Povežite se s nama

U fokusu

Poljoprivrednici, objavljen poziv za potpore, Varaždinska županija pripremila i dvije nove važne mjere!

Objavljeno:

- dana

– Varaždinska županija je od 2005. do 2017. godine pretrpjela 21,7 milijardi kuna šteta, dok je država poljoprivrednicima isplatila 21 milijun kuna, što je dva posto, dakle ništa.

Svi ti eksperti, papiri i komisije su koštali više nego što je isplaćeno našim poljoprivrednicima. Da bi zaustavili ovakvo glumatanje da se nešto radi, odlučili smo utrostručili naše budžete za poljoprivredu i uložiti u model kojim ćemo dovesti europski novac za osiguranje u Varaždinsku županiju – rekao je župana Radimir Čačić na današnjoj konferenciji za novinare, na kojoj su predstavljene potpore i mjere za razvoj poljoprivrede u Varaždinskoj županiji.

Osigurajte svoje usjeve, nasade i stoku

Danas je na Internet stranicama Varaždinske županije objavljen javni poziv za dodjelu potpora na koje se mogu prijaviti poljoprivrednici, za što je u proračunu osigurano čak tri milijuna kuna.  No, uz te direktne potpore, u poljoprivredu će biti uloženo i dodatnih 1,5 milijuna kuna, što će biti rekordna izdvajanja za razvoj poljoprivrede u zadnjih osam godina. Prvi put bit će dodijeljene potpore za mjeru pod nazivom “Održiva poljoprivredna proizvodnja”.

– Svrha ove mjere je financijski rasteretiti poljoprivrednike u njihovom redovnom poslovanju, te ih potaknuti da osiguraju svoje usjeve, nasade i stoku. Ovime želimo podići svijest o važnosti osiguranja, jer je upravo to način prevencije elementarnih nepogoda – rekao je Čačić.

Dodao je da se poljoprivrednike želi potaknuti da novac koji izdvoje za police osiguranja vrate putem EU fondova.

– Želimo ih potaknuti da koriste Mjeru 17 iz “Programa ruralnog razvoja” za razdoblje 2014. – 2020. putem koje se omogućava povrat sredstava. Trenutno se radi o 65 posto povrata premije osiguranja – pojasnio je.

Iznos potpore po mjeri “Održiva poljoprivredna proizvodnja” je do 18.000 kuna po korisniku. Potpore iznose: za kukuruz do 130 kuna po hektaru, za žitarice 200 kuna, bundeve 1.000 kuna, uljarice i krumpir po 4.000 kuna po hektaru, povrće 2.500 kuna, bobičasto voće 6.000 kuna, vinograd 5.500 kuna, voćnjak 5.000 kuna, krmne kulture 250 kuna, šećerna repa 350 kuna, aromatično i ljekovito bilje 300 kuna, cvijeće i ukrasno bilje maksimalno 7.000 kuna po hektaru, a za stoku po uvjetnom grlu preračunato na hektar poljoprivrednih površina.

Pokrenute mjere za proljetnu sjetvu ili sadnju

Druga nova mjera je “Proljetna sjetva”, a ona se provodi putem Garancijske agencije Varaždinske županije (GARA). Cilj je poticanje financijske aktivnosti, odnosno izdavanje jamstava za obiteljska poljoprivredna gospodarstva u svrhu financiranja proljetne sjetve ili sadnje.

– Budući da je najkritičnija točka svake poljoprivredne proizvodnje uprava sjetva ili sadnja, jer se poljoprivrednici susreću s nepovoljnim zajmovima, skupim kreditima, kao i nefleksibilnošću bankarskih institucija oko instrumenata osiguranja, Županija će putem GARA-e izdavati jamstva OPG-ovima u svrhu financiranja proljetne sjetve ili sadnje. GARA će, naravno, obavljati kontrole namjenskog trošenja odobrenih sredstava – naveo je župan Čačić.

Županija je za jamstveni fond u proračunu za 2018. godinu osigurala 500.000 kuna, a sa sredstvima HPB-a se jamstveni fond povećava na ukupno 1,5 milijun kuna, pa će GARA izdavati jamstva za kredite u iznosu od 30.000 do 100.000 kuna uz kamatu od tri do pet posto.

Kad su u pitanju potpore iz samog proračuna, poljoprivrednici se, osim za mjeru “Održiva poljoprivredna proizvodnja”, mogu javiti i za sljedeće mjere: okrupnjavanje i povećanje poljoprivrednog zemljišta, analiza poljoprivrednog zemljišta, očuvanje tradicionalnih proizvoda, obrta i usluga, cjeloživotno obrazovanje, podizanje trajnih nasada, nabava i postavljanje sustava za navodnjavanje, nabava i postavljanje sustava za zaštitu od tuče, nabava novih i modernizacija postojećih plastenika ili staklenika, usklađivanje proizvoda i usluga s potrebama tržišta, ekološka proizvodnja i zadružno poduzetništvo.

Zahtjevi za subvenciju se dostavljaju tijekom cijele godine, odnosno najkasnije do 30. studenoga 2018. godine, rješavaju se prema vremenu zaprimanja, a najkasnije do 15. prosinca ili dok se sredstva ne potroše.

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje