Povežite se s nama

U fokusu

Početak radova na sanaciji i zatvaranju odlagališta neopasnog otpada „Čret“ u Novom Marofu

Objavljeno:

- dana

U prostorijama male dvorane KC “Ivan Rabuzin” u Novom Marofu u petak 9. kolovoza održana je konferencija za medije povodom uvođenja u posao projekta Sanacije i zatvaranja odlagališta neopasnog otpada „Čret“.

Konferenciji su prisustvovali gradonačelnik Grada Novog Marofa Siniša Jenkač, voditelj projekta gradnje Željko Štromar iz PDM savjetovanja zatim predstavnici izvođača radova zajednice ponuditelja: Mario Mlinar za OPERA GROUP d.o.o., Gregor Jaklić za KOSTAK d.d., predstavnici stručnog nadzora i koordinacije zaštite na radu zajednice ponuditelja: Danko Jukić za HIDRO UNA d.o.o., Zagreb i VODODER d.o.o., Zagreb.

EU projekt Sanacija i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada „Čret” odobren je za sufinanciranje u okviru Poziva za dostavu projektnih prijedloga „Sanacija i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada“ Ministarstva zaštite okoliša i energetike, financiranih iz fondova Europske unije, odnosno iz Kohezijskog fonda u financijskom razdoblju 2014-2020. Predviđana ukupna vrijednost projekta iznosi 17.488.025,75 kn s PDV-om. Prihvatljivi troškovi iznose 15.632.400,75 kuna s PDV-om. Sufinanciranje iz Kohezijskog fonda u sklopu operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. iznosi maksimalno 13.287.540,64 kuna s PDV-om, odnosno 85% prihvatljivih troškova. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost će sufinancirati provedbu Projekta davanjem sredstava pomoći u iznosu do najviše 1.563.240,08 kuna s PDV-om, odnosno 10% prihvatljivih troškova Projekta. Javnom nabavom postignute su niže cijene.

Svrha ovog projekta je sanacija i konačno zatvaranje odlagališta neopasnog otpada „Čret“ u Novom Marofu čime će se pridonijeti sprečavanju potencijalnih negativnih utjecaja ovog odlagališta na okoliš i ljudsko zdravlje, odnosno zaštiti podzemnih i površinskih voda, smanjenju emisije stakleničkih plinova te zaštiti i očuvanju prirodnog okoliša. Provedba projekta u skladu je s ispunjenjem međunarodnih obveza definiranih Ugovorom o pristupanju RH EU te pridonosi održivom razvitku, učinkovitoj zaštiti i korištenju prirodnih resursa, unaprjeđenju prirodnog i životnog okoliša.

U odlagalište „Čret” otpad se dovozio od 1963. do 2015. godine. U to vrijeme otpad se nije odlagao na sanitarni način, odnosno odlagao se na neuređeno odlagalište, gdje se nisu provodile mjere kojima bi se smanjio njegov štetan utjecaj na okoliš: procjedne vode su nekontrolirano odlazile u podzemlje, nije se vršilo otplinjavanje otpada, nije izgrađen sustav za odvodnju oborinskih voda, niti je odlagalište ograđeno. Procjenjuje se da je na odlagalište odloženo oko 184.000 m3 otpada na ukupnoj površini od 29.786 m2. Točnu količinu i rasprostiranje otpada teško je odrediti jer se dio otpada nalazi ispod razine prirodnog terena (meandar rijeke Bednje), te je određena količina otpada izmiješana s tlom.

Prema projektnoj dokumentaciji, sanacija i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada ”Čret” predviđa iskop i djelomično preslagivanje otpada, te formiranje tijela odlagališta u obliku krnje piramide i prekrivanje završnim prekrivnim sustavom (površina saniranog tijela odlagališta iznosit će 21121 m2, izgradnju sustava za otplinjavanje (pasivno otplinjavanje – 7 zdenaca (biofiltera)), sustava za prikupljanje i odvodnju oborinskih voda (obodni kanal oko odlagališta i ispust čistih oborinskih voda iz obodnog kanala u recipijent – rijeka Bednja), izvedbu obodnog nasipa oko cijelog tijela odlagališta, izgradnju interne makadamske prometnice (protupožarni put), izgradnju ograde oko prostora odlagališta, izgradnju ulaza, postavljanje piezometara te krajobrazno uređenje prostora odlagališta. Nakon provođenja sanacije i uređenja odlagališta cjelokupni zahvat – prostor unutar ograde odlagališta zauzimat će površinu od 2,9786 ha (29786 m2).

Gradonačelnik Grada Novog Marofa podsjetio je da je ovo završna faza zatvaranja predmetnog odlagališta kojoj su prethodile mnogobrojne administrativne aktivnosti tijekom posljednjih nekoliko godina, dok želja i namjera zatvaranja odlagališta na području Grada postoji već dvadesetak godina te je ponekad bila i politička tema.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje