Povežite se s nama

Međimurje

Počasna građanka Čakovca i legendarna umjetnica Lilika Čaki Legenstein otvorila novi postav muzejske kutije

Objavljeno:

- dana

Lilika Čaki Legenstein priredila je nezaboravnu večer u Gradskoj kavani Čakovec.

– Konačno sam doma u svom obožavanom Čakovcu u kavani koja se nekad zvala Royal i koju je moj otac uredio na primjeru peštanskih i bečkih kavana, a to nije bila mala stvar u ono doba. Vesela sam što sam to doživjela, divno mi je danas i bit će mi žao što moram otići iz Čakovca, no današnji susret ostat će mi u divnom sjećanju – rekla je legendarna kazališna glumica, plesna umjetnica, balerina i dobitnica najviše hrvatske nagrade za zasluge u kulturi Lilika Čaki Legenstein, koja je krajem prosinca posjetila Gradsku kavanu Čakovec.

Njezino ime nalazi se i na popisu počasnih građana grada Čakovec, a riječ je i o ženi koja je tridesetih godina prošlog stoljeća, kao mlada polaznica Državne glumačke škole u Budimpešti, s oduševljenjem prigrlila umjetničko ime Čaki, odajući time privrženost i ljubav prema Čakovcu kojeg nesebično voli.

U taj toliko obožavani grad stigla je da bi uljepšala plesnu večer u Gradskoj kavani Čakovec organiziranu povodom otvaranja novog postava muzejske kutije Muzeja Međimurja Čakovec. Umjesto starog servisa za kavu, koji je bio izložen prijašnja tri mjeseca, u muzejskoj kutiji nalaze se predmeti koje su čakovečke dame koristile na plesnom podiju kavane Royal dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća.

Plakat iz 1933. godine

Par ženskih cipela i pamučnih rukavica, ogrlicu od bijelih perli, plesnu knjižicu, nalivpero za upisivanje u plesnu knjižnicu, ženski šešir i torbicu odabrala je mlada kustosica Muzeja Međimurja Tajana Vidović, koja je uz ravnateljicu Muzeja Mašu Hrustek Sobočan, prisustvovala ovoj plesnoj večeri.

Iznad plesne kutije izvješen je plakat iz tog vremena – subota, 8. srpnja 1933. u devet sati navečer – kada se u tadašnjoj kavani Royal održavala plesna večer na kojoj su prvi puta nastupale mlade plesne umjetnice, desetogodišnje Lilika Legenstein i Livija Hahn, o čemu je više ispričao Zlatko Bacinger, voditelj promidžbe i marketinga Muzeja Međimurja Čakovec.

– Ova je kavana doista baš po svemu bila na razini bilo koje bečke ili peštanke kavane u to vrijeme. Ovim plesnim događajem i susretom s Lilikom na neki se način vraćamo u prošlost na dan 8. srpnja 1933. godine kada je Lilika Legenstein ovdje imala prvi svoj plesni nastup. To je doista bilo nešto prekrasno i pokušat ćemo dočarati to danas na plesnoj večeri – rekao je Bacinger.

Objasnio je da se u tridesetim godinama prošlog stoljeća u Čakovcu odvijao buran kulturni, društveni i sportski život za koji je uvelike zaslužna obitelj Legenstein, koju čine otac Geza, njegova supruga Elizabeta te sin Laci i kćer Lilika.

– Tadašnji društveni život u Čakovcu bio je iznenađujuće dinamičan. To je bilo vrijeme koje su zvali „lude dvadesete“, a one ne samo da su zahvatile zapadnu Europu, nego dobrim dijelom i ovaj dio Europe, pa i samo Međimurje. Osim obitelji Legenstein, i obitelji Morandini te Vajdej držali su sve stupove društva – obrazovanje, kulturu, sport i gospodarstvo. To su bili vrlo bogate osobe – gospodarstvenici i tvorničari koji, ne samo da su bili idejni začetnici pojedinih kulturnih događanja, nego su ih i financirali. Stvarno je bilo izuzetno vrijeme – rekao je Zlatko Bacinger, koji se pomalo sjetno, sjetio i završetka tih sjajnih godina.

– Dinamika tog kulturnog i društvenog života potrajala je još sljedećih desetak godina. Naglo je prekinuta, dakle dobar dio promotora kulturnih i sportskih događanja na ovim je prostorima završilo u koncentracijskim logorima. Nakon 1945. godine, gostovo su svi financijeri opljačkani i pokradeni. Ostali su bez svoje imovine, a većinu društvene moći preuzeli kojekakvi partijski sekretari i političari, što je na neki način bio kulturni šok za Međimurje i trebat će desetljeća da se to na neki način povrati – rekao je Bacinger.

Nakon 2. Svjetskog rata Gradska kavana Čakovec bila je potpuno marginalizirana, čak su se tamo u jedno vrijeme prodavali bicikli, tako da Zlatko Bacinger čvrsto vjeruje da će se obitelj Pintarić, sadašnji vlasnik kavane, i dalje truditi povratiti nekadašnji sjaj ove kavane.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje