Povežite se s nama

Međimurje

Policija: „Ne okrećite leđa! Prijavite sumnjivce i zaštitite potencijalne žrtve nasilja!“

Objavljeno:

- dana

Stupanjem na snagu mjera kojima se nastoji zaustaviti širenje pandemije koronavirusa životi građana su se u velikoj mjeri promijenili. Nužnost izolacije i karantene natjerala je ljude da veliki dio vremena provode u zatvorenom prostoru, što u određenim slučajevima može itekako loše utjecati na mentalno zdravlje.

Brojne udruge i institucije upozoravaju i na porast obiteljskog nasilja, a iz tog je razloga pokrenuta kampanja „Iza vrata“, koju zajedničkim snagama predvode Ministarstvo unutarnji poslova, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i agencija „Degordian“. Cilj kampanje je osvijestiti građane da ne okrećemo glavu i prijave nasilje koje se događa u njihovoj blizini.

Tijekom ove godine, od 1. siječnja do 14. travnja, na području Policijske uprave međimurske evidentirano je 65 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te sedam kaznenih djela nasilja u obitelji iz Kaznenog zakona. U istom razdoblju prošle godine (od 1. siječnja do 14. travnja 2019.) evidentirano je 80 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te tri kaznena djela nasilja u obitelji iz Kaznenog zakona.

Jasna poruka o stavu države prema nasilju u obitelji

Kada govorimo o periodu od unatrag mjesec dana (od 14. ožujka do 14. travnja 2020.) na području Policijske uprave međimurske evidentirano je 26 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te jedno kazneno djelo nasilja u obitelji iz Kaznenog zakona. U istom razdoblju prošle godine (od 14. ožujka do 14. travnja 2019.) na području PU međimurske evidentirano je 26 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, dok kaznena djela nasilja u obitelji nisu evidentirana.

– Napominjemo da se u povećanju broja kaznenih djela nasilja u obitelji te smanjenju prekršajnih djela nasilja u obitelji ne radi o ukupnom porastu nasilja, niti se pokazatelji tako smiju tumačiti. Naime, veći broj prijava kaznenih djela rezultat je napora u senzibilizaciji i edukaciji policije koja se provodila tijekom prošle godine, a da bi policijski službenici određena kažnjiva ponašanja češće prepoznavali i pravilno kvalificirali putem kazneno-pravne, umjesto prekršajno-pravne reakciju. Dakle, radi se više o preraspodjeli kaznene i prekršajne odgovornosti počinitelja tih nedjela nego o porastu, odnosno padu broja evidentiranih prekršaja i kaznenih djela nasilja u obitelji na nekom području – pojašnjavaju iz Policijske uprave međimurske.

Ovime se i počiniteljima i žrtvama šalje jasna poruka o stavu države prema nasilju u obitelji.

Nasilnici najčešće dolaze iz kruga obitelji u kojoj se dogodilo nasilje

– Navedeno je vidljivo i po manjem broju žrtava prekršaja i kaznenog djela nasilja u obitelji s obzirom da smo u razdoblju od 1. siječnja do 14. travnja 2019. evidentirali 125 žrtava obiteljskog nasilja, dok je u istom razdoblju ove godine evidentirano 39 žrtava manje. Što se tiče počinitelja navedenih prekršaja i kaznenih djela nasilja u obitelji, oni najčešće dolaze iz kruga obitelji u kojoj se dogodilo nasilje – dodaju iz PU međimurske te zaključuju:

– Naglašavamo da je suzbijanje nasilja na štetu bliskih osoba, odnosno članova obitelji tijekom trajanja epidemije prioritet u postupanjima policije s jasnim ciljem redukcije ovih neprihvatljivih ponašanja pojedinaca. Upravo s tim ciljem je pokrenuta pro bono kampanja „Iza vrata“.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje