Povežite se s nama

Međimurje

Posavec na sastanku Vlade i župana protiv prebacivanja upravljačkih prava nad bolnicom na državu

Objavljeno:

- dana

Župan Međimurske županije Matija Posavec sudjelovao je na sastanku Vlade sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina koji je održan 7. prosinca u Podstrani. Jedna od tema o kojima se raspravljalo bila je reforma zdravstvenog sustava, o čemu je izvijestio ministar zdravstva Vili Beroš, a na reformu se osvrnuo i župan Posavec, posebice na prebacivanje vlasničkih prava bolnica na državu.

– Županijska bolnica Čakovec jedina je sekundarna zdravstvena ustanova u Međimurju, izgrađena samodoprinosom građana Međimurja u koju se niz godina ulažu znatna financijska sredstva kako bi se pružila kvalitetna zdravstvena skrb,stoga ona za nas predstavlja i više od zdravstvene ustanove. Prijedlog nove zdravstvene reforme podrazumijeva, između ostalog, i jačanje primarne zdravstvene zaštite, kao i rane intervencije u djetinjstvu, što smo mi u Međimurju prepoznali prije više godina. Gradimo regionalni centar za ranu intervenciju u djetinjstvu, interventna kardiologija u Čakovcu je četvrta u Hrvatskoj po količini obavljenih zahvata, dok se u ovom trenutku priprema dokumentacija za Centar palijativne skrbi. Sve su to strateški projekti koje smo pomno planirali i mi najbolje znamo usmjeriti razvoj zdravstvene skrbi s obzirom na potrebe našeg stanovništva – istaknuo je župan Posavec, objasnivši argumente zašto nije dobro prebacivati upravljačka prava na državu.

U Županijsku bolnicu Čakovec mnogo se ulagalo iz EU fondova i županijskog proračuna, posebice posljednjih godina kada je u dogradnju i rekonstrukciju odjela, nabavku opreme, primarnu zdravstvenu zaštitu uloženo više od 195 milijuna kuna. U tijeku je obnova bolnice i obnova Odjela pedijatrije, a za mnoge projekte poput objedinjavanja laboratorija i proširenja infrastrukture bolnice za potrebe palijativne skrbi te nastavne djelatnosti i simulacijskog centra priprema se projektna dokumentacija.

Župan Posavec uputio je prijedlog prema kojem bi svaka županija zadržala po jednu bolnicu, dom zdravlja, zavod za hitnu medicinu i zavod za javno zdravstvo, čime bi Međimurje zadržalo svoje zdravstvene ustanove.

O dvostrukom oporezivanju, sustavu obrazovanja i izgradnji obilaznica

Osim reforme zdravstva, Posavec se na sastanku osvrnuo i na problem dvostrukog oporezivanja radnika u Austriji, kojim su najviše pogođeni brojni radnici, od kojih su mnogi tzv. „dnevni migranti“.

– Prema saznanjima i sastancima s Hrvatskim sindikatom radnika migranata, postoji opasnost da će se zbog retrogradnog obračuna poreza mnoge obitelji odlučiti na trajno iseljavanje, što direktno pogađa nekoliko sjevernih županija koje graniče s Republikom Slovenijom i u blizini su Austrije – zaključio je župan.

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs dao je informaciju o unaprjeđenju sustava obrazovanja, među kojima je i financiranje cjelodnevnog boravka u školama, istaknuvši da će ovaj mjesec biti raspisan Javni poziv za dogradnju i izgradnju osnovnih i srednjih škola sukladno utvrđenim kriterijima, a u cilju da škole prijeđu u jednosmjensku nastavu. Od iduće godine svim će učenicima biti osigurana besplatna školska prehrana.

Spomenute projekte podržao je župan Posavec, istaknuvši da je pripremljena dokumentacija za dogradnju ili izgradnju 15-ak škola i školskih dvorana na području županije. Upravo je stvaranje uvjeta za cjelodnevni boravak u školama jedan od najvažnijih ciljeva Međimurske županije koji je određen Planom razvoja MŽ do 2027. godine.

Dodajmo da je župan Posavec predsjednika Vlade Plenkovića i resorne ministre podsjetio na projekt gradnje cestovnih obilaznica, osobito brze ceste  Čakovec – Varaždin, što je u nadležnosti Hrvatskih cesta, te je na ministre apelirao za rješavanjem pitanja materijalnog statusa pomoćnika u nastavi u sustavu obrazovanja i spremačica i ostalog nemedicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama, a čija su primanja ispod razine koju zaslužuju.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje