Povežite se s nama

U fokusu

Pomoć obrtnicima postala kamen spoticanja: evo što je Čačić odgovorio Čehoku

Objavljeno:

- dana

Gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok u petak, 17. travnja, prozvao je Varaždinsku županiju jer smatra nepravednim da ona ne pomaže obrtnicima s područja Grada Varaždin.

>> Čehok najavio smanjenje plaća u Gradu te mjere pomoći poduzetnicima u iznosu od 30 milijuna kuna

Odgovor župana Radimira Čačića nije dugo čekao jer je on stigao već u petak poslijepodne.

Župan Radimir Čačić očitovao se na izjave varaždinskog gradonačelnika Ivana Čehoka vezane uz Fond solidarnosti za obrtnike koji je formirala Varaždinska županija.

Očitovanje župana Radimira Čaćića ima sedam točaka:

1. Mjere Varaždinske županije za pomoć obrtnicima ne ostaju na razini obećanja, za razliku od nekih drugih.

2. Mjere pomoći sastoje se od Fonda solidarnosti za obrtnike koji predviđa bespovratnu novčanu pomoć te od tri jamstvena kreditna fonda. Jamstvene kreditne fondove, osim onog predviđenog za poljoprivredu, mogu koristiti svi obrtnici iz Varaždinske županije, uključujući i one s područja Grada Varaždina, a jamstveni fond za sjetvu mogu koristiti svi OPG-ovi iz županije, također uključujući i one iz Varaždina.

3. Fond solidarnosti za obrtnike, kao što mu samo ime kaže, formiran je s namjerom da se zaposleni u Varaždinskoj županiji i povezanim institucijama odreknu 20 posto svojih plaća te da svoj novac bespovratno daju onima koji su odlukom države izgubili sve prihode i kojima nitko nije pomogao ili, kao u slučaju Grada Varaždina, barem javno obećao pomoć.

4. U pozivu obrtnicima da se prijave za dodjelu bespovratne pomoći jasno je naznačeno da će Županija, ako Grad Varaždin ne ispuni svoje obećanje, rebalansom i za varaždinske obrtnike osigurati isti fond i iste uvjete dodjele bespovratne pomoći. Dva puta dodjeljivati pomoć jednima, dok drugi nisu dobili ništa, protivi se samoj ideji solidarnosti, posebno zato jer se radi o osobnom novcu iz plaća naših zaposlenika.

5. Mjere Županije su prodiskutirane i usuglašene s Obrtničkom komorom, o čemu su sami izvijestili javnost te izrazili zahvalnost i podršku mjerama Varaždinske županije. „Najznačajniji je dogovor postignut u komunikaciji s Varaždinskom županijom“, naveli su iz Obrtničke komore.
Još jednom naglašavamo, najveći dio novca u Fondu solidarnosti je iz plaća zaposlenika i dužnosnika Županije te povezanih županijskih ustanova i tvrtki te ga nije nitko u Fond uplatio osim njih i dijela županijskih vijećnika, pa ni varaždinski obrtnici.

6. Stoga bi Čehok, umjesto da proziva ljude koji su dali svoj novac, bio stvarno uvjerljiv kad bi počeo od sebe i uplatio svoj novac u isti taj Fond solidarnosti za obrtnike, u koji su sredstva uplatili županijski službenici, namještenici, dužnosnici i dio županijskih vijećnika. Time bi bez problema odmah, bez odgode bila izvršena i isplata bespovratne pomoći obrtnicima s područja Grada Varaždina.

7. Još jednom ponavljamo, ako Čehok ništa od toga ne učini, Varaždinska županija će održati svoje obećanje te će i varaždinskim obrtnicima isplatiti bespovratnu novčanu pomoć, što je bio i dogovor s predstavnicima Županijske obrtničke komore.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje