Povežite se s nama

Međimurje

Plesači Vivone otplesali su svoj najdraži, ali i najteži nastup: na Zimskoj produkciji pred domaćom publikom

Objavljeno:

- dana

Plesni studio

Čakovečki Plesni studio Vivona i ove je godine rasprodan.

Nakon Zimske plesne produkcije u Centru za kulturu prije desetak dana slijede gostavanja, natjecanja, festivali… Tijekom 32 godine postojanja Vivona se čvrsto etablirala na hrvatskoj dječjoj plesnoj sceni.

Kad je 1985. godine Karmen Kovačević Jambor osnovala Plesni studio Vivona, njezina želja je bila približiti ples najmlađima. Počela je sa starijima, obrazovala se pa posvetila djeci. Iako je plesna grupa starijih bila tražena na svim važnijim hrvatskim događanjima, Karmen Jambor nije znala što očekivati od djece. Niti je znala hoći li im uspjeti prenijeti svoje znanje.

Sljedeći izazov je tradicionalna, velika 5. Revija plesa u Čakovcu.Domaćin na Reviji će ugostiti i plesne skupine iz drugih gradova.

O natjecanjima i događanjima nije imala hrabrosti razmišljati. Već je dovoljno smiono izgledalo upustiti se u zahtjevan i odgovoran rad s djecom. Ipak, kao osobi sklona izazovima, to joj se učinilo privlačno. Voljela je ples, voljela je djecu i nije vidjela što bi moglo krenuti krivo. Ako je i imala strahova, a jest, držala ih je u podsvijesti.

Njezin entuzijazam pokazao se presudnim. Znanje koje je stekla učeći od vrsnih hrvatskih plesnih pedagoga, kao i brojnih domaćih i stranih stručnjaka, odlučila je konkretno i pokazati. Na prvu audiciju za djecu u Plesni studio Vivona došlo je čak 150 malih potencijalnih plesača. Ta je brojka pokazala koliko veliki interes postoji za takvu vrstu hobija i rekreacije. Nije bilo važno pleše li netko bolje ili lošije, je li riječ o talentu ili o nekome s dvije lijeve noge. Svi su primljeni, dobili su šansu pokušati, a selekcija je išla prirodnim putem. – Djeca su vrlo samokritična. Teže je bilo nekoga uvjeriti da je dobar nego da sam odustane. Nikoga nikad nismo odbili. Svatko ima pravo ostvariti svoje afinitete. A ako ne ide, kažem, djeca to sama shvate i polako odustaju. Nerijetko ih moram uvjeravati da i nisu loši koliko misle. Imaju vrlo visoke kriterije – govori Karmen Jambor.

ako su djeca uvijek vrlo samokritična, suvremena tehnologija, umjesto da ih potakne, ona ih sputava. – Na internetu vide razne svjetske izvođače i misle da i oni moraju biti tako tako dobri ili da ne valjaju. Teško ih je uvjeriti da gledaju profesionalce i da je takvih najmanje, a ne da je to mjerilo kvalitete – objašnjava.
I sve to, prisjeća se, kao da je bilo jučer, a prošle su 32 godine.

Za to se vrijeme puno radilo, vježbalo, odlazilo na natjecanja, organizirali se festivali i dobivale se nagrade. – Vivona ima puno nagrada i pehara, nastupa na televiziji, državnim susretima, revijama, sportskim i kulturnim događanjima – govori Karmen Jambor.

Novi izazov

Ipak, plesači Studija Vivona, saznajemo, najviše vole svoje produkcije. Tu onima do kojih im je najviše stalo pokažu koliko su i što naučili tijekom godine. Jednako je tu i najviše treme, jer nije isto pogriješiti pred nepoznatom publikom ili pred onima do kojih ti je stalo. Djeca su tu posebno osjetljiva. Zadnja takva priredba je održana prije pola mjeseca u Domu kulture.

Na Zimskoj plesnoj produkciji je nastupilo 130 plesača Vivone, od četiri do 18 godina.
Pleše se suvremeni ples s bazom baleta. – Veliku pozornost posvećujemo izboru glazbe prema dobi djece, temi i kostimima – govori voditeljica Jambor. Vivona je poznata kao jedan od rijetkih studija s bogatom scenografijom.

Sljedeći izazov je tradicionalna, velika 5. Revija plesa u Čakovcu. Domaćin Vivona na ovoj će plesnoj priredbi ugostiti i plesne skupine iz drugih gradova. To je samo jedna od priredbi koje očekuju plesače Vivone u ovoj godini. A oni su se s izazovima naučili suočiti.

Izvor: RT
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje