Povežite se s nama

Međimurje

Pomor pčela: napokon omogućena isplata milijun kuna potpora oštećenim međimurskim pčelarima

Objavljeno:

- dana

U srijedu, 2. prosinca, na snagu je stupio Pravilnik o provedbi Programa potpore pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčela na području Međimurske županije. Na taj je način konačno omogućena isplata milijun kuna vrijednih potpora oštećenim pčelarima.

Potpore će se dodjeljivati za štete nastale pomorom pčelinjih zajednica u stacionarnim ili selećim pčelinjacima dopremljenim na područje Međimurske županije. Iznosi potpora određuju se razmjernom raspodjelom osiguranih sredstava u skladu s brojem stradalih pčelinjih zajednica, a najviše do iznosa od 860 kuna po pčelinoj zajednici. Prijaviti se mogu pčelari upisani u Evidenciju pčelara i pčelinjaka za 2020. godinu, a kod kojih je inspekcijskim nadzorom na pčelinjacima u Međimurskoj županiji utvrđen pomor pčela.

Iz Ministarstva poljoprivrede također je potvrđeno da se nastavljaju i aktivnosti promicanja domaće proizvodnje meda i to akcijom „Školski medni dan“ koja se provodi treću godinu zaredom. Svi učenici prvih razreda osnovnih škola dobit će med zapakiran u Nacionalnu staklenku zajedno sa slikovnicom edukativnog karaktera o pčelarstvu „Pčelica Jelica i medo Edo“.

– Svrha Programa je podizanje svijesti djece o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda, ukazivanje na značaj pčelarstva, promocija meda lokalnih proizvođača, ali i povećanje unosa meda u prehrani djece. U dvije godine njegova održavanja u  Programu je sudjelovalo ukupno 826  osnovnih škola s više od 72.000 učenika prvih razreda kojima je dodijeljen med od 381 pčelara. Ove godine sudjeluje 853 osnovne škole i 35.596 učenika prvih razreda, a med je isporučilo 216 pčelara odabranih od strane osnivača školskih ustanova – otkrili su iz Ministarstva poljoprivrede.

Također, provedbenom odlukom Europske komisije o odobrenju nacionalnih programa za poboljšanje proizvodnje i stavljanje na tržište pčelarskih proizvoda, Republici Hrvatskoj je odobren Nacionalni pčelarski program za razdoblje od 2020. do 2022. godine, za čiju su provedbu kroz tri godine predviđena ukupna sredstva u iznosu od 44,5 milijuna kuna. U okviru provedbe ovog Programa u potpunosti su iskorištena raspoloživa sredstava predviđena omotnicom za 2020. godinu te su isplaćena sredstva korisnicima u ukupnom iznosu od 14,8 milijuna kuna.

Prema raspoloživim podacima iz Evidencije pčelara i pčelinjaka u Republici Hrvatskoj u 2020. godini pčelarenjem se bavi 8500 pčelara te je evidentirano 443.000 pčelinjih zajednica, što je porast broja pčelara u odnosu na 2019. godinu za 4,7 posto i porast broja pčelinjih zajednica za šest posto.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje