Povežite se s nama

Međimurje

Pojedinačni i ekipni pobjednici Međimurske premijer lige u ribolovu

Izvor: Miroslav Mikulčić

Objavljeno:

- dana

Naslovna fotografija: Ekipni pobjednici Međimurske premijer lige slijeva: “Linjak” Palovec, “TSHMF” Čakovec, “Klen” Sv. Marija. Piše: Miroslav Mikulčić.

Kako se ove godine zbog koronakrize nisu održavala natjecanja u hrvatskim ribolovnim ligama, Međimurski ribolovni savez odlučio je organizirati Međimursku premijer ligu.

Međimurska premijer liga bila je sastavljena od deset međimurskih ribolovnih društava koja bi inače nastupala u Hrvatskim ribolovnim ligama. U premijer ligi su nastupali: „COLMIC KLEN“ iz Svete Marije, „TSH SENSAS MATCHFISHING“  Čakovec, „MURA“ Mursko Središće, „LINJAK“ Palovec, „GLAVATICA PFEIFER TTI SENSAS“ Prelog, „KARAS“ Peklenica, „SMUĐ“ Draškovec, „OSTRIŽ“ Novakovec,  „DRAVA“ Donji Mihaljevec i „SOM“ Kotoriba.

Pojedinačno najbolji je bio Mihael Pongrac, član SRD-a „COLMIC KLEN“ iz Svete Marije.

Mihael Pongrac član je SRD-a „KLEN“ iz Svete Marije otkad zna za sebe. Prve korake u životu napravio je s ribolovnim štapom i do dana današnjeg se ne odvaja od njega. Rezultati neizmjerne ljubavi prema prirodi i ribolovu vidljivi su u natjecanjima na kojima je sudjelovao i uvijek bio pri samom vrhu. Nabrojimo samo neka: kao hrvatski reprezentativac nastupao je u kategorijama U-20 i U-25 na svjetskim ribolovnim prvenstvima u Italiji (3. mjesto ekipno), Sloveniji (osvojeno 2. mjesto ekipno), Francuskoj, Nizozemskoj, Portugalu, Irskoj.

U kategoriji seniora u Srbiji je osvojio 7. mjesto ekipno i 2. pojedinačno.

Kada je sve počelo, tko vas je “navukao” na ribolov?

Lovim ribe od malih nogu, otkad znam za sebe. Ribolov je nešto što me opušta i u potpunosti ispunjuje… Vjerujem da se nikad neću prestat baviti ovim predivnim sportom. Glavni „krivci“ moje ljubavi prema ribolovu su tata Stjepan i djed Boris. Tata me i učlanio u „KLEN“ gdje sam se još više specijalizirao za natjecateljski ribolov uz pomoć članova – prijatelja iz Društva.

Kakvu ste opremu koristili kad ste se prvi put učlanili u Klen?

Zahvaljujući roditeljima, od samoga početka lovim solidnom opremom, što mi je uvelike u početku pomoglo kod ostvarivanju dobrih rezultata; najprije u međimurskim ligama, zatim hrvatskima i na kraju kao kruna svega na svjetskim prvenstvima. Danas, s obzirom na to da koristim više tehnika u ribolovu, kojim se bave i tata te sestra Paola, moram priznati da imamo gotovu svu potrebnu opremu kojom smo prezadovoljni.

Otac i sin: Stjepan i Mihael Pongrac

Kakva je bila ribolovna sezona u prošloj godini?

Uzevši u obzir otkazivanje sezone HŠRS-a zbog stanja s COVID-om, moj raspored bio je itekako i dalje dobro popunjen. Ovim putem zahvaljujem se rukovodećim ljudima iz Međimurskog ribolovnog saveza na cjelokupnoj ovogodišnjoj organizaciji. Osobno sam lovio Međimursku premijer ligu (pojedinačno 1. mjesto i ekipno 3. mjesto) i Feeder ligu gdje sam ostvario nekoliko odličnih rezultata i usput osvojio par medalja. Kao član ribolovnog sudačkog kolegija sudio sam na ligama mladeži, ligi Mastera i Veterane te 2. Međimursku ligu istok.

Prepreke u 2020. godini?

S moga, a i stajališta moje ekipe, nisu postojale. Tu je opet, naglašavam, Međimurski ribolovni savez odradio lavovski dio posla. Pobrinuo se da se poštuju sve epidemiološke mjere i nije zabilježen nijedan slučaj zaraze.

Konkurenti za osvajanje pojedinačnog prvog mjesta?

Nažalost, ili još možda bolje na sreću, najveći konkurent bio je moj timski kolega Dragutin Peter, na kraju sam ipak pobjednički pehar dignuo ja. Uz Drageca bilo je još nekoliko odličnih natjecatelja te je bilo neizvjesno do samog kraja.

Kako uskladiti raspored ribolova s drugim obvezama?

Uskladiti fakultetske obaveze i prepun kalendar liga i suđenja nije bilo lako, moram priznati da je ponekad i frustrirajuće, ali kad se nešto voli i želi, nađe se načina da se sve organizira.

Najznačajniji ulovi u hobi ribolovu il natjecateljskome?

Šaran 25 kg, amur 15 kg, tolstolobik 10 kg… Ulovljeno 7600 kedera uz koju žutooku na 1. ligi HŠRS-a Bosut Vinkovci za 4 sata natjecanja. Osvojeno 2. mjesto u sektoru na seniorskom SP-u u Novom Sadu (7793 grama patuljana – američkih somića).

Kratkoročni planovi za tebe, tvoj klub?

Nadam se loviti ligu HŠRS-a 2021. godine. Kao društvo dat ćemo sve od sebe i pokušat ponovno izboriti sam vrh tablice I Hrvatske ribolovne lige.

Poruka za kraj?

Vratimo se na stara druženja uz kvalitetan ribolov! Neka pobijede bolji, spretniji i sretniji uz naš ribički pozdrav “Bistro!”

Pojedinačni pobjednici Međimurske premijer lige slijeva: Dragutin Peter, Mihael Pongrac, Miro Mesarić
Ekipa “TSHMF”, ekipni pobjednici Međimurske premijer lige, slijeva: Sandi Matijašević, Željko Raženj, Želimir Pavlic, Alan Perko. Čuči: Miljenko Perko.

Intervjuiran je predstavnik “TSHMF”-a, natjecatelj svjetskog renomea Alan Perko.

Kako to da ste odabrali baš TSH?

“TSH MATCHFISHING” je jedan relativno mladi ribolovni klub koji nema prevelike tradicije, osnovani smo 2007. godine, ali usudio bih se reći da imamo puno entuzijasta vezanih uz sama ribolovna natjecanja. To je klub koji strahovito puno ulaže u natjecanja te teži tome da uvijek bude što bolji. Sva ta ulaganja u ribiće i ribolovna natjecanja prepoznali mi kao natjecatelji; iako smo iz različitih krajeva „Lijepe Naše“ zajedno smo se skupili u njemu, s ciljem ostvarivanja što boljeg plasmana na natjecanjima.

Tko je uz vas još nastupao za TSH MF ?

U našoj ekipi u 8 kola bilo je dosta promjena u samome sastavu. Ekipa se sastavljala na način da na određenim vodama love oni koji su za njih najspremniji. Ekipu su činili sljedeći članovi: Alan Perko, Miljenko Perko, Željko Raženj, Želimir Pavlic, Leon Međimurec, Sandi Matijašević te Mitja Kmetec.

Alan Perko s ulovom nakon natjecanja

Koliko vam je značilo organiziranje Međimurske premijer lige?

Smatram da je dobro da se Liga održala, iako je moje osobno mišljenje da nije bilo potrebe za odgađanjem prve Hrvatske ribolovne lige jer kao što smo mogli vidjeti više-manje sve su županije u državi održale županijske lige te se isto tako održao velik broj kup-natjecanja na kojima su nastupali ljudi iz svih dijelova Hrvatske.

Kako ste se općenito snašli u njoj kao ekipa?

Iako konačni rezultat to ne pokazuje, Liga je bila izrazito dinamična i neizvjesna. Na koncu smo imali 11 bodova prednosti, ali slobodno možemo reći da je borba do predzadnjeg kola bila izrazito neizvjesna. Mi smo kao ekipa imali razne plasmane i to najviše zbog nemogućnosti nekih natjecatelja da love na nekim kolima.

Konkurenti u Premijer ligi?

Od prvog kola najviše smo se „tukli“ sa ekipom iz Svete Marije te smo se stalno sa njima izmjenjivali u ukupnom vodstvu. Iako su oni na kraju završili na trećem mjestu iza ekipe „Linjka“ iz Palovca, možemo slobodno reći da smo prvih 6 kola s njima vodili dosta neizvjesnu borbu.

Detalji oko same pripreme za natjecanje?

Sama priprema odnosila se na proučavanje taktike i tehnika ribolova vode na kojoj se održalo natjecanje. Liga se održala na vodama koje su nam svima u Međimurju bile dobro poznate pa s te strane nije bilo nekih većih iznenađenja. Trebalo je sve proći do najsitnijih detalja kako bismo dobili što bolji uvid u cjelokupnu situaciji koja će nas očekivati, odnosno koja bi nas mogla očekivati. Uvijek treba ima razrađen plan B, ako prvotni ne bi prolazio.

Slavlje nakon osvojene Lige?

Nakon osvojene Lige nije bilo nekog pretjeranog slavlja jer smo i prije njezinog početka očekivali prvo mjesto te bi za nas sve ostalo bio izraziti neuspjeh. Da smo od prvog kola lovili u punom sastavu, Liga bi puno ranije, smatram, bila riješena, ali eto ispalo je ovako zbog „viših sila“ te je Liga bila neizvjesna i napeta do samog kraja.

Prijedlozi za unaprjeđenje lige?

Smatram da bi bilo dobro da su se dirigirale tehnike jer bi se time potaknulo ostale natjecatelje da bolje barataju sa svim tehnikama te bi kvaliteta Lige otišla na još veći nivo. Osim toga smatram da ako se već lovila ova Liga da bi bilo realnije da ima više od 8 kola jer se samim time faktor sreće suzbija na minimum.

Paralele između natjecanja u Međimurskoj premijer ligi, Hrvatskoj ligi ili na nekom svjetskom natjecanju?

Što se tiče konkurencije ona je totalno neusporediva. Kvaliteta na svjetskim prvenstvima je neusporedivo viša, ali moramo znati da je na svjetskim prvenstvima više od 70 % profesionalnih natjecatelja te je onda to i u neku ruku očekivano. Kompletno gledano cjelokupna logistika samih ekipa je daleko mnogobrojnija negoli je to slučaj na natjecanjima u Hrvatskoj.

Planovi za bližu i daljnju budućnost?

Pa nadam se da ćemo i dalje biti u samom vrhu u RH te osvojiti Prvu ligu, ekipno te se plasirati na Svjetsko klupsko prvenstvo. Nije nam se cilj samo plasirati na klupsko SP, već i ostvariti što bolji plasman, ali za to su potrebne izrazite naporne logističke pripreme i sve ostalo vezano uz njih.

Poruka?

Smatram da i dalje moramo težiti tome da budemo što bolji, kako ekipno, tako i pojedinačno. Također bih se htio zahvaliti svim članovima ekipe koji su u svakom trenutku dali 120% sebe te mnogo puta stavili interese ekipe ispred vlastitih.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje