ je o milijun, dva kuna – istaknuo je Dominko u raspravi te apelirao na vijećnike da ne podrže Izvješće „jer i dalje ima indicija da se tamo radi sve i svašta“.

Zatim je za govornicu stao vijećnik Hrvoje Kovač, koji je nastavio u smjeru Dominka.

– Da, govori se o 40.000 tona neprikazanog zbrinjavanja otpada, što je 14 milijuna kuna neprikazanog novca i tu je nezadovoljstvo građana Koprivničkog Ivanca. Nešto je tu nečisto, voda i dio zraka, to se vidi u lanjskom izvješću. Je li se što poduzelo po tom pitanju? Da građani mogu biti bezbrižniji. Izvješće u kontekstu financijskog jest transparentno, no taj dio priče je u kontekstu da papir može trpjeti sve. Zeleni aktivizam je onaj koji nas tjera da razmišljamo agresivnije o budućnosti i bilo bi važno znati što i kako Piškornica planira napraviti u smislu problema koji je javljaju zbog emisija u okoliš – zanimalo Kovača, nakon kojeg je Marijan Blažok, direktor „Piškornice – sanacijsko odlagalište“, ustvrdio da se posljednjih tri mjeseca radi jedna „medijska promidžba“ koja ima veze s nedavno održanim parlamentarnim izborima.

– Zašto? Najprije zbog količine koeficijenta zbijenosti. Ne postoje nikakvi koeficijenti, okolišne dozvole, u dozvoli za gospodarenjem otpada. Apsolutno ne postoje. Ukratko, količina temeljem okolišne dozvole u jednom je dijelu izrađena temeljem koeficijenata kojima su priložene nominalne količine ranije odloženog otpada. To je kompliciranje nego što se čini, stoga ne stoji ta teza o propisanim koeficijentima zbijenosti – objašnjava Blažok.

I dodaje:

– S druge strane, ostvariti jedan i pol koeficijent na novoj plohi, a šljunak je 1,7, zamislite. Ne komunalni otpad. Beton je 2. Takve koeficijente je nemoguće postići u tom trenutku. Jer, o spornih 40.000 tona govori se o novoj plohi na koju smo počeli odlagati u 2018. Sve ovisi o vremenu odlaganja, vrsti otpada i najvećem dijelu enertizaciji samog otpada. To struka kaže. Ovih 40.000 tona je usporedba izračunatog volumena odloženog otpada uz primjenu koeficijenta, nepostojećeg, od 1.25, i onog 0.89. Dakle, na žalost, nekog će to neznanje koštati – govori Blažok.

Kada je riječ o ukazivanju na nečistu vodu, Blažok ističe da je situacija upravo suprotna te da većina građana Koprivničkog Ivanca i naselja Pustakovec vidi unapređenje u monitoringu.

– Što se tiče podzemnih voda, također – ne! Sporne su površinske vode, u izvještajima se vidi da je upitna kvaliteta i uzvodno i nizvodno. Prema tome, odlagalište nije točka koja onečišćava – smatra direktor „Piškornice – sanacijsko odlagalište“.

Ustvrdio je da „s jedne strane imamo neprestane primjedbe na naš rad, a s druge strane opstrukcije načelnika u provođenju projekta i dodatnog monitoringa i nadzora”, te da im načelnik nije dopustio ni da izmjere kvalitetu zraka u Općini Koprivnički Ivanec.

Potom je za govornicu stao direktor „Piškornice“ Mladen Ružman, koji se osvrnuo na bonus koji je bivši direktor Mladen Jozinović trebao vratiti.

– To je pitanje na koje i mi čekamo odgovor, ne možemo utjecati na pravosuđe. U građanskim parnicama podigli smo dvije tužbe, za naknadu štete i za isplatu bonusa te za isplatu tzv. druge plaće. Državno odvjetništvo je potvrdilo kaznenu prijavu i optužnicu u istome postupku za istim suspektnim radnjama bivše uprave. Postupak nije u našim rukama, nadamo se da će završiti povoljno – rekao je Ružman.

I dodao: – Kad nemate što raditi i niste u stanju proizvesti projekte, onda tražite sukob kojeg objektivno, u zadnje tri godine više nema razloga biti. Kada je čelnik JLS-a nakon svih nevolja oko Piškornice vidio da on sam nema ništa dobroga za proizvesti za tu općinu, onda se on sam vratio na staru temu – poručio je i naveo još primjera o lošem upravljanju i političkoj povezanosti na štetu Društva.

Upitao se i sljedeće: – Koji bi to bio kriminalni um koji bi 14 milijuna kuna uspio odložiti na odlagalište, uza sve mjere koje poduzimaju, koja bi to hobotnica trebala biti da umreži 14 komunalnih poduzeća iz četiri županije? – pita se Ružman, koji je najavio mogućnost obraćanja NO i Skupštini da „nas zaštite od suvlasnika tvrtke koji radi sve što može da našteti toj tvrtki“.

Potom je župan Čačić ustvrdio da je trenutno na čelu Priškornice prvorazredna ekipa koja radi transparentno.

– Ne znam treba li neka genijalna inteligencija da shvati o čemu je riječ. Voda je ista iznad smetlišta i ispod. To sa time nema veze. A kada je riječ o zraku, lokalni čelnik ne dozvoljava da se izmjeri. Pazi čuda. Zašto? A konzistencija? Beton je 2 tone. Najvažnije je da smo doveli prvorazrednu ekipu na čelo. I tko se javlja? Tip koji se nikada nije javio za vrijeme Štromara, kad se pokralo što se stiglo. Kad se ponovo spominju paljenja i zagađenja, čovjek bi pomislio da to ima veze s onom upravom. Ne! S bivšom, ali se sada ponovo reciklira. A uz Brezje, to je ozbiljno i s Gradom Varaždinom. Kad sam zaustavio neke procese vezane uz naš otpad, počelo je vrištanje. Samo mi je čudno tko sve vrišti o tom otpadu. Pametnome dosta. Čistimo stvari, pokušavamo da budu maksimalno transparentne. A neki se i dalje koprcaju. Dio je optužen, bit će i kažnjen i nadajmo se da to neće predugo trajati – rekao je Čačić.

Potom je direktor Ružman dodao da „sa Piškornicom nema više problema kojih je bilo ranije.“

– Čim je počela priprema terena za ostvarenje boljeg rezultata na proteklim izborima, odmah smo zatražili inspekcijski nadzor, predložili sudu da se provede mjera sudskog osiguranja dokaza jer se stanje na otpadu mijenja. I tražili smo stručno mišljenje Geotehničkog fakulteta na temu zbijenosti. Sa Piškornicom nema više problema kojih je bilo ranije! – objasnio je Ružman, nakon kojeg je vijećnica Dubravka Biberdžić uputila apel osobama iz sanacijskog odlagališta da „obavještavaju javnost kad treba i ne treba“.

Marijan Dominko potom je replicirao županu:

– Siguran sam da nitko nije zlonamjeran i nitko vas ne napada, ne trebaju nikome politički poeni. No, javnost i vijećnici su zabrinuti. I prije je bilo sve u redu, i sad je. Dakle, mi samo postavljamo pitanja da se izjasnite i prokomentirate tu temu – zaključio je Dominko.

Vijećnici su na kraju većinom glasova prihvatili Izvješće o radu trgovačkog društva „Piškornica – sanacijsko odlagalište“ za 2019. godinu.

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje