Povežite se s nama

Život i društvo

Podzemlja Ivanščice i Ravne gore kriju velike zalihe pitke vode koju “truje” odbačeni otpad

Objavljeno:

- dana

Daleko od ljudskih očiju, u podzemlju Ivanščice i Ravne gore krije se velika zaliha pitke vode ali i odbačeni otpad – jedna od najvećih prijetnji zalihama podzemne pitke vode u Varaždinskoj županiji, istaknuto je 13. listopada na predavanju koje je u Županijskoj palači u Varaždinu organizirala Speleološka udruga „Kraševski zviri“ u suradnji s Javnom ustanovom PRIRODA Varaždinske županije.

Naime, krš u Hrvatskoj zauzima preko 50 % ukupne površine kopna, od čega mali, ali važan dio pripada i sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Na području Varaždinske županije okršeni su dijelovi planinskih masiva Ivanščice, Ravne gore, Kalnika te Varaždinsko-topličkog gorja. Najveći broj speleoloških objekata nalazi se na Ravnoj gori koja je i najokršenija, nakon čega slijedi Ivanščica.

Sudionike predavanja je na početku pozdravila Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove, a zatim su o provedenim istraživanjima speleoloških objekata (špilja i jama) na području Ivanščice i Ravne gore u Varaždinskoj županiji, govorile Vinka Dubovečak i Valentina Kraš, predstavnice Speleološke udruge „Kraševski zviri“ iz Ivanca.

Speleološka udruga „Kraševski zviri“ iz Ivanca djeluje već više od 13 godina i aktivna je članica Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza. Uz aktivnosti na popularizaciji speleologije, provođenju znanstvenih i stručnih istraživanja, udruga je aktivna i u organizaciji speleoloških tečajeva, radionica i škola, kao i u provođenju akcija čišćenja onečišćenih speleoloških objekata, te time značajno doprinosi zaštiti prirode Varaždinske županije.

Pojedini speleološki objekti s područja Varaždinske županije, poput Cerjanske špilje, Zdenca pri Ciglaru i Špilje pod Špicom uključeni su i u Ekološku mrežu Natura 2000, dok su špilje Vindija i Mačkova pećina ujedno i zaštićeni paleontološki spomenici prirode te kulturno dobro Republike Hrvatske.

Odlaganje otpada u podzemlje raširena je praksa koja ugrožava zalihe podzemne pitke vode, ali i svjetski jedinstvenu špiljsku faunu. Brojnost onečišćenih speleoloških objekata, kao i složenost njihove sanacije danas predstavljaju veliki problem. Radom speleoloških udruga postignut je značajan napredak u prepoznavanju ovog problema, kao i u organiziranom pristupu zaštiti krškog podzemlja na svim razinama. Važna karika u očuvanju podzemne geobaštine je i edukacija šire i stručne javnosti, čemu značajno doprinosi i ovo predavanje.

Život i društvo

Jurjevo u Mađarevu uz izložbe, koncerte i predstave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župa sv. Vida i sv. Jurja mučenika u Mađarevu slavi svog nebeskog zaštitnika u utorak 23. travnja 2024. a ove godine ujedno i dvjestotu obljetnicu izgradnje sadašnje crkve.

Za tu prigodu pripremat će se trodnevnicom koju će predvoditi vlč. Ivica Puškadija st. župnik u Starigradu kraj Koprivnice, a nakon slavlja svete mise od 18 sati, svakodnevno će biti kulturni program.

Tako će u subotu 20. travnja na platou ispred crkve KUD Prigorje iz Križevaca održati koncert tradicijskih pjesama i napjeva.

U nedjelju 21. travnja u crkvi će biti koncert klasične glazbe „Častimo te Jurju sveti…“ na kojem će nastupiti mezzosopranistic Iva Krušić, tenor Mario Bokun, sopranist Marko Antolković, basbariton Boris Beus uz klavirsku pratnju i umjetničko vodstvo Helene Borović.

Dramska družina “Ozana” iz Visokog izvest će dramsko-scensko uprizorenje legendarnog životopisa svetog Jurja uz pedagoško-umjetničko vodstvo Tibora Martana u ponedjeljak 22. travnja, također u crkvi nakon svete mise.

Na samo Jurjevo u utorak 23. travnja mons. Bože Radoš predslavit će svečano euharistijsko slavlje s početkom u 18 sati. Sat vremena ranije prethodit će otvorenje etnografske izložbe „Kinč poveda jurjevsku pripovest“ u PŠ Madžarevo. Autor izložbe i postava je etnolog Tibor Martan, a nakon svete mise bit će koncert Klape sv. Mihovil.

Nastavite čitati

Život i društvo

Pridružite se velikom ekološkom projektu Rezolucija Zemlja i ove subote dođite na varaždinski Motičnjak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Projekt Večernjeg lista Rezolucija Zemlja pokrenut je u prosincu 2021. Od tada je postao najveći ekološki projekt u povijesti Hrvatske u kojem je do sada sudjelovalo više od 38.000 volontera, u 147 akcija čišćenja skupljeno je više od 380 tona smeća i 750 tona recikliranog papira.

Čistećim medvjedićima je pripala čast da u sklopu Rezolucije Zemlje 2022. organiziraju prvu akciju čišćenja. Varaždinski ogranak Čistećih medvjedića pridružio se prošle godine kad su počistili područje Cirkovečke i Belih kipa.

U subotu, 20. travnja, čistit će se područje oko jezera Motičnjak, a planirani početak akcije je u 10  sati. 

Okupit će se na plaži kod šume Motičnjak, a na točno mjesto parkinga dovest će vas google maps koordinate:https://maps.app.goo.gl/6ymbH4QoVgJKgXJV9

Sve sudionike podsjećaju da se adekvatno odjenu i ponesu vlastite bočice s vodom. 

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta termin akcije se pomiče, a sve aktualne informacije o ovoj i ostalim akcijama čišćenja i druženjima volontera Čistećih medvjedića pratite u Facebook grupi Čisteći medvjedići – Kontinentalna Hrvatska – grupa za dogovore.

Uz grupu za dogovore Medvjediće možete lajkati i zapratiti na Facebooku, Instagramu, LinkedInu i njihovoj webstranici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje