Povežite se s nama

U fokusu

Plan za bale je gotov, a Habuš želi da ih preuzme – Čistoća!

Objavljeno:

- dana

Zaboravljeno blago

Plan zbrinjavanja baliranog komunalnog otpada, koji treba pokazati ministru zaštite okoliša Mihaelu Zmajloviću kako bi Fond za zaštitu okoliša dao 40 milijuna kuna za saniranje zemljišta u Brezju, konačno je gotov, potvrdio nam je to u srijedu gradonačelnik Goran Habuš.

– Ukratko sam ministru predstavio nekoliko varijanti. Treba vidjeti koja varijanta bi bila najprihvatljivija unutar postojeće koncesije, da koncesionar ne dira ni rok ni cijenu, a da se sukladno zakonu promijeni redoslijed otpada te da se uvedu neke obrade koje su zakonski moguće – pojašnjava Habuš.
Analiza je pokazala, veli, da je 35.000 tona biološki inertno i da se može zbrinuti odlaganjem, a da ostalih 60.000 tona mora proći kroz nekakav postupak obrade, spaljivanja ili nečeg trećeg. – Na nama je da u roku od četiri mjeseca nađemo rješenje koje je prihvatljivo koncesionaru u skladu koncesije, ali i da je prihvatljivo Ministarstvu te Fondu, koji onda može zbrinjavanje sufinancirati sa 60 posto, a da nema prigovora Europske unije – naglašava gradonačelnik.
Nije baš jasno kako će koncesionar pronaći “neku drugu varijantu” unutar koncesije čiji su uvjeti unaprijed propisani.

Istovremeno Habuš bale, koje se polako, ali sigurno raspadaju, želi prebaciti u posjed Čistoće. Veli, prilikom podjele imovine Varkoma i Čistoće bale “nisu bile jasno obuhvaćene”, a sada bi to trebalo ispraviti jer se bliži trenutak kada će se krenuti u rješavanje sanacije zemljišta u Brezju.

Čije su bale?

– U ovom trenutku ostao je, na neki način, u zraku posjed nad balama, ali to ne smatram problemom. Bale su gradske, o tom spora nema. Međutim, nisu dovoljno jasno bile obuhvaćene Planom podjele Varkoma i Čistoće. Sad smo u fazi pisanja sporazuma prema kojemu bi bale prešle u posjed Čistoće čim bismo potpisali koncesijski ugovor za zbrinjavanje baliranog otpada. Čistoća bi taj posao operativno odradila. Čistoća je ionako tamo, to je njezina lokacija i balirka je njezina. Dozvola za bale je ostala na Varkomu i nema potrebe da se Varkom tu upliće kao treća strana koja će davati samo pečat i želja nam je da zbog operativnosti Čistoća bude ta koja sve to može izdati – kaže Habuš. Nije baš jasno kako je prebacivanje bala na Čistoću jednostavnije rješenje ako su one već u posjedu Varkoma. Iz pouzdanih izvora do nas je došla informacija da je nakon opiranja Čistoće da prihvati bale gradonačelnik priprijetio da će tvrtki u stopostotnom vlasništvu Grada oduzeti koncesiju za prikupljanje otpada.

 

Pokušava li Habuš prebaciti odgovornost?

No, gradonačelnik je to demantirao.
– Ne, ja sam samo rekao da se taj problem mora riješiti zakonito. Ne može se nitko postaviti na način da nešto ne želi raditi. I Čistoća i Varkom su gradske tvrtke. Čistoća je osnovana s funkcijom da se bavi djelatnošću zbrinjavanja otpada. Mogu razumjeti da se direktor želi zaštiti i da uvijek postoji mogućnost da koncesionar, primjerice, ne može izvršiti obaveze, pa da nastane šteta za tvrtku. Napravit ćemo sve da se zaštite i Varkom i Čistoća i Grad i da se problem bala riješi – odlučan je gradonačelnik.

Nema obaveze

Direktor Čistoće Davor Skroza pak nije toliko siguran da bi tvrtka na čijem je čelu trebala prihvatiti bale. Napominje da za to ne postoji nikakva obveza. – U Registru onečišćavanja okoliša, koji se vodi pri Agenciji za zaštitu okoliša, Varkom se vodi kao posjednik oko 100.000 tona bala odloženih u Brezju. Dakle, Čistoća nije posjednik baliranog otpada, jer to nije bilo definirano Planom podjele Varkoma s osnivanjem novog trgovačkog društva. Iz toga, a i činjenice da Varkom još uvijek nije isplatio zadnju ratu sukladno Planu podjele, vidljivo je da je taj dokument izrađen brzopleto unatoč činjenici da je za njegovu izradu bilo vremena tri godine – navodi Skroza. Naglasio je i da za zbrinjavanje bala treba osigurati 100 milijuna kuna, što njegova tvrtka – nema.

– Mogu reći da će Čistoća preuzeti balirani otpad tek kada se ostvare svi uvjeti za zatvaranje financijske konstrukcije. Osobno vjerujem da će pitanje zbrinjavanja bala biti riješeno i da gradonačelnik Habuš ima rješenja. Mi ne želimo opstruirati rješenje pitanja zbrinjavanja bala, ali ne na teret tvrtke čiji su vlasnici građani – istaknuo je direktor Čistoće, koji je i kao stanovnik Kučana vrlo zainteresiran za što brže rješavanje bala.

 

Bez odgovora: nismo primili informaciju koliko je plaćen Plan

Predsjednik Nadzornog odbora Čistoće Miljenko Ernoić pak kaže da balirani otpad nije u posjedu Čistoće niti se nalazi na lokaciji koja je u vlasništvu tvrtke. – Nadzorni odbor nije donio odluku o “preuzimanju” bala u posjed, jer to nije moguće s obzirom na izvršeni Plan podjele s kojim je podjela imovine detaljno precizirana. U trenutku kad se potpiše ugovor s koncesionarom i definiraju svi parametri financiranja uklanjanja bala, steći će se i preduvjeti da se pokrene postupak prijenosa baliranog otpada na Čistoću – objašnjava Ernoić.
Gradonačelnik Habuš, sad je očito, niti s gotovim dugoočekivanim Planom nema jasno i precizno rješenje na vidiku. To potvrđuje i pokušaj da bale prebaci Čistoći. Naime, dok je Varkom tvrtka pod pokroviteljskom HNS-a, Čistoća je pod pokroviteljskom HSLS-a. Pokušava li tako Goran Habuš prebacivanjem bala prebaciti i odgovornost?

Plan naručivali tri mjeseca

Plan zbrinjavanja baliranog komunalnog otpada gotov je, potvrdio je Habuš. Sada je ožujak, a da se na njega čeka kako bi se moglo lobirati i dogovarati s Ministarstvom zaštite okoliša i Fondom za zaštitu okoliša najavljeno je 15. srpnja prošle godine na Gradskom vijeću. Analiza bala kao preduvjet za plan bila je gotova 11. studenoga 2014. Taj posao je obavio Bioinstitut Čakovec. Na konferenciji za novinare 29. siječnja ove godine Habuš izjavljuje da će tvrtka, koja je radila analizu, napraviti i Plan. Pet dana nakon toga, 3. veljače, izrada Plana povjerava se drugoj tvrtki: Eko Ina Zagreb. Mjesec dana nakon dodjele posla, 4. ožujka, gradonačelnik je potvrdio da je Plan gotov. Od gotove analize do povjeravanja izrade Plana gradske su vlasti čekale nešto manje od tri mjeseca. Goruće pitanje rješavaju puževim korakom. Pitali smo Grad Varaždin i koliko su platili taj najavljivani plan koji uključuje nekoliko varijanti, no odgovor do zaključenja broja nismo primili.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje