Povežite se s nama

Kultura

Pisma grofice Eleonore Drašković

Objavljeno:

- dana

ŠTO ČITATI

Pisma grofice Eleonore Drašković, izd. Dvor Trakošćan i Alice Reininger, Trakošćan, 2013.

 

Krajem godine u trakošćanskom je muzeju predstavljena zanimljiva knjiga „Pisma Eleonore grofice Drašković“, koje je ova plemkinja od 1767. do 1770. godine pisala svom suprugu grofu, komorniku i pukovniku Ivanu VII. Draškovića. To su jedni od rijetkih primjera sačuvane korespondencije iz 18. stoljeća u Hrvatskoj, pa njihovo objavljivanje svakako valja pozdraviti. Izdanje su priredili znanstvena suradnica Sveučilišta primijenjenih umjetnosti u Beču Alice Reininger, koja je uz Dvor Trakošćan i sunakladnica knjige, trakošćanski kustos Ivan Mravlinčić, koji je dobro ocrtao povijesni kontekst, te likovni umjetnik Ivan Rožmarić, koji je knjigu vrlo lijepo i maštovito opremio. Pisma su izvorno pisana na francuskom, a ovdje se donose u stilistički pomnim prijevodima na hrvatski i njemački jezik. No, što nam govore ta pisma, zbog čega nas i danas mogu privući? Naizgled, u njima nema ništa odviše važno. Grofica svom mužu piše o, rekli bismo, prozaičnim temama: o pijanim i bezobraznim slugama, opasnostima na putu, teretu dugova, nabavci sira, dostavi i pranju rublja i prodavanju masti! Ali baš su zato ta pisma privlačna, jer nismo dosad takvo što imali prilike pročitati, nismo se imali prilike uputiti u hrvatsko 18. stoljeće na takav krajnje – životni način. Upravo zbog toga pisma grofice Drašković predstavljaju osobni i izravni, izrazito punokrvni uvid u tadašnji život, uvid kakvom zapravo i nema premca u dostupnim nam povijesnim dokumentima. Osim toga, iz ove knjige saznajemo kako se nekada pazilo na konvencije obraćanja i stilsku razinu, čak i kada se pisalo o posve svakodnevnim stvarima. Možda (i) iz toga možemo štošta naučiti.

[email protected]

Izvor:
Foto:

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje